Jaki stoper sportowy wybrać? Stoper interwałowy do ćwiczeń

Podczas codziennego treningu, a także różnego rodzaju zawodów stoper okazuje się sprzętem wręcz nieodzownym. Dzięki niemu jesteśmy w stanie lepiej monitorować swoje osiągi, a także wprowadzać zmiany, które pozwolą nam osiągać lepsze rezultaty.

Co ważne, stoper to urządzenie niezwykle proste w użyciu. Do tego jest niewielkie i lekkie, a więc bardzo poręczne. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o wysokiej precyzji działania i kilku funkcjach dodatkowych. Wszystko to sprawia, że stoper może zostać przez nas użyty podczas biegania, jazdy na rowerze, pływania czy chociażby wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń.

Jakie funkcje ma stoper sportowy?

Oczywiście zdać musimy sobie sprawę z tego, że zastosowanie omawianego urządzenia w dużej mierze jest zależne od tego, co potrafi. Każdy model będzie, rzecz jasna, dokonywał pomiaru czasu. Dzięki temu z łatwością sprawdzimy, jak szybko pokonaliśmy dany dystans lub w jakim czasie wykonaliśmy konkretne ćwiczenie lub wyznaczoną liczbę powtórzeń.

W tym miejscu warto się na chwilę zatrzymać, ponieważ na rynku dostępne są urządzenia, które mierzą czas z różną dokładnością. Podstawowe modele wykonują to z dokładnością co do setnej sekundy, jednak znaleźć można również urządzenia z dokładnie do tysięcznej sekundy – przydadzą się one zawodowcom, a także wszystkim osobom, które chcą w sposób jak najbardziej precyzyjny mierzyć swoje osiągi.

Na jakie jeszcze funkcje możemy liczyć kupując stoper sportowy?

  • Pamięć czasów. Jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza gdy staramy się pobić swój rekord na danym dystansie lub gdy chcemy sprawdzić, czy zmiana techniki przynosi nam jakieś korzyści w postaci lepszego czasu. Funkcja ta po prostu zapisuje określoną liczbę ostatnich czasów, dzięki czemu nie musimy ich nigdzie zapisywać. Co ważne, warto sprawdzić, jaka jest rzeczywista pojemność interesującego nas urządzenia.
  • Międzyczasy. Przydatna funkcja do mierzenia czasu kolejnych okrążeń lub powtórzeń danego ćwiczenia. Standardowe stopery dzielą cały docinek na dwie części, w tych nieco bardziej zaawansowanych możemy odmierzyć kilka lub nawet kilkanaście międzyczasów.
  • Stoper interwałowy. Na rynku dostępne są specjalne modele omawianych urządzeń, które są dedykowane treningowym interwałowym, wykonywanym między innymi w takich dyscyplinach jak boks, podnoszenie ciężarów, crossfit czy też fitness. Pozwalają one na swobodne programowanie interwałów, które sygnalizowane są przez wibrację urządzenia albo przez stosowny dźwięk. Dzięki zastosowaniu wielu opcji dodatkowych (np. ustalanie liczby powtórzeń, wprowadzanie interwałów czasowych), taki sprzęt okaże się bardzo przydatny.
  • Tempomat. Znajdziemy go przede wszystkim w zaawansowanych modelach stoperów. Pozwala na ustalenie danej liczby powtórzeń generowanego sygnału dźwiękowego na wybranej jednostce czasowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać ćwiczenia w różnym tempie.

Spośród mniej zaawansowanych funkcji można wymienić między innymi podświetlenie, odliczanie czasu, kalendarz, alarm oraz zegar.

Jaki stoper wybrać?

Wybór urządzenia pod względem obsługiwanych funkcjo to dopiero połowa sukcesu. Zwrócić uwagę musimy jeszcze na kilka innych kwestii, które również mają wpływ na zastosowanie stopera i komfort jest wykorzystania.

Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że na rynku dostępne są różne rodzaje stoperów. Wymienić możemy modele stacjonarne (biurkowe), wskazówkowe (coraz rzadziej spotykane), cyfrowe, a także specjalne urządzenia na rękę, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami (co w niektórych przypadkach wiąże się z pewnymi ograniczeniami).

Dobry stoper sportowy powinien posiadać czytelny wyświetlacz, a także łatwe w użyciu przyciski, dzięki którym będziemy w stanie włączyć konkretne funkcje. Nie możemy zapomnieć również o sprawdzeniu specyfikacji obudowy urządzenia. Warto decydować się na modele wodoodporne, które mogą być wykorzystywane w każdych warunkach – nad wodą, w deszczu, śniegu, zawsze.

Standardowe modele zakupimy już za kilkanaście złotych. Czasem jednak warto zainwestować większą kwotę i zakupić stoper z wyższej półki. W takim przypadku zapłacimy od 40 do około 100 złotych.

Najlepsze stopery – zwracajmy uwagę na rankingi

Na rynku znaleźć możemy kilkaset różnych stoperów, dlatego często trudno zdecydować, który z nich okaże się dla nas najlepszy. Pomocne w tym mogą być różnego rodzaju rankingi, w których przedstawiane są najpopularniejsze urządzenia, a także recenzje i opinie. Na ich podstawie łatwo możemy wywnioskować, czy dany model rzeczywiście jest wart uwagi.

W taki sposób z pewnością dokonamy właściwego wyboru. Odpowiedni stoper zdecydowanie ułatwi nam codzienny trening. Pozwoli bowiem na monitorowanie osiągów, a w wielu przypadkach wskaże nam, jak i kiedy należy wykonywać konkretne czynności.

 

Materiał zewnętrzny