Lista leków na odstawienie alkoholu


Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem dla wielu ludzi, nie tylko z powodu objawów odstawienia, które są natychmiast doświadczane podczas próby rzucenia palenia.

Picie jest tak niebezpieczne, że wpływa na codzienne funkcje ludzkiego ciała, co jest dużą częścią powodu, dla którego objawy odstawienia są tak nieprzyjemne.

Ważną częścią leczenia uzależnienia od alkoholu, czy to w stacjonarnej klinice odwykowej, czy też poprzez jeden z naszych unikalnych programów detoksykacji domowej, jest jak najlepsze radzenie sobie z objawami odstawienia, aby po prostu przez nie przejść. Jest to tak ważne, ponieważ gdy etap odstawienia alkoholu minie, szanse na powrót do nałogu znacznie spadają.

Istnieje kilka różnych rodzajów leków detox dla alkoholu dostępne, choć tak naprawdę nie pomagają detox systemu lub zatrzymać swoje pragnienie alkoholu, one po prostu pomóc uspokoić objawy odstawienia, tak, że można łatwiej zarządzać resztę siebie.

Rzućmy okiem na listę niektórych z najlepszych leków na detoks alkoholowy.

Leki na detoks alkoholowy

Najczęściej stosowane leki do zarządzania odstawienia alkoholu obejmują:

Acamprosate

Acamprosate jest lekiem, który działa poprzez pomoc w stabilizacji i uspokojeniu specyficznych sygnałów chemicznych w mózgu, które są dotknięte przez odstawienie alkoholu. Zmienia poziom mózgu GABA (kwas gamma-aminomasłowy), który jest podstawową częścią tego, co sprawia, że alkoholicy pragną alkoholu

Głównym celem stosowania Acamprosate jest pomoc osobom, które już skutecznie rzuciły alkohol, w uniknięciu nawrotu choroby.

Najlepiej jest stosować go razem z terapią lub wsparciem psychospołecznym, ponieważ pomaga on zmniejszyć głód, ale jest mało prawdopodobne, aby sam ułatwił pełne wyzdrowienie.

Disulfiram

Disulfiram jest zupełnie innym lekiem, którego działanie polega na wywoływaniu nieprzyjemnej reakcji organizmu, gdy pacjent pije alkohol, co z kolei zmniejsza uczucie "nagrody" podczas picia i ogranicza głód.

Jeśli pacjent zażyje Disulfiram, a następnie wypije alkohol, doświadczy:

  • Nudności i wymioty
  • Ból w klatce piersiowej i utrata tchu
  • Zawroty głowy

Reakcja ta jest tak wrażliwa, że może być wywołana nawet przez stosowanie produktów zawierających niewielkie ilości alkoholu, takich jak perfumy, płyny do płukania ust itp.

Te nieprzyjemne reakcje mogą być wywołane przez picie alkoholu nawet do tygodnia po zażyciu leku Disulfiram, dlatego ważne jest, aby trzymać się z dala od alkoholu przez co najmniej 7 dni po jego zażyciu.

Regularne przyjmowanie Disulfiramu przez dłuższy okres czasu może całkowicie zmniejszyć głód alkoholu, ponieważ nie dostajesz już pozytywnego brzęczenia, które uzależniony zwykle dostaje od picia, a zamiast tego za każdym razem doświadczasz okropnej sytuacji.

Benzodiazepiny

Opioidy są głównie wykorzystywane do ich hipnotyczne i uspokajające skutki, ale ich wpływ na uspokojenie centralnego układu nerwowego, zwalczanie lęku i stresu, i rozluźnienie mięśni sprawia, że są one bardzo skuteczne w zmniejszaniu objawów odstawienia.

Benzosy mogą zapobiegać:

  • Napadom
  • Atakom paniki
  • Drgawkom mięśniowym
  • Chorobie i biegunce
  • Bezsenność
  • Agresja lub wahania nastroju

Ponieważ wszystkie te rzeczy mogą być skutkami ubocznymi odstawienia alkoholu, benzodiazepiny są wysoce zalecane dla osób uzależnionych od alkoholu, które przechodzą przez odstawienie (lub mają zamiar to zrobić).

Więcej na temat detoksu alkoholowego przeczytasz na https://alkoholizmzywiec.pl/detoks-alkoholowy-zywiec_zkhr.a

Najczęściej stosowaną benzodiazepiną w przypadku odstawienia alkoholu jest chlordiazepoksyd, ale w szczególnych okolicznościach można również stosować diazepam, lorazepam, oksazepam i inne.

Witaminy i suplementy

Chociaż nie jest to lek, biorąc suplementy diety podczas przechodzenia przez odstawienie alkoholu jest bardzo korzystne i sprawi, że odzyskanie łatwiejsze.

Ciężkie nadużywanie alkoholu zużywa zapasów witaminy B w organizmie, co może spowodować niedobór, który następnie prowadzi do poważnych problemów, takich jak mokry mózg. Biorąc pod uwagę, że odstawienie alkoholu często powoduje mdłości, utratę apetytu, a nawet wymioty, suplement witaminowy może uzupełnić zapasy, a jednocześnie utrzymać cię odżywione w czasie, gdy jest mało prawdopodobne, aby jeść prawidłowo.

Oczywiście, jeśli możesz jeść, jest to zawsze ważniejsze, a nasza lista 10 najlepszych pokarmów do jedzenia podczas detoksykacji od alkoholu pomoże.

Skutki uboczne leków na detoks alkoholowy

Wszystkie leki wymienione tutaj mają różne skutki uboczne, więc pamiętaj, aby omówić wszelkie potencjalne zagrożenia z lekarzem rodzinnym lub przeczytać porady podane obok leku.

Jednak ważne jest, aby wspomnieć, że benzodiazepiny mogą być bardzo uzależniające, więc konieczne jest, aby nigdy nie brać ich na dłużej niż zaleca lekarz rodzinny, lub może po prostu skończyć się zamiana uzależnienia od alkoholu na uzależnienie od benzo.