Okulary dla dzieci: czy warto w nie zainwestować?

Okulary dziecięce nie powinny być zredukowaną kopią okularów dla dorosłych, choćby dlatego, że cechy anatomiczne nosa dziecka i osoby dorosłej znacznie się różnią.

Optyk przyjazny dzieciom

Bardzo ważnym elementem wyboru okularów dla dzieci jest wybór odpowiedniego optyka. Powinien on umieć współpracować z dziećmi i wiedzieć jakie badania należy wykonać. Złe skojarzenia z okazji pierwszej wizyty u optyka mogą skutkować wywołaniem poczucia niechęci do noszenia okularów.

W trakcie badania najważniejszym elementem jest dokładne ustawienie soczewki. Ich ośrodki optyczne muszą pasować do środków źrenic, w przeciwnym razie może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak bóle głowy lub niewyraźne widzenie. Należy również pamiętać, że centrowanie soczewek jest zaburzone, gdy okulary zsuwają się z nosa.

Pamiętajmy, że dzieci rosną w zawrotnym tempie. W ciągu roku odległość między źrenicami u dziecka może zmienić się o 2 mm - odpowiednio, środek soczewki przesunie się o taką samą odległość. W związku z tym zaleca się wizytę u specjalisty, który dokona ponownego dopasowania okularów do młodej osoby w okularach i sprawdzi, czy z nich „wyrósł”, co najmniej raz w roku. Warto więc wybrać optyka, którego dziecko polubi i będzie mieć do niego zaufanie, dlatego polecamy sprawdzić ofertę okularów dla dzieci na https://salonsuperoptyk.pl/.

Okulary dla dzieci: na co zwrócić uwagę?

Są dzieci, które potrzebują okularów już od pierwszego roku życia, kiedy pełnią one funkcję swego rodzaju symulatora, który ma pomóc w odpowiednim ukształtowaniu i rozwoju ich narządu wzroku. Sukces zależy nie tylko od tego, jak prawidłowo są dobrane soczewki okularowe, ale także od oprawki, w którą te soczewki są włożone. Małe dzieci, które nie mogą jeszcze chodzić, spędzają większość dnia w pozycji leżącej. Aby okulary im nie przeszkadzały i nie naciskały na skroń, gdy głowa jest odwrócona w jedną stronę, producenci zwężają je: szerokość ramy właściwej ramy dziecka nie wykracza poza granice skroni.

Kolejny ważny element oprawek to szeroki nos. Dotyczy to nie tylko oprawek dla niemowląt poniżej 2 roku życia, ale także starszych dzieci. Faktem jest, że nos dziecka kształtuje się stopniowo, a jego kształt zbliżony jest do „dorosłego” dopiero w wieku 12-15 lat. Należy rozumieć, że im większa powierzchnia noska oprawki, tym bardziej równomiernie ciężar gotowych okularów zostanie rozłożony na całym ich obszarze i tym mniejszy nacisk odczuje skóra dziecka, która jest znacznie bardziej wrażliwa na bodźce zewnętrzne niż skóra osoby dorosłej. Dodatkowo oprawka z szeroką częścią noskową zapewni dobre ułożenie okularów na twarzy dziecka. W przypadku niemowląt preferowane są oprawki z jednoczęściowym łukowatym noskiem, wykonane z miękkiego elastycznego materiału, takiego jak elastomer, silikon, guma.

Oprawki z jednoczęściowym łukowatym noskiem wykonane z elastycznego materiału polecane są dla małych dzieci. Aby zapewnić bezpieczne i prawidłowe dopasowanie, oprawki dla dzieci są często wyposażone w miękkie gumki, które przyczepiają się do zauszników lub je zastępują. Jest to wygodne, gdy mocowanie okularów dla dziecka jest wykonane w postaci miękkiej „oprawki”, którą zakłada się na głowę jak czapeczka, przytrzymując okulary we właściwej pozycji.

Dzieci częściej patrzą w górę niż dorośli, dlatego zaleca się, aby górna część ramy dziecka znajdowała się na poziomie dolnej części brwi, aby zminimalizować możliwość patrzenia przez dziecko przez okulary podczas podnoszenia głowy. Dolna krawędź oprawki powinna opadać na fałd oddzielający skórę dolnej powieki i policzka.

Czy okulary dla dzieci mogą wyleczyć wadę wzroku?

Odmowa noszenia okularów lub stosowaniem nieodpowiedniej korekcji wzroku u dzieci może to mieć dość poważne długoterminowe konsekwencje. Dzieci z wadami wzroku, które odmawiają noszenia okularów, mają większe problemy z czytaniem i uczeniem się w szkole. Ponadto podczas gier lub sportu dzieci z niewyraźnym widzeniem są bardziej narażone na urazy, których można było uniknąć, wybierając odpowiednią korekcję wzroku. Dzieci, które odmawiają noszenia okularów, mogą w przyszłości mieć poważne problemy ze wzrokiem - ich oczy mogą nie w pełni się uformować, nie rozwinie się widzenie obuoczne i stereoskopowe. U niektórych dzieci przy braku korekcji wzroku dochodzi do niedowidzenia (leniwego oka) - stanu obniżonej jakości widzenia, który jest głównie spowodowany zaburzeniami czynnościowymi analizatora wzroku, których nie można skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi.