Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębów, poprawniej zwane implantami stomatologicznymi lub wszczepami śródkostnymi, nie tylko umożliwiają odbudowę utraconych zębów, ale znajdują także zastosowanie w ortodoncji, jak również pomagają mocować protezy zębowych. Pierwsze implanty zębowe pojawiły się już w latach 70. XX w., a z racji ich trwałości i podobieństwa do naturalnych zębów uważane są obecnie za jeden z najważniejszych osiągnięć dentystystyki. Także w Krakowie znajdziemy gabinety oferujące implanty zębowe.

Implant zębowy to podstawa

Implanty zębowe to sztuczny korzeń, który ma za zadanie zastąpić utracony ten wraz z zębem. Wszczep wykonywany jest z tytanu i stanowi podstawę, na której umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. Nie zawsze konieczna jest taka sama liczba wszczepianych implantów co brakujących zębów. Czasem wystarczy kilkupunktowa implantacja, na której opiera się brakujące, zrekonstruowane zęby. Alternatywą dla implantów tytanowych są zębowe implanty cyrkonowe. Zwiększają one estetykę, ponieważ do złudzenia przypominają naturalną tkankę budującą korzenie zębowe. Poza zaletami estetycznymi implanty ceramiczne wykazują wysoką zgodność biologiczną z naturalnymi tkankami, a także dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Wybierając gabinet stomatologiczny w Krakowie, w którym wykonają implanty zębów, warto sprawdzić, jakie dokładnie usługi oferują.

Po zabiegu wszczepienia implantów następuje okres rekonwalescencji, podczas którego tkanki przyzębia goja się po operacji, a sam wszczepiony w kość implant musi zostać przyjęty przez organizm. Proces stabilizacji implantów trwa do 6 miesięcy. W tym czasie stosowana jest tymczasowa korona. Ostateczne uzupełnienie permanentną koroną ma miejsce, gdy implant zęba zostanie przyjęty przez organizm pacjenta i ustabilizuje się w kości.

Korona wieńczy dzieło - implanty zębowe Kraków

Na bazie, którą stanowi implant zębowy mocowany jest sztuczny ząb, znany również jako korona. Jak wcześniej wspomnieliśmy, może to być także proteza stomatologiczna uzupełniająca miejsce kilku zębów. Koronę zakłada się także m.in. w celu zabezpieczenia zęba przed złamaniem lub naprawy złamanego zęba.

Obecnie w gabinetach stomatologicznych, także tych mieszczących się w Krakowie, najczęściej stosuje się:

  • korony metalowe licowana porcelaną, w których metalowy rdzeń jest w całości pokryty porcelaną, dzięki czemu bardzo dobrze imituje naturalne zęby;
  • korony cyrkonowe o bardzo wysokiej wytrzymałość i przenikalności świetlnej, które zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów;
  • korony ceramiczna wykonane w całości z porcelany, których kolor nie odróżnia się od koloru naturalnych zębów. Ich wadą jest wysoka cena.

W poszukiwaniach dobrego implantologa w Krakowie warto jest odwiedzić CDC Stomatologia z siedzibą na krakowskim Podgórzu >>

Zalety implantów zębowych

Rekonstrukcja za pomocą implantów zębowych pozwala uzyskać efekt, który trudno odróżnić od naturalnego zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Implanty zębowe zastępują niewygodne protezy, przy czym nie tylko trudno odróżnić je od naturalnych zębów, ale odtwarzają one prawidłowe funkcje żucia, co pozwala ponownie wrócić do spożywania ulubionych potraw. Jednocześnie materiał, z którego się je wykonuje i technologia stosowana przy zabiegach powodują, że mimo wysokiej ceny jest to ekonomiczne rozwiązanie – producenci zapewniają, że nie będą wymagały interwencji nawet przez kilkadziesiąt lat. O koszcie decyduje wiele czynników – mają na nią wpływ zarówno zakres wymaganej interwencji dentystycznej, jak i wybrany system implantacji. Przy wyborze gabinetu mającego przeprowadzić zabiegu wszczepienia implantu zębowego w Krakowie  należy kierować się doświadczeniem lekarzy i opiniami pacjentów.