Praca odbiera nam głos? Coraz więcej zawodów jest w grupie ryzyka

Wypowiedź: dr n.med. Paweł Szwedowicz, specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi, Optimum Klinika Głowy i Szyi.

Chrypa, uczucie zaciskania w gardle, głos szybko nam się męczy, nie jesteśmy wstanie zapanować nad odpowiednim tembrem głosu i jego wysokością – to dolegliwości, których nie można lekceważyć. Mogą one oznaczać, że coś złego dzieje się z naszym głosem.

– Problem z głosem może pojawić się u każdej osoby. Oczywiście predysponowane są osoby, które przede wszystkim posługują się głosem zawodowo ale również te, które mówią dużo – mówi newsrm.tv dr n.med. Paweł Szwedowicz, specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi, Optimum Klinika Głowy i Szyi i dodaje. – W zapobieganiu problemów z głosem najważniejsza jest profilaktyka. Osoby zawodowo posługujące się głosem powinny mieć wcześniej wykonane badania.

W dzisiejszym świecie wszechobecnej komunikacji,  głos stanowi jedno z głównych, bądź główne narzędzie pracy w 80-90% zawodów. Coraz więcej osób pracujących głosem odczuwa dolegliwość. Problem nie dotyczy już tylko nauczycieli, ale także przedstawicieli handlowych, pracowników infolinii, telemarketerów, wykładowców a nawet polityków i biznesmenów.