Gdy pewności siebie jest za mało – jak zbudować poczucie własnej wartości?

​Pewność siebie to stan, który ma związek zarówno z poczuciem własnej wartości, jak i akceptacją siebie, a także wiarą we własną wyjątkowość. Jednak nie każdy ma tę cechę. Czy i jak można zwiększyć poczucie własnej wartości?

Czym dokładnie jest pewność siebie?

Pewność siebie jest określana jako stan, postawa albo cecha. Będąc pewnym siebie, czujemy się dobrze sami ze sobą, mamy poczucie własnej wartości oraz akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy, a także wierzymy w swoją wyjątkowość i we własne możliwości. Jest to cecha, która niezaprzeczalnie ułatwia życie – zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym. 

Co ma wpływ na pewność siebie?

Zagadnieniem pewności siebie interesowało się wielu badaczy. Pewność siebie to cecha często kształtująca się przez wiele lat, na którą mają wpływ najróżniejsze czynniki – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Długotrwała i stała pewność siebie wynika przeważnie z samoświadomości własnych myśli oraz uczuć. Konieczną cechą do osiągnięcia pewności siebie jest samoakceptacja. Warto zyskać świadomość swoich słabych i mocnych stron, to z pewnością pomoże w samoakceptacji, a także będzie wyznacznikiem, nad czym warto pracować, w którym kierunku się rozwijać, które cechy osobowości wyeksponować.

Istotny jest także fakt, że poczucie własnej wartości stanowi podstawę najróżniejszych działań mogących przynieść pozytywne skutku. Łączy się to również z poczuciem odpowiedzialności za siebie. Poczucie własnej wartości i odpowiedzialności to mieszanka, która ułatwia podejmowanie decyzji – zarówno zawodowych, jak i osobistych – mających realny wpływ na codzienne życie. 

Budowanie pewności siebie – czy jest możliwe?

Pewność siebie związana jest z różnymi czynnikami, zbudowanie jej nie jest najczęściej łatwym zadaniem, szczególnie dla osób nieśmiałych i zagubionych, którym z różnych powodów brakuje podstaw do stworzenia u siebie takiej postawy. Nie oznacza to, że nie ma możliwości wypracowania pewności siebie. Istnieją ćwiczenia, które z pewnością pomogą w tym procesie, jednak warto pamiętać, że należy je łączyć z pracą nad samoświadomością i wiarą we własne możliwości. Warto również zastanowić się, co jest przyczyną braku pewności siebie – zdiagnozowanie sedna tego problemu to pierwszy krok, aby zacząć nad tym pracować. Zwalczenie, a nawet zniwelowanie braku pewności siebie może przynieść długotrwałe i pożądane efekty. 

Działania mogące pomóc w zwiększeniu pewności siebie: 

  • - budowanie poczucia własnej wartości i wyjątkowości,

  • - nauka asertywności,

  • - wyznaczenie sobie drobnych celów, dążenie do nich i odbieranie nagrody po ich zrealizowaniu,

  • - korzystanie z poradnictwa oraz wsparcia dotyczącego zdrowia psychicznego.

Pewność siebie to cecha, której – nawet jeśli nie została wykształcona w przeszłości – można się nauczyć i którą warto rozwijać. Systematyczna praca nad sobą i korzystanie z porady specjalistów to klucz do osiągnięcia pozytywnych efektów, które będą się utrzymywały przez długi czas.

Artykuł sponsorowany