Uprawa wertykalna z systemem kontrolowanej atmosfery – sposób na kryzys bezpieczeństwa żywnościowego?

Coraz większe ryzyko katastrofy klimatycznej, rozszerzająca się populacja ludzkości i ograniczony dostęp do wody pitnej stawiają nas w obliczu rosnącego zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Jednym ze sposobów, który może przyczynić się do zmniejszenia tego ryzyka, jest rolnictwo wertykalne. Przekonaj się, na czym polega ten rodzaj upraw, jakie rośliny mogą rosnąć na uprawach wertykalnych, czy produkowana w ten sposób żywność jest zdrowa i bezpieczna dla człowieka, a także dlaczego rozwój rolnictwa wertykalnego jest obecnie naprawdę ważny.

Czym jest uprawa wertykalna?

Systemy wertykalnej uprawy pozwalają na wzrastanie zdrowych roślin w warunkach kontrolowanej atmosfery, bez względu na porę roku czy panujący w danym rejonie klimat. Bazują one na bezglebowej technologii uprawy roślin i obecnie umożliwiają wzrastanie niskich roślin liściastych, takich jak m.in. różne odmiany sałat czy ziół.

Z czego składa się uprawa wertykalna Hydropolis?

Uprawy wertykalne mogą sprawnie i wydajnie funkcjonować, dzięki zastosowaniu systemów i urządzeń, które umożliwiają wzrastanie roślin w sprzyjających ich rozwojowi warunkach. Niezbędne elementy upraw wertykalnych to:

  • wertykalne wózki uprawowe Smart Trucks;
  • stacja wysiewowa Nursery;
  • oprogramowanie sterujące Grow Wizard;
  • lampy HydroLED, umożliwiające dobranie odpowiedniego spektrum;
  • zamknięty obieg wody z pożywką dla roślin;
  • system inteligentnego dozowana pożywki;
  • automatyka uprawowa;
  • system regulowania temperatury;
  • strefa dezynfekcji.

Zasilanie uprawy wertykalnej energią pozyskaną z instalacji fotowoltaicznej pozwala obniżyć koszty energii oraz sprawić, że będzie jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego.

Zalety żywności pozyskiwanej z upraw wertykalnych

Systemu rolnictwa wertykalnego umożliwiają szybkie pozyskanie dużych zbiorów roślin, które zachowują swoje właściwości zdrowotne, nieodbiegające od tych, jakie charakteryzują rośliny uprawiane w naturalnych warunkach. Często są nawet korzystniejsze dla zdrowia niż rośliny z upraw gruntowych, ponieważ na uprawach wertykalnych nie używa się pestycydów i innych środków ochrony roślin.

Ważnym aspektem jest także to, że plony mogą być zbierane znacznie częściej niż w przypadku uprawy gruntowej. Dobrym przykładem efektywności systemów rolnictwa wertykalnego jest sałata, która może być zbierana nawet 15–16 razy w ciągu roku, natomiast plony z uprawy gruntowej zbierane są maksymalnie 4 razy w roku.

Znaczenie rolnictwa wertykalnego dla współczesnego świata

Świat stoi w obliczu coraz większego ryzyka utraty bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego konieczne jest wdrażanie coraz nowocześniejszych technologii, pozwalających pozyskiwać dostateczną ilość żywności przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia wody i energii oraz zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne. Korzyści, jakie płyną z rolnictwa wertykalnego to:

  • 95% mniejsze zużycie wody, dzięki zastosowaniu zamkniętego obiegu wody i precyzyjnego nawadniania;
  • kilkunastokrotnie niższe zapotrzebowanie na powierzchnię gruntową;
  • wyeliminowanie emisji związków chemicznych wody, gleby i atmosfery.

Uprawy wertykalne nie są rozwiązaniem, które całkowicie zniweluje ryzyko utraty bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, ale jako jedna z opcji znacząco się do tego przyczyni. Producenci żywności w Polsce mogą korzystać z rozwiązań upraw wertykalnych, dostarczanych przez firmę Hydro-polis.com.

Artykuł partnera