Jak bardzo realistyczny jest film "Contagion - epidemia strachu?

Contagion to wydany w 2011 roku film o fikcyjnej pandemii wirusa zwanego MEV-1, który zabija od 25 do 30 procent zarażonych nim osób. Oto nasza recenzja filmu pierwotnie opublikowanego we wrześniu 2011 roku, teraz, gdy jest on na Netflixie

Trudno wymienić wiele hollywoodzkich hitów, które są tak samo zainwestowane w realia nauki jak Contagion. Z pewnością istnieje wiele niezwykle udanych filmów science-fiction, które wykorzystują naukę w imię dramatu, jak Outbreak i The Day After Tomorrow, ale bardzo niewiele hollywoodzkich produkcji realistycznie przedstawia proces nauki, zarówno jej sukcesy, jak i frustracje. To właśnie sprawia, że Contagion jest wyjątkowy. Choć nie jest bynajmniej bezbłędnie dokładny - nie jest to dokument NOVA - Contagion został dobrze sprawdzony w porównaniu z większością science-y blockbusterów.

Reżyseruje Steven Soderbergh, który wcześniej wyreżyserował Traffic i remake'a Ocean's Eleven - Contagion w gwiazdorskiej obsadzie są Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow i Kate Winslet.

Historia zaczyna się od kaszlu Beth Emhoff (Paltrow) na lotnisku w Chicago, w drodze powrotnej do domu w Minneapolis po podróży służbowej do Hongkongu. Wkrótce zaczyna mieć drgawki i pianę w ustach. Tymczasem inni ludzie na całym świecie - w Tokio, Londynie i Hongkongu - ulegają dokładnie tym samym objawom.

Seria starannie ukierunkowanych ujęć i strategicznie rozmieszczone sceny podkreślają, że wszystko na świecie jest potencjalnym wektorem śmiertelnego wirusa: klamki do drzwi, karty kredytowe, puste okulary, serwetki, miska orzeszków ziemnych przy barze, samoloty, uściski dłoni, seks. W miarę jak miliony ludzi zarażają się na całym świecie, nakładane są kwarantanny, a ludzie boją się iść gdziekolwiek i wchodzić w interakcje z kimkolwiek. Ośrodki Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Atlancie w Gruzji oraz Światowa Organizacja Zdrowia w Genewie w Szwajcarii pracują non stop nad identyfikacją pochodzenia choroby, stworzeniem szczepionki i informowaniem społeczeństwa, ale nie panikarstwem. Nie mogą jednak powstrzymać zamieszek ani grabieży - nie mogą też powstrzymać chciwego, niezależnego dziennikarza Alana Krumwiedego (Prawo) przed rozpowszechnianiem w Internecie kłamstw na temat fałszywego lekarstwa na forsycję z kwitnącej rośliny.

Ekscytujące tempo filmu nigdy nie zawodzi, nawet w scenach, które mogą wybić ludziom z głowy: na przykład spotkanie oficera wywiadu epidemicznego (Winslet) z Departamentem Zdrowia Minnesoty. Ale Soderbergh i scenarzysta Scott Burns praktykować to, co jest w rzeczywistości bardzo udanej komunikacji naukowej: trzymają uwagę widza, jak wyjaśniają statystyki jak wszystko ważne R0 - średnia liczba osób zakażonych osób - i prawdy o procesie naukowym, takie jak fakt, że zanim naukowcy mogą badać wirusa, muszą dowiedzieć się, jak go rozwijać w kulturach komórkowych w laboratorium, bez wirusa niszcząc wszystkie komórki.

MEV-1, fikcyjny wirus z filmu, jest wzorowany na wirusie Nipah przenoszonym przez nietoperze, który został zidentyfikowany w 1999 roku, gdy wybuch epidemii spowodował chorobę mózgu i płuc u świń i ludzi w Malezji. W filmie MEV-1 zabija ludzi w ciągu kilku dni, ale w rzeczywistości okres inkubacji Nipah - i wiele śmiertelnych wirusów - to raczej dwa tygodnie.

Gdy CDC zidentyfikuje osłabiony żywy szczep wirusa, który chroni małpy przed tą chorobą - a po CDC naukowiec Ally Hextall (Jennifer Ehle) podąża za odważną tradycją uczynienia siebie pierwszym przedmiotem badań na ludziach - szczepionka w cudowny sposób przyspiesza masową produkcję. Poza bańką hollywoodzką, wypuszczenie realnej szczepionki do globalnej dystrybucji zajęłoby wiele miesięcy testów i warzenia piwa, a także wiele innych spraw związanych z uzyskaniem zezwolenia od organów służby zdrowia. Ale epidemiolog Ian Lipkin z Uniwersytetu Columbia, który konsultował się z Soderberghiem podczas produkcji, mówi, że tempo finału Contagion nie jest tak nierealne, jak mogłoby się wydawać, mówi Carl Zimmer w Slate. Lipkin mówi, że dzisiejsi naukowcy mają narzędzia do stworzenia szczepionki o wiele szybciej niż kiedykolwiek wcześniej - zwłaszcza, jeśli istnieje impuls i finansowanie ze strony rządu.

W całym filmie pojawia się sugestia, że wirus może być bronią biologiczną, ale ta idea nigdy nie jest potwierdzona. Jak mówi Ellis Cheever (Fishburne) z CDC w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego: "Ktoś nie musi uzbrajać ptasiej grypy. Ptaki to robią." Sceny końcowe zarażenia ujawniają niefortunne, ale całkowicie wiarygodne pochodzenie nowego wirusa.

Pomiń dwa kolejne akapity, jeśli nie chcesz czytać żadnych spoilerów.

Okazuje się, że jest to spowodowane interakcją między nietoperzem a świnią - świnią, która kończy się w kuchni kasyno w Hongkongu, w którym Beth Emhoff spędza ostatnią noc w mieście.

Te ostatnie sceny podkreślają oddanie Contagionowi do naukowej ścisłości. Na przestrzeni dziejów, wiele śmiertelnych wirusów przeskakiwało z jednego gatunku na drugi - od ptaków do ludzi, od świń do ludzi lub od ptaków do świń do ludzi. Interakcje międzygatunkowe są głównym terenem lęgowym dla nowych przerażających wirusów.

Contagion - Epidemia strachu - śmiertelna pandemia dziesiątkuje ludzkość