Ból zęba – co może oznaczać i jak się go pozbyć?

​W celu utrzymania dobrej kondycji uzębienia oraz całej jamy ustnej powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Niestety, czasami ból uderza w najmniej spodziewanym momencie. Dolegliwości tej nie wolno ignorować pod żadnym pozorem, ponieważ może ona przerodzić się w większe problemy, a dodatkowo znacząco uszczuplić nasz portfel.

Potencjalne przyczyny bólu zębów

W praktyce istnieje wiele powodów, przez które możemy odczuwać ból zęba lub dyskomfort w jamie ustnej. Do najczęstszych bez dwóch zdań należą pęknięcia oraz ułamania. Dochodzi wówczas do odsłonięcia wrażliwych części, takich jak miazga i zębina. Innym bolesnym doświadczeniem jest zapalenie wspomnianej wcześniej miazgi zęba. Stan ten może wywołać próchnica, ukruszenie zęba lub inne uszkodzenie natury mechanicznej. W tym przypadku ból nasila się stopniowo, a ostatecznie staje się nie do wytrzymania. Wśród potencjalnych przyczyn powstania uczucia bólu w jamie ustnej wymienimy także stany zapalne wywoływane przez zakażenia bakteryjne.

Do innych powodów bólu zębów należą m.in. bruksizm, czyli szkodliwe dla szkliwa zgrzytanie, odsłonięte szyjki zębowe czy wyrzynanie się zębów, w szczególności ósemek. Nie wolno wykluczać również dolegliwości w innych obszarach znajdujących się w pobliżu jamy ustnej. Stany zapalne w uchu, zatokach oraz zaburzenia stawów również mogą prowadzić do komplikacji. 

Po dawkę eksperckiej wiedzy na temat stomatologii wejdź na https://ethica.pl/.

Co zrobić, aby pozbyć się bólu zębów?

Walka z dyskomfortem w jamie ustnej jest zazwyczaj nierówna i wymaga natychmiastowej

interwencji specjalisty. Kiedy tylko poczujesz ból zęba, niezwłocznie skontaktuj się ze stomatologiem. Nie warto czekać na rozwój sytuacji, ponieważ zwłoka najczęściej kończy się koniecznością przeprowadzenia bardziej skomplikowanego zabiegu, który może negatywnie wpłynąć na nasz budżet. Jeśli masz problem z zębami lub chcesz sprawdzić stan swojej jamy ustnej, skorzystaj z oferty kliniki dentystycznej.

Domowe sposoby na ból zębów

Ból uderza czasami w najmniej spodziewanym momencie. Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą chwilowo uśmierzyć dolegliwości związane z zębami. W celu doraźnej walki z bólem uzębienia możemy zastosować płukanki. Do najpopularniejszych należą te z soli lub szałwii lekarskiej. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie zimnego okładu w okolicach bolącego miejsca. Właściwości przeciwzapalne posiada również olejek goździkowy. Pamiętaj jednak, że są to rozwiązania łagodzące dolegliwości jedynie chwilowo.

Artykuł partnera