Każdy kraj ma inne obyczaje. Jak się więc zachowywać w poszczególnych państwach?

Po tym jak postępuje człowiek, można wywnioskować z jakiego kraju pochodzi. Wiedziałeś o tym? Każdy kraj posiada własne obyczaje i żyje w swój własny odmienny sposób. Wiele zachowań ludzi z różnych krajów już znamy na przykład z podróży po świecie na których byliśmy czy z dobrze znanych nam stereotypów.

Często słyszanym stereotypem jest między innymi to, iż Anglicy cały czas piją herbatę, zwłaszcza o godzinie 17:00, o Niemcach słyszymy zawsze, że biorą nadgodziny w pracy i nie lubią wydawać pieniędzy, są skąpi. Kolejnym stereotypem jest to, że Włosi są bardzo głośni, podczas rozmowy bardzo często krzyczą, nie utrzymują porządku, zawsze trzymają się swojej mamy i ciężko jest im usamodzielnić się nawet jeśli mają ponad czterdzieści lat.

Niektóre zachowania ludzi z innych krajów mogą nasz zaskoczyć, nie zawsze pozytywnie. Zanim jednak wybierzemy się na zagraniczne wakacje, warto zapoznać się z obyczajami kraju do jakiego się wybieramy. Na pewno większość z nas jest również ciekawa co obcokrajowcy myślą o zachowaniu i obyczajach Polaków? Czy mają o Polsce dobre zdanie? Co ich szokuje?

W Niemczech nie warto ustępować miejsca

Obecnie wiele osób rozmawia na temat ustępowania miejsca w autobusach. Czy powinniśmy to robić skoro jak wszyscy, płacimy za możliwość korzystania z komunikacji? Kto naprawdę potrzebuje usiąść w autobusie. Czy my zmęczeni po pracy, mamy obowiązek ustępować miejsca? Wiele osób dyskutuje na ten temat, wśród Polaków sporo osób szczególnie tych młodych, ustępuje swoje miejsce na rzecz osoby starszej. Takie zachowanie jest odbierane pozytywnie wśród społeczeństwa, jednak czy będzie tak wszędzie? Nie wszędzie starsze osoby ucieszą się ze zwolnionego miejsca. W Niemczech, ludzie nie są nauczeni takiego zachowania, natomiast w Polsce jest oznaką kultury człowieka. 

W Ameryce spóźnianie się jest uznawane za nic złego

Każdego z nas chyba wnerwia nie punktualność. Jeśli kiedyś zaprosimy gości pochodzących z Ameryki, nie liczmy na punktualność, na pewno nie pojawią się punkt o wyznaczonej godzinie a my będziemy musieli czekać.Według nich będzie to jak najbardziej kulturalne zachowanie, a przyjście punktualnie jest nie grzeczne i nie na miejscu. Większość z nas w Polsce, nie lubi się spóźniać. Jeśli mamy ważne spotkanie, często bojąc się spóźnienia, przychodzimy znacznie przed czasem. A nie punktualność oznacza u nas brak szacunku. Nie którym tylko z nas, nie raz udaje się przejąć taki zwyczaj od Amerykanów. Ludzie pochodzący z Ameryki, nie ukrywają swoich emocji, lubią się głośno śmiać. Starszym ludziom może to w Polsce przeszkadzać, dlatego lepiej na co dzień się tak nie zachowywać szczególnie w miejscach publicznych.

Zwyczaje w Japonii

W Japonii normalne jest siorbanie i brak napiwków

Gdy chcecie pojechać do Japonii, wcześniej poczytajcie o tamtejszych zwyczajach i zachowaniach. Może was zdziwić to jak bardzo Japonia różni się w kulturze od krajów Europejskich, dlatego lepiej wcześniej je poznaj, żeby uniknąć błędów. Nie krępuj się przy stole, możesz siorbać powoli, ponieważ to ten właśnie zwyczaj oznacza zadowolenie z posiłku. W ten sposób można pokazać gospodarzom, iż dany posiłek bardzo ci smakował. Podczas wizyty w restauracji, nie należy dawać napiwku. Kelner w Japonii nie zrozumie, że chcesz go tylko nagrodzić i podziękować za usługi, nie spodoba mu się takie zachowanie. W Japonii możemy spotkać bardzo dziwny zawód tak zwanego "upychacza". Ma on za zadanie pomóc ludziom wejść do metra, a tak właściwie to upychać ich na siłę, co może być dla nas szokiem. 

W Chinach często się pluje

Większość z nas nie lubi widoku plującego człowieka. Chińczykom to w ogóle nie przeszkadza i plują praktycznie wszędzie gdzie się znajdują. W Chinach spotkamy się również z wieloma palaczami, praktykującymi swój nałóg w miejscach publicznych.

W Francji pije się nałogowo kawę

We Francji, ludzie uwielbiają delektować się kawą i uwielbiają swoje słynne kawiarenki z espresso, które jest słynne już na całym świecie.

W Brazylii ludzie uwielbiają brać prysznic

W tym kraju ludzie biorą często prysznic, jest to spowodowane oczywiście gorącym klimatem. Chcą, aby ich goście również korzystali regularnie z prysznica.