Kolagen – jak dbać o stawy?

Większość z nas prawdopodobnie nie myśli o tym, aby zadbać o stawy. W młodości nie jest to najbardziej istotna kwestia. Problemy zaczynają się z wiekiem, kiedy odczuwamy ból przy każdym ruchu lub gdy zmienia się pogoda. Stawy są częścią naszego ciała i pozwalają nam poprawnie funkcjonować. Dzięki nim nasze kończyny mają pełny zakres ruchu. Składnikiem, który wspomaga ich prawidłowe działanie, jest kolagen. Czemu jest on tak ważny dla odpowiedniego działania całego ludzkiego ciała?

Kolagen – co to jest?

Kolagen to główny budulec tkanki łącznej. Jest to białko bardzo odporne na rozciąganie. Prawdopodobnie większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną część naszego ciała stanowi kolagen. Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie wytworzyć kolagen. Niestety po 25 roku życia jego produkcja drastycznie spada. Odbija się to między innymi na kondycji skóry. Kolagen odpowiada między innymi za elastyczność i jędrność naszej cery. W momencie, kiedy już nie produkujemy go w takiej ilości, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Nie tylko skóra cierpi na brak tego białka. Także nasze stawy odczuwają jego brak.

Znaczenie kolagenu w stawach

Możliwość ruszania rękami i nogami jest dla nas tak oczywista, że nawet nie myślimy o tym, że w przyszłości możemy mieć z tak prostą czynnością problemy. Istotnym elementem stawów jest maź, która reguluje elastyczność chrząstek. Dzięki niej można swobodnie poruszać, ponieważ zmniejsza tarcie spowodowane ruchami kończyn. Produkcja białka zmniejsza się z wiekiem, dlatego w pewnym wieku zaczynamy odczuwać ból praktycznie przy każdym ruchu. W związku z tym, że zanikanie włókien kolagenowych jest naturalną częścią starzenia się organizmu, powinniśmy dbać o jego uzupełnianie. 

kolagen w płynie

Jak uzupełnić kolagen?

Każdy człowiek w pewnym wieku powinien dbać o to, aby uzupełnić niedobory kolagenu. Problem polega na tym, że bardzo trudno znaleźć kolagen w produktach spożywczych. Dlatego warto zapoznać się z artykułami, dzięki którym uzupełnimy niedobory. Jeśli bolą nas stawy, to warto wzbogacić dietę o czerwone mięso, zielone warzywa oraz owoce. Wiele sklepów spożywczych ma w swojej ofercie specjalne galaretki z żelatyną wykonaną z podrobów. Jest to jedno z najlepszych źródeł kolagenu. 

Suplementy diety

Braki w niedoborach witamin, minerałów czy aminokwasów można uzupełniać za pomocą suplentów diety (na przykład suplementu DuoCollagen ) . W wielu aptekach stacjonarnych bądź sklepach online można znaleźć specjalne preparaty, które wspomagają produkcję kolagenu. Warto czytać składy poszczególnych leków. W syntezie kolagenu bardzo ważną rolę odgrywa witamina C wspomagająca jego produkcję. Dlatego część specyfików jest wzbogacona właśnie o ten element. Musimy jednak pamiętać, że przyjmowanie leków i suplementów diety nie może stanowić podstawy diety. Każdy preparat powinien być przyjmowany po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz organizm otrzymuje pełną gamę najważniejszych składników pozwalających na   poprawne funkcjonowanie.