3 sposoby na rany. Szybkie gojenie dla małych i dużych

Rany i zadrapania powstają w wyniku różnych sytuacji. Długość gojenia zależy od rodzaju urazu i jego zaawansowania. Odpowiednia pielęgnacja pomaga jednak przyspieszyć cały proces. W jaki sposób sprawić, by rany znikały szybciej?

Rodzaje ran

Gojenie się ran jest procesem bardzo złożonym. Do uporania się z nimi nasze ciało angażuje komórki skóry, krwi, układ odpornościowy oraz krążące w organizmie substancje. Proces rozpoczyna się tak szybko, jak powstaje rana. Długość gojenia zależy jednak od rodzaju urazu.  

Wyróżniamy następujące rodzaje ran:

  • ostre – nie stanowią problemu medycznego, goją się dość szybko, nawet w ciągu 2-7 ni.
  • przewlekłe – rany niepoddające się leczeniu, według różnych źródeł mogą goić się nawet do kilku tygodni.

Jak przebiega gojenie?  

W jaki sposób przebiega proces gojenia? Na początku rana wypełnia się skrzepem krwi, który tworzy tzw. biologiczny opatrunek. Chroni on wrażliwe miejsce przed nadmiernym odwodnieniem i przenikaniem drobnoustrojów. Pod powierzchnią strupa pojawiają się komórki żerne oraz makrofagi. Ich zadaniem jest oczyszczenie ran z obumarłych komórek.    

W jaki sposób przyspieszyć gojenie ran?

Jak szybko zagoić rany? Oto kilka wskazówek, dzięki którym blizny i zadrapania będą znikać szybciej.  

  • Zdezynfekuj ranę

Na szybkość z jaką goi się rana, wpływa to, czy dobrze ja opatrzyliśmy. Jeśli uraz nie wymaga interwencji lekarza, powinniśmy zacząć od dokładnego oczyszczenia. Zranione miejsce należy przepłukać wodą lub solą fizjologiczną.

Następnie przejdźmy do dezynfekcji. Ranę najlepiej odkazić przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów bakteriobójczych. Pod żadnym pozorem nie róbmy tego z użyciem alkoholu lub jodyny, które działają drażniąco na skórę.

  • Załóż opatrunek

Ostatnim etapem jest założenie opatrunku. Przy drobnych obtarciach plaster powinien wystarczyć. Jeśli z rany sączy się wysięk, wybierzmy opatrunek chłonny. Na obrażenia suche natomiast stosujmy okłady hydrożelowe. Unikajmy też częstej wymiany opatrunku, która działa drażniąco na nowe, delikatne tkanki. W przypadku ran z dużym wysiękiem należy to robić co 2-3 dni. Jeśli rana jest przewlekła, wymiana powinna następować raz w tygodniu. Unikajmy też zdrapywania strupów i zakrzepów, które stanowią naturalną ochronę urazu.      

  • Odżywiaj się prawidłowo

By rana goiła się szybciej, organizm potrzebuje konkretnych składników, przede wszystkim witaminy C. To element niezbędny do powstania kolagenu, który z kolei odgrywa ważną rolę w procesie regeneracji komórek. Dieta podczas gojenia ran powinna być również bogata w kwasy omega-3, olej lniany, witaminy A i E oraz witaminę B5.