Urządzenia, które realnie poprawią klimat w Twoim domu

Dobry klimat we własnym domu buduje się nie tylko poprzez estetyczne aranżacje, przyjemne kolory i dobre relacje z domownikami, ale również w nieco bardziej realny i przyziemny sposób – za pomocą urządzeń, które dbają o odpowiednią temperaturę, wentylację i inne kwestie, które składają się na domowy klimat.

Komfort cieplny zimą

Niewiele kwestii ma tak duże znaczenie w domowych warunkach, jak zapewnienie komfortu cieplnego zimą. Każdy ma inne preferencje związane z idealną temperaturą pomieszczeń, dlatego nie tak łatwo im sprostać. By zapewnić sobie i domownikom odpowiednie warunki cieplne zimą, warto dobrze rozplanować instalację grzewczą, a w razie potrzeby pomyśleć o jej modyfikacji. W większości wypadków radykalne zmiany i remonty instalacji nie wchodzą grę (koszty są wysokie, jest to bardzo pracochłonne i niełatwe zadanie), ale instalację grzewczą można przecież uzupełnić o dodatkowe urządzenia, które podniosą komfort cieplny w naszym domu. Mogą to być:

  • Przenośne grzejniki olejowe – jeśli pomieszczenia są duże, a grzejniki są usytuowane w bardzo dużych odstępach, to trudno mówić o komforcie cieplnym. Tuż obok grzejnika jest bardzo ciepło, ale im dalej, tym zimniej. Pomysłem na uzupełnienie instalacji grzewczej, bez konieczności jej przerabiania, jest zastosowanie mobilnych grzejników olejowych. To niewielkie i sprytne urządzenia, które można włączyć wówczas, gdy są potrzebne, przenieść w dowolne miejsce i odłączyć od instalacji, gdy tylko przestaną nam być potrzebne.
  • Grzejniki nadmuchowe – czyli tak zwane „farelki”. To urządzenia, które bardzo szybko nagrzeją pomieszczenie, ale to ciepło dość szybko umknie, gdy tylko wyłączymy nadmuch. Urządzenia te wysuszają powietrze i zużywają sporo energii elektrycznej.
  • Klimatyzacja ustawiona na opcję grzania – jeśli tylko dysponujemy klimatyzacją, można ustawić ją na opcję grzania i zimą w ten sposób szybciej dogrzewać pomieszczenia.
  • Maty, koce i poduszki grzewcze – jeśli należymy do tych osób, którym ciągle bywa chłodno, powinniśmy rozważyć zakup akcesoriów grzewczych (poduszki, koca, a nawet kapci). To gadżety, które pomogą się szybko rozgrzać (na przykład po zimowym spacerze).

Letnie ochłodzenie

O ile zimą domowy klimat wiele zyska na dobrym, równomiernym i sumiennym ogrzewaniu pomieszczeń, o tyle latem zależy nam raczej na ich schładzaniu. W dusznych pomieszczeniach źle się funkcjonuje, dlatego warto zastosować w domu jedno z poniższych rozwiązań:

  • Klimatyzacja – jeśli tylko możemy sobie pozwolić na wyposażenie domu w instalację klimatyzacji, to warto wziąć to pod uwagę. Alternatywą są klimatyzatory przenośne, ale są one mniej wygodne w użytkowaniu.
  • Wentylator lub cyrkulator powietrza – dobra cyrkulacja powietrza oraz chłodny nadmuch wentylatora to czynniki, które sprawią, że domowe powietrze i klimat ulegną zdecydowanemu polepszeniu.

Szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Sprawna wentylacja to niezwykle istotna kwestia i to nie tylko w łazience, ale również w kuchni. Wentylacja grawitacyjna bardzo często szwankuje, gdyż zależy od zbyt wielu czynników zewnętrznych (na przykład od kierunku wiatru albo od ciśnienia atmosferycznego). Sposobem na znacznie lepsze wentylowanie pomieszczeń jest wentylacja grawitacyjna, a w kuchni również okap. Jeśli do tej pory nie zdecydowaliśmy się na montaż tego urządzenia, to warto to szybko nadrobić, a w szczególności, jeśli nad kuchenką znajdują się wiszące szafki. Para wodna i tłuszcz brudzą meble od spodu, ale też wpływają na ich szybsze niszczenie się. Okap podszafkowy można zastosować nawet w gotowej kuchni (łatwo się go montuje), a można użytkować go zarówno w formie wyciągu, jak i pochłaniacza z filtrem węglowym. Okap pozwala pozbywać się na bieżąco wszelkich oparów, chroni kuchnię przed zadymieniem i zawilgoceniem, a w efekcie nawet przed rozwijaniem się grzybów i pleśni.

Odpowiednia wilgotność i czystość powietrza

Jeśli mieszkamy w dużym mieście lub w okolicy, w której problem smogu jest szczególnie nasilony, powinniśmy rozważyć również zakup urządzenia oczyszczającego powietrze. Jego koszt jest spory, najczęściej wynosi co najmniej kilkaset złotych, ale za to efekt działania jest tego warty. Oczyszczone powietrze jest wolne nie tylko od rakotwórczych pyłów, ale również od alergenów, a to doskonała wiadomość dla alergików. Jeśli zaś powietrze w naszym domu jest bardzo suche (co ławo poznać po tym, że bardzo szybko zasycha nam w gardle, mamy przesuszone spojówki i błony śluzowe), warto rozważyć jeszcze zakup nawilżacza powietrza.

Dobry klimat we własnym domu to kwestia, o którą warto zadbać, bo będzie miała bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na nasze zdrowie. Pomieszczenia źle ogrzane, z niesprawną wentylacją i zapylonym powietrzem są źródłem frustracji, złego samopoczucia i problemów zdrowotnych, a dom powinien być przecież miejscem bezpiecznym. Czasami wystarczy niewielki zakup, jak okap podszafkowy lub nawilżacz powietrza, by zmienić klimat w domu na lepsze i poczuć się w nim o wiele bardziej komfortowo.