Problem z grzybicą penisa

Chociaż grzybice narządów płciowych to przede wszystkim przypadłość damska, panowie wcale nie są od nich wolni. Najczęściej grzybica penisa, najczęstszy problem wśród panów, przebiega bezobjawowo, ale może przyjmować też zupełnie inną postać.

Czym się objawia?

Powodem pojawienia się grzybicy penisa jest specjalny gatunek drożdży, które nie są niczym nadzwyczajnym, ponieważ pojawiają się u każdego człowieka. Mają je także kobiety. Jak wszystkie rodzaje grzybów, te drożdże lubią przede wszystkim miejsca zacienione i wilgotne, co tłumaczy, dlaczego są problemem głównie pań, ale nie tylko. U panów większość zakażeń przebiega też bezobjawowo, choć nie jest to regułą.

 

Grudki perliste - problem wielu mężczyzn
Czy problem grudek perlistych dotknął również Ciebie? Obecnie dzięki rozwojowi medycyny estetycznej możemy walczyć z tym defektem kosmetycznym. Sprawdź ceny zabiegu na https://klinikamurano.com/oferta_usuwanie-grudek-perlistych_210.html

 

Jeśli objawy już się pojawią, w większości takich przypadków będziemy mówić o raczej drobnych kwestiach, takich jak pieczenie i swędzenie prącia, zwłaszcza w okolicach napletka. Czasami pojawia się lekkie zaczerwienienie i popękanie skóry w tych rejonach. Rzadziej pojawiają się wypełnione ropą lub krwią pęcherzyki. W poważniejszych przypadkach pojawia się ból w czasie stosunku, częstomocz, a nawet możliwość występowania białawej wydzieliny z grudkami pojawiającej się na prąciu. Bywa, że zapach prącia jest nieprzyjemny.

Diagnozowanie przypadłości

Odpowiednim lekarzem do zdiagnozowania choroby jest dermatolog lub wenerolog, ale powinni sobie z nim poradzić nawet lekarze rodzinni. Badanie wzrokowe zwykle wystarcza. Popiera się je badaniem mykologicznym polegającym na pobraniu wymazu z zakażonego miejsca.

Leczenie grzybicy prącia

Nie można lekceważyć grzybicy prącia. Trzeba leczyć także bezobjawowe przypadki. Takie przypadki mają miejsce zwłaszcza w sytuacji, kiedy partnerka mężczyzny ma problemy z grzybicą, a on wydaje się być zdrowy. Jest to często mylne wrażenie. Jeśli partner ma problemy, problemy może mieć również partnerka, więc to działa w obie strony. Nieleczona grzybica może mieć poważne konsekwencje, w tym może mieć wpływ na gruczoł krokowy i zwiększać ryzyko wystąpienia raka prostaty, jak również może prowadzić do niepłodności.

Samo leczenie jest bardzo proste i polega na smarowaniu miejsc występowania grzybów odpowiednimi maściami do 3 razy dziennie. W czasie leczenia należy zachowywać abstynencję seksualną i jeśli leczenie topiczne nie pomaga, zdecydować się na leki doustne.

Zapobieganie grzybicy prącia

Rzadko zdarza się, by mężczyzna zachorował na grzybicę prącia, jeśli nie jest to choroba, która została przyniesiona przez partnerkę cierpiącą na grzybicę pochwy. Dlatego, jak to zazwyczaj bywa w podobnych sytuacjach, grzybica prącia jest przypadłością związaną z przygodnymi stosunkami seksualnymi. Jak we wszystkich tego typu przypadkach, najlepszym sposobem na uchronienie się przed zachorowaniem jest stosowanie prezerwatywy. Trzeba mieć na uwadze, że jest to metoda bardzo skuteczna, ale nie daje stuprocentowej pewności.

Ogromne znaczenie ma tutaj oczywiście także higiena osobista. Noszenie czystej, suchej i wyprasowanej bielizny oraz regularne mycie się drastycznie obniżają ryzyko zachorowania.