Elektrolity i dobra dieta. Jak wspierać dziecko po biegunce?

Ostra biegunka może doprowadzić do osłabienia i odwodnienia młodego organizmu. W niektórych sytuacjach konieczna jest nie tylko konsultacja pediatryczna, ale też hospitalizacja małego dziecka. W jaki sposób można wspomóc młodego człowieka, kiedy pojawi się taki problem?

Ostra biegunka infekcyjna – jak pomóc?

Jest to przypadłość, która bardzo często występuje u dzieci. Zazwyczaj towarzyszą jej również gorączka i wymioty. To trudny czas zarówno dla malucha, jak i jego rodziców.

W sytuacji takiej choroby najważniejszym aspektem jest nawodnienie organizmu. Zwykle podaje się doustny płyn zawierający glukozę i elektrolity. Charakterystyczne jest to, że płyny te posiadają słony smak – jest to wynikiem obecności chlorku sodu.

Co ciekawe elektrolity w saszetkach, a także w innej formie nie wpływają na czas trwania biegunki czy objętość stolca. Dlatego oprócz nich zalecane jest stosowanie leków przeciwbiegunkowych i probiotyków, które skracają czas trwania biegunki średnio o jeden dzień. Pomocny może być tu szczep Lactobacillus rhamnosus GG lub Saccharomyces boulardii.

Biegunka poantybiotykowa

Podczas biegunki dochodzi do zaburzenia mikrobioty. Są to bakterie bytujące w jelitach i biorące udział w metabolizmie organizmu. Dodatkowo wpływają one na układ odpornościowy. Stan ten może być wynikiem stosowania antybiotyków. Szacuje się, że przypadłość ta występuje u 5-30 proc. osób, u których wdrożono takie leczenie. Dlatego każdy tego typu lek wymaga intensywnej ochrony probiotycznej, a oprócz tego konieczne jest nawadnianie organizmu i wsparcie w postaci elektrolitów.

Co jeszcze możesz zrobić?

Zarówno podczas biegunki, jak i po jej zakończeniu bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie dziecka. Jaką ilość wody podać malcowi? Powinno to być minimum 50 ml (dziecko powyżej 2 roku życia) lub 100-200 ml (w wieku od 2 do 10 lat) po oddaniu każdego luźnego stolca.

Dodatkowo oprócz wspomnianych probiotyków (które warto podawać nawet przez miesiąc po) i elektrolitów w saszetkach (lub w innej formie) kluczowa jest odpowiednia dieta. Chodzi o to, aby była lekkostrawna, czyli o niskiej zawartości błonnika i tłuszczu. Chcesz wesprzeć dziecko, postaw na gotowane warzywa i owoce, chude mięso. Poza tym kluczowe jest, aby nie wprowadzać bardzo dużych zmian w diecie. Bardzo często problemem jest nie sama dieta, ale wirus, który wywołał taką przypadłość. Warto mieć to na uwadze.