Dbaj o słuch! 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Trudno sobie wyobrazić skuteczną i wygodną komunikację bez zmysłu słuchu. Pozwala nam odpowiednio wcześnie dowiedzieć się o zagrożeniu, cieszyć się muzyką, rozpoznać emocje w wypowiedzi drugiego człowieka. Dlatego dobrze jest solidnie o niego zadbać. Podpowiemy, w jaki sposób zatroszczyć się o słuch, aby nie narazić się na jego przedwczesną utratę.

Odbieranie dźwięków z otoczenia

W jaki dokładnie sposób działa nasz słuch? Dźwięk jest falą, która rozchodzi się w powietrzu, przez wprawianie jego cząsteczek w drgania. Fala rozedrganych cząsteczek dociera do naszego ucha i kanałem słuchowym trafia na znajdującą się wewnątrz błonę bębenkową. Stąd jest przenoszone do ucha wewnętrznego. W tym miejscu drganie przekształcane jest w impuls nerwowy, który trafia do ślimaka. Dzięki znajdującym się tam komórkom rzęskowym impuls jest przekazywany do mózgu, gdzie jest interpretowany.

Jak widać za naszą zdolność słyszenia odpowiada dość złożony system. Od jego poprawnego funkcjonowania zależy nasza zdolność do reakcji na konkretny bodziec. W jaki sposób zadbać o ten układ, aby sprawnie służył jak najdłużej?

Hałas szkodzi – zredukuj go

Słuchawki w uszach i ulubiona muzyka pozwalają na przyjemne odcięcie się od otoczenia. Jednak zagłuszanie dźwięków z zewnątrz przez podkręcanie głośności nie służy naszym uszom. Dotyczy to zwłaszcza słuchawek dokanałowych, które strumieniują dźwięk wprost do naszych bębenków. Codzienne korzystanie z telefonu również może zagrażać naszemu słuchowi. Nie musi tak jednak być, jeśli zmniejszymy głośność w słuchawce lub skorzystamy z zestawu głośnomówiącego, aby rozproszyć dźwięki do nas docierające.

Zmniejszenie głośności telewizora podczas oglądania filmu albo radia podczas jazdy samochodem także wpłynie korzystnie na nasze uszy. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w aucie. Jadąc po ulicach jesteśmy narażeni na hałas z zewnątrz, a zagłuszanie tego muzyką w niedużej, zamkniętej przestrzeni drastycznie podnosi ryzyko uszkodzenia słuchu! Miej to na uwadze zanim znów podkręcisz głośność.

Dbaj o higienę uszu

Właściwa higiena uszu jest istotna dla naszego słuchu. Umiejętne czyszczenie uszu z woskowiny znacząco przyczynia się do utrzymania kanałów słuchowych w dobrym stanie. Nie należy używać do tego celu patyczków kosmetycznych. Mogą doprowadzić do przepchnięcia woskowiny w głąb przewodu usznego i uszkodzenia błony bębenkowej. Zamiast nich można wykorzystać ciepłą wodę z mydłem lub odpowiednie preparaty służące do rozpuszczania i wypłukiwania woskowiny usznej.

Wybierz się na badania kontrolne

Warto od czasu do czasu wybrać się do specjalisty i wykonać niezbędne badania. Pozwoli to szybko wykryć wszelkie dysfunkcje narządu słuchu, jeśli mamy problemy ze słyszalnością jakiejś częstotliwości dźwięków. Dzięki temu rehabilitacja słuchu będzie bardziej efektywna, a pogłębianie się degradacji słuchu może zostać zahamowane. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań.