Czego oznaką są zimne dłonie i stopy?

Wiele osób ma zimne dłonie i stopy, nawet latem kiedy temperatury sprzyjają szybszemu nagrzewaniu się naszego organizmu. Jeśli jednak nawet w ciepłe dni nasze dłonie są zimne może to być oznaką problemów ze zdrowiem. Najczęściej chroniczne zimne dłonie i stopy powodują problemy z krążeniem krwi. Jednak jest jeszcze kilka przypadłości, których objawem jest właśnie niska temperatura kończyn. Co to jest?

Niedoczynność tarczycy

Ta przebiegła choroba może przez wiele lat występować bez objawowo, w końcu przecież zimne dłonie czy stopy nie są ani bolesne, ani nie sprawiają kłopotów, więc rzadko są brane pod uwagę jako wskazanie do wizyty u lekarza. Niedoczynność oznacza, że tarczyca nie wytwarza odpowiedniej ilości hormonów, a jej nieprawidłowe działanie spowalnia pracę całego organizmu, w tym też wpływa negatywnie na temperaturę ciała. Jednak zwykle niedoczynność łączy się też z problemami z wagą, wypadaniem włosów czy nawet czasami bólami w stawach.

Niedokrwienność

Jest to sytuacja, gdy mamy we krwi zbyt mało krwinek czerwonych, które odpowiadają za regulację temperatury ciała. Naczynia krwionośne się zwężają, a w efekcie nie przepływa przez nasze żyły odpowiednia ilość ogrzewającej nasz krwi. Żeby potwierdzić lub wykluczyć niedokrwienność wystarczą podstawowe badania krwi.

Ukryty stres

Wbrew pozorom możemy być nieświadomi tego, że nasz organizm się stresuje. Nawet gdy my z pozoru czujemy się świetnie to nasze ciało może być zimne, albo może nas "bez powodu" boleć brzuch. Jest to reakcja organizmu na stresujące sytuacje. Zwiększenie adrenaliny prowadzi do tego, że krążenie krwi na najwyższym poziomie skupia się wokół mózgu i serca, a do kończyn dociera tylko tyle, ile minimalnie jest potrzebne, przez co właśnie ma się uczucie zimna i w efekcie nasze stopy i ręce są także zimne.

Czym grożą zimne stopy

Neuropatia obwodowa albo cukrzyca

Także osoby chorujące na te dwa schorzenia bardzo często mają zimne ręce i stopy. Niestety nawet gdy ogólnie temperatura ciała jest prawidłowa to kończyny mogą pozostawać chłodne. 

Co jeszcze?

Wpływ na temperaturę dłoni i stóp może mieć też stosowanie niektórych leków, a nawet środków antykoncepcyjnych czy środków z pochodnymi alkaloidami. A co ciekawe także palenie papierosów. Warto też wiedzieć, że zimne kończyny to problem o wiele częstszy u kobiet niż u mężczyzn, na co ma wpływ między innymi miesiączka - utrata krwi, burza hormonów - to właśnie może spowodować spadek temperatury kończyn.

Jak walczyć z zimnymi kończynami?

Po pierwsze trzeba znaleźć przyczynę tych problemów. Czasami wystarczy zwykłe badanie krwi z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycy, czyli TSH oraz cukry dla wykrycia lub wykluczenia cukrzycy. Czasem też zimne dłonie i stopy u pań pojawiają się tylko w okresie comiesięcznego krwawienia, a więc z góry można założyć, że to utrata krwi jest przyczyną.

Zdarza się też, że wyniki badań wychodzą w normie, a my nie odczuwamy stresu w naszym życiu, więc i ten czynnik można odrzucić. Wtedy warto sprawdzić jeszcze poziom adrenaliny, ponieważ podwyższona jej produkcja może powodować skurcze naczyń obwodowych, co prowadzi do niskiej temperatury dłoni i stóp. Warto też stosować witaminy i żelazo, którego niedobór także może objawiać się niską temperaturą ciała. Mimo, że zimne dłonie czy stopy nie są bardzo problematyczne w życiu codziennym to nie można tego objawu ignorować.