Czego nie jeść przy wysokim cholesterolu i jak zadbać o jego dobry poziom?

Choroby układu sercowo-naczyniowego, których pierwszym symptomem często jest zbyt wysoki poziom cholesterolu, stanowią główną przyczynę przedwczesnej śmierci Polek i Polaków. Zalicza się je do chorób cywilizacyjnych, dlatego że czynnikami ryzyka ich rozwoju są przede wszystkim czynniki związane z naszym stylem życia, czyli takie, na które sami mamy bardzo duży wpływ. Obawiasz się o swoje zdrowie, ale nie wiesz, czego nie jeść przy alarmująco wysokim cholesterolu i jak wspierać jego obniżanie na co dzień? Podpowiadamy!

Dobry i zły cholesterol

Potoczne stwierdzenie na temat tego, że „obniżanie cholesterolu” może uratować życie, jest tak na prawdę skrótem myślowym dotyczącym zwłaszcza obniżania poziomu podwyższonego stężenia cholesterolu LDL w surowicy. Dobry i zły cholesterol to potoczne nazwy dwóch lipoprotein. „Dobry” to HDL, „zły” – LDL. Warto wiedzieć, że na cholesterol całkowity poza tymi dwoma parametrami składają się także frakcje małych lipoprotein (VLDL), których poziom określa badanie cholesterolu nie-HDL. Dokładne określenie tych parametrów gwarantuje lipidogram (profil lipidowy), czyli badanie poziomu złego (LDL) i dobrego cholesterolu (HDL) oraz trójglicerydów (TG) w surowicy. Normy w przypadku tego badania są kwestią indywidualną, zależącą od wielu czynników, przede wszystkim wieku, chorób przewlekłych, incydentów kardiologicznych czy rodzinnych obciążeń schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Upraszczając, im u danej osoby występuje większe ryzyko chorób układu krążenia, tym poziom cholesterolu, w szczególności złego, powinien być niższy.

Czego nie jeść przy wysokim cholesterolu?

Z badań wynika, że zmiany w sposobie żywienia mogą obniżyć poziom cholesterolu we krwi nawet o 20%. To znaczna wartość, a zatem, czego nie jeść przy wysokim cholesterolu? Lekarze podkreślają, że w profilaktyce miażdżycy ważna jest odpowiednia dieta z ograniczoną ilością tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Dbając o poziom cholesterolu we krwi wyroby mięsne, takie jak tłuste kiełbasy, wędliny, pasztety, salceson czy konserwy mięsne powinno się wykluczyć z diety. Czerwone, tłuste mięsno należy zamienić na chudy drób i ryby morskie. Masło do smarowania pieczywa najlepiej zastąpić margaryną roślinną lub pastami roślinnymi, a używane do smażenia – olejami roślinnymi z wykluczeniem oleju palmowego i kokosowego ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Tłusty nabiał – serami chudymi (także w wersji light i 0% tłuszczu). W diecie stosowanej by obniżyć poziom cholesterolu kluczowe jest także ograniczenie do minimum spożycia produktów zawierających tzw. tłuszcze trans. A zatem do listy tego, czego nie jeść przy wysokim cholesterolu należy dodać żywność przetworzoną, dania typu instant, produktów gotowych, fast foodów, chipsów, słodkości i wypieków wytwarzanych przemysłowo itp. Warto mieć na uwadze to, że tłuszcze trans powstają także podczas długotrwałego smażenia potraw i wielokrotnego używania tego samego tłuszczu, także gdy przyrządzamy je w domu. Będąc na diecie służącej obniżeniu cholesterolu we krwi należy więc unikać smażenia na rzecz pieczenia bez tłuszczu, gotowania i przyrządzania na parze. A co, a gdy jest taka konieczność, by usmażyć jedzenie? Starać się poddawać je obróbce cieplnej jak najkrócej, często wymieniając tłuszcz.

Jak obniżyć cholesterol całkowity naturalnymi sposobami?

Wiedza na temat tego, czego nie jeść przy wysokim cholesterolu i zastosowanie jej w praktyce mają kluczowe znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku także rozsądna (stosowana w porozumieniu z lekarzem) suplementacja. Preparaty wspierające obniżanie cholesterolu można kupić na przykład tutaj: https://www.doz.pl/apteka/k4952-Cholesterol wybierając spośród tabletek, kapsułek, płynów, olejów i nie tylko. Ważna jest jednak nie tyle ich forma, co skład. Udowodniono że skuteczne „super produkty”, na zbyt wysoki cholesterol to między innymi karczoch, ostropest plamisty, zielona herbata czy czosnek, warto więc na aptecznej półce (także tej internetowej) szukać preparatów, które korzystają z ich dobroczynnych właściwości. Suplementy diety i tabletki na cholesterol zawierają często połączenia ekstraktów roślinnych, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Roślinną alternatywą leków na cholesterol są także suplementy diety zawierające monakolinę K. Co ciekawe jej źródłem jest fermentowany czerwony ryż, który pod względem chemicznym ma właściwości podobne do statyn. Preparaty ziołowe na cholesterol mogą także zawierać sterole, kwasy DHA czy chrom, który bierze udział w regulacji nie tylko w metabolizmie cukrów, ale również tłuszczy. W bardzo wielu przypadkach właściwa dieta i suplementacja są wystarczające w znacznym obniżeniu cholesterolu we krwi. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się ustalić z lekarzem właściwego dla naszego stanu zdrowia postępowania, a suplementy diety – nawet najlepiej dobrane, zadziałają tuż po zażyciu ich pierwszej dawki. Podsumowując, aż chce się powiedzieć, że w kwestii dobrego i złego cholesterolu, jak w każdej innej związanej ze zdrowiem, lepiej zapobiegać niż leczyć, wspierać zdrowie, niż je ratować.

Artykuł partnera