Wyciskarka wolnoobrotowa: jak ją wybrać i jaką powinna mieć moc?

Nie od dziś wiadomo, że sok ze świeżo wyciskanych owoców lub warzyw to samo zdrowie. Jeśli kupisz wyciskarkę wolnoobrotową, możesz każdego dnia serwować sobie bardzo smaczne i zdrowe soki, co dodatnie wpłynie na Twoje samopoczucie oraz kondycję fizyczną. Nie wiesz, którą kupić? Ten artykuł Ci w tym pomoże! Miłej lektury.

Wyciskarka wolnoobrotowa: jak ją wybrać

Nie ulega wątpliwości, że wolnoobrotowa wyciskarka jest niezwykle funkcjonalną maszyną, która miażdży produkty z wykorzystaniem wałka ślimakowego, a później spokojnie wydobywa z owej miazgi smaczny sok o wielu właściwościach pozytywnie wpływających na organizm ludzki. Wykorzystanie sokowirówki nie jest najlepszym pomysłem, jeśli chcesz, by soki, które wyciskasz, miały jak najwięcej wartości odżywczych, ponieważ sokowirówka pracuje na bardzo wysokich obrotach i tłoczy sok przez sito. Sok taki ma bardzo jasną konsystencję i nie posiada tak wielu składników odżywczych, jak ten uzyskiwany za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej.

Istnieje wiele rodzajów wyciskarek wolnoobrotowych. Znajdziesz je na hurompolska.pl/hurom/wyciskarka-wolnoobrotowa/. Mamy więc urządzenia jednoślimakowe (pionowe i poziome) albo z dwoma ślimakami, czyli dwuślimakowe. Każdy rodzaj gwarantuje uzyskanie bardzo dobrego soku z warzyw lub owoców, jednak obsługa urządzeń jest nieco inna.

Wyciskarka jednoślimakowa

Wyciskarka taka ma jeden wałek, zwany wałkiem tłoczącym, który miażdży owoce lub warzywa i uzyskuje z owej miazgi sok. Cały mechanizm obraca się w spokojny i powolny sposób, wykonując od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu obrotów na minutę. Ten rodzaj wolnoobrotowego wyciskania zabezpiecza powstający sok przed nagrzaniem lub zbytnim napowietrzeniem.

W wyciskarce jednoślimakowej poziomej wałek jest wbudowany i zajmuje więcej miejsca, więc ten rodzaj urządzenia jest polecany do większych kuchni. Do wyciskarki takiej należy wrzucać wyłącznie uprzednio pokrojone produkty i używać tak zwanego popychacza, aby sok powstawał szybciej i sprawniej.

W wyciskarce jednoślimakowej pionowej wałek stoi pionowo, a owoce i warzywa wpadają bezpośrednio na wałek i nie trzeba ich przesuwać. Sok powstaje bardzo szybko, a samo urządzenie nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Taka wyciskarka ma duży otwór, przez który bardzo łatwo wrzucać owoce i warzywa. Urządzenie radzi sobie świetnie z twardymi produktami, takimi jak marchew czy buraki.

Wyciskarka dwuślimakowa

Taka wyciskarka ma dwa wbudowane w całą swoją konstrukcję wałki. Umieszczone są do siebie równolegle i zazębiają się na siebie. Produkty są bardzo efektywnie i szybko miażdżone, a sok powstały w wyniku tego procesu ma bardzo wiele składników odżywczych. Prawie nic nie ulega zmarnowaniu. Urządzenie radzi sobie z twardymi produktami bardzo łatwo, ale miękkie produkty muszą być popychane popychaczem, a sok wykonywany w nich w takiej wyciskarce powstaje przez nieco dłuższy czas.

Jaką moc powinna mieć wyciskarka wolnoobrotowa?

Nie ma tutaj reguły. Każde urządzenie ma nieco inną moc. Przedział mocy waha się miedzy 100 a 450 watami. Jeśli wyciskarka będzie pracować z miękkimi produktami, wystarczy, że jej moc wynosi od 100 do 150 watów. Jeśli chcesz wyciskać soki z twardych produktów, warto zastanowić się nad kupnem wyciskarki o mocy przekraczającej 180 albo nawet 200 watów. Im więcej mocy ma dane urządzenie, tym szybciej i łatwiej radzić sobie będzie z wyciskaniem soków. Warto pamiętać, że lepiej odpowiednio dobrać moc wyciskarki do produktów, które zamierzamy wyciskać. Wtedy soki wyciskane przez nasze urządzenie będą najwyższej jakości sokami owocowymi lub warzywnymi.

Wyciskarka do soków w Twojej kuchni

Nadal nie wiesz, którą wyciskarkę wybrać? Spójrz na parametry danej wyciskarki, a pomoże Ci to dobrać odpowiedni do Twoich potrzeb produkt. Przy wyborze wyciskarki do ważnych parametrów zalicza się:

  • - pojemność pojemnika na sok
  • - poziom emitowanego przez urządzenie hałasu
  • - moc wyciskarki
  • - komfort użytkowania urządzenia
  • - szerokość wlotu
  • - funkcje dodatkowe (na przykład takie, które pozwolą Ci na obróbkę mięsa)

Pamiętaj, że dobra wyciskarka wolnoobrotowa zawsze zachowa większą ilość witamin i minerałów w soku, który wyciśniesz z jej pomocą. Sok nie będzie napowietrzony albo zbyt nagrzany, zachowa świetny smak i właściwości odżywcze, a Ty już nigdy nie będziesz chciał zacząć dnia bez choćby jednej szklaneczki Twojego ulubionego soku!