Kolorowa Planeta
Tęczowe skały, pastelowe góry, różowe jeziora – te miejsca istnieją naprawdę i zachwycają oko! Diners Club Polska, wydawca kart dla podróżników, przedstawia 5. niezwykle barwnych miejsc na Ziemi, które stworzyła sama natura.
Tęczowe góry w Chinach
W Narodowym Parku Geologicznym Zhangye Danxia można podziwiać jeden z najbardziej kolorowych krajobrazów górskich na świecie. Ten położony w północno-zachodnich Chinach obszar chronionej przyrody, uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Państwie Środka. Malowniczą panoramę tworzą zredowane formacje wapienne mające około 24 mln lat. Na przestrzeni wieków, w skutek erozji skał, każda kolejna warstwa odsłoniętego kamienia tworzyła kolorowe wzory. Dzięki nim miejsce zostało nieoficjalnie nazwane „Tęczowymi Górami”. Park Zhangye Danxia jest ogromną atrakcją turystyczną, która zajmuje powierzchnię ponad 500 km kw. Tylko w 2014 r. chiński rząd na rozbudowę infrastruktury (m.in. stworzenie tarasów widokowych, mostków i tras dla turystów) przeznaczył 56 mln zł.
Malowane wzgórza Oregonu
Jednym z siedmiu cudów amerykańskiego stanu Oregon jest kompleks skalny nazywany „Painted Hills” czyli malowane wzgórza. Kolorowy krajobraz został wytworzony przez erozję skał, a niezwykle intensywne barwy zawdzięcza działaniom poszczególnych surowców i minerałów. Za odcienie czerwieni odpowiada lateryt, szare i brązowe pierścienie to efekt działania wapienia i mułowca, a czarne wstęgi to sprawka węgla brunatnego. Malowane wzgórza znajdują się na terenie pomnika przyrody John Day Fossil Beds National Monument i liczą ponad 30 milionów lat! Spacerowanie po miejscach nieoznaczonych jest zabronione - dla turystów przygotowano specjalne trasy, z których nie wolno zbaczać. To miejsce cieszy się również ogromną popularnością wśród paleontologów – ci do tej pory pośród skał znajdują skamieniałości dawno wymarłych już roślin i zwierząt.
Inkaska święta góra
Położona w Andach peruwiańska góra Ausangate onieśmiela nie tylko wysokością, ale również zabarwieniem. W wyniku wypiętrzających ruchów górotwórczych, warstwy geologiczne tworzące szczyt zostały wypchnięte i przesunięte względem płaszczyzny. Każde wzniesienie cechuje odmienna budowa mineralna i inny kolor. W efekcie, zbocza potężnej góry pokrywają się pasiastym wzorem. Kolory przechodzą od turkusu do lawendowego fioletu, przez brązy w złoto. Obecnie, ponad 6300 metrowy szczyt nazywany jest peruwiańskim cudem natury. Jeszcze pół wieku temu miejsce to uznawane było za „świętą górę”, w której czczono lokalne bóstwo. Do tej pory na zboczu Ausangate corocznie obchodzona jest jedna z największych peruwiańskich uroczystości religijnych.
Różowe wody Australii
W zachodniej Australii znajduje się wyjątkowe jezioro, które podczas odpowiednich warunków pogodowych zmienia swój kolor w delikatnie różowy i fioletowy. Barwę zawdzięcza wysokiemu stężeniu glonów i bakteriom produkującym beta-karoten. Wyjątkowa kolorystyka to nie jedyny wyróżnik jeziora. Mało kto wie, że aż 99 proc. soli znajdującej się w jeziorze wykorzystywana jest w branży spożywczej.
Gorące i wrzące źródła
Jedne z najbardziej kolorowych miejsc na świecie spotkamy na terenie amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone. Słynne gorące źródła osiągają temperaturę nawet 70 stopni Celsjusza. Niebieski kolor wody jest wynikiem obecnych na dnie sinic. Pozostałe - czerwone, pomarańczowe i żółte barwy powstały w skutek działań człowieka. Zaśmiecanie jeziora doprowadziło do rozwoju bakterii pozostawiających na powierzchni wody kolorowe pierścienie.