Smartfona trzeba chronić bardziej niż komputer!

30% polskich internautów nie zmienia haseł dostępu do portali, a aż 25% z nas nie ma zainstalowanego oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach mobilnych*. W ten sposób sami ułatwiamy cyberprzestępcom kradzież naszych danych. Bezpieczeństwo w przeglądarce to nie wszystko. Coraz więcej danych udostępniamy nie przez strony internetowe, ale za pośrednictwem aplikacji mobilnych, dlatego o bezpieczeństwo smartfona też trzeba zadbać.

– Podglądają Cię aplikacje randkowe i serwisy informacyjne. Korporacje, rządy, służby – mówi Łukasz Figielski, redaktor miesięcznika „Logo”. – Jak sprawić, aby Google i Facebook nie wiedziały o Tobie wszystkiego? W najnowszym numerze pytamy o to socjologa i eksperta w zakresie zbierania i analizowania danych z sieci – doktora Dominika Batorskiego.

A oto cztery podstawowe kroki, które możesz wykonać, aby ochronić swoje dane.

Po pierwsze: zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Pierwszą czynnością, którą wykonujemy po zakupie nowego komputera, to instalacja antywirusa. W telefonie? Już niekoniecznie. A używamy go częściej, jest włączony całą dobę i przez cały czas połączony z siecią. Mamy w nim maila i aplikacje mobilne – często również dostęp do konta bankowego. Oprogramowanie antywirusowe i aktualizacje systemu to podstawa bezpieczeństwa danych.

Ochrona prywatności

Po drugie: wyłącz lokalizację

GPS i usługi lokalizacji bardzo się przydają, gdy się zgubimy lub korzystamy z nawigacji. W każdej innej sytuacji lepiej jest je wyłączyć. W przeciwnym wypadku aplikacje na Twoim telefonie będą gromadzić informacje o tym, ile czasu spędzasz w biurze (i gdzie jest ono zlokalizowane), w jakich sklepach robisz zakupy i co robisz po pracy. Informacje te mogą zostać wykorzystane przez firmy marketingowe.

Po trzecie: kontroluj ustawienia prywatności

Sam decydujesz o tym, na jak wiele pozwalasz swoim aplikacjom. O ile ta do wysyłania SMS-ów nie będzie działała bez dostępu do bazy kontaktów, to w przypadku latarki jest to już podejrzane. Po każdej instalacji sprawdzaj ustawienia prywatności i kontroluj dostęp aplikacji do poszczególnych elementów systemu. Jeżeli coś wydaje Ci się podejrzane – poszukaj alternatywnej aplikacji.

Po czwarte: archiwizuj i czyść

Podobnie jak dane z dysku komputera, tak samo w przypadku pamięci telefonu wykonuj backup, czyli kopię danych w zewnętrznej pamięci, najlepiej offline, na oddzielnym dysku. W przypadku uszkodzenia telefonu przez złośliwe oprogramowanie łatwiej będzie odzyskać stracone informacje. Jeżeli zamierzasz oddać komuś swój telefon lub go sprzedać, to koniecznie wyczyść pamięć, usuń hasła i przywróć ustawienia fabryczne – pozwoli to zminimalizować ryzyko udostępnienia Twoich danych osobom trzecim.