Microsoft Bookings, czyli prosty i wygodny sposób na rezerwację wizyt

Office 365 to nie tylko Word, Excel, Outlook czy PowerPoint. To również szereg aplikacji, które nie są aż tak znane, ale funkcjonalnością dorównują tym najpopularniejszym. Jedną z nich jest Microsoft Bookings, która oficjalnie będzie dostępna od początku października, jednak już teraz można ją testować. Dzięki niej na naszej stronie internetowej będziemy mogli umieścić kalendarz z terminarzem, na którym klienci będą mogli zapisywać się na spotkania, wizyty itp. Aplikacja jest przydatna zwłaszcza dla firm z branży hotelarskiej, gabinetów lekarskich czy salonów fryzjerskich.

Rezerwacja czasu online, czyli Microsoft Bookings

Microsoft Bookings to aplikacja online działająca zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Skierowana jest do firm, które w codziennej pracy bazują na ustalanych z klientami terminach. Jej funkcje docenią więc przedsiębiorstwa z branży hotelarskiej, a także właściciele salonów fryzjerskich, gabinetów lekarskich czy warsztatów samochodowych. Usługa oferowana przez Microsoft pozwala na znaczne usprawnienie komunikacji między przedsiębiorstwem i klientem. Dzięki rozbudowanemu, ale łatwemu w obsłudze terminarzowi ułatwia umawianie wizyt.

Bookings w Office 365

Aplikacja Bookings składa się z trzech części. Pierwsza z nich to strona rezerwacyjna, gdzie klienci mogą zaplanować spotkanie, np. z pracownikiem. Co ciekawe, usługę można wyświetlić na łamach portalu społecznościowego Facebook lub na stronie firmowej. Kolejną częścią jest zestaw stron internetowych, gdzie właściciele przedsiębiorstw mogą zapisywać preferencje klientów, zarządzać listą pracowników, a także harmonogramem. Dzięki niej możliwe jest także określanie usług oraz ich cen, a także godzin pracy. Trzecią częścią Microsoft Bookings jest aplikacja mobilna. Za jej pomocą właściciele firm mogą zobaczyć wszystkie rezerwacje, uzyskać dostęp do listy klientów i kontaktów.

Wygodny sposób rezerwacji

Jak to działa?

Microsoft Bookings jest bardzo prosta w obsłudze. Po otworzeniu aplikacji widoczna jest strona główna z nawigacją po lewej stronie i trzema kafelkami. Aby zacząć pracę z usługą, wystarczy wykonać kilka bardzo prostych kroków. Na początku należy wprowadzić informacje o firmie, określić harmonogram i zdefiniować oferowane usługi. Następnym krokiem jest utworzenie listy pracowników i ustawienie czasu ich pracy. Należy też ustawić czas zamknięcia firmy i urlop. Kolejnym etapem jest publikacja strony rezerwacyjnej, a następnie stworzenie i zapisywanie rezerwacji. Co ważne, Microsoft Bookings jest dostępny w języku polskim.

Dlaczego warto skorzystać z Bookings?

Aplikacja ułatwia firmom ustalanie harmonogramu i zarządzanie terminami. Usprawnia także komunikację z klientem. Dzięki integracji z kalendarzem Office 365 można w prosty sposób zaplanować wykonanie usługi – klient sam wybierze interesujący go termin. Bookings automatycznie zablokuje godziny, które są już zarezerwowane.

Aplikacja będzie dostępna od 1 października 2017, jednak już dziś można ją testować. Wystarczy z poziomu panelu administratora włączyć opcję szybszych aktualizacji.

- Aplikacja Microsoft Bookings to znaczne ułatwienie dla firm, które oferują swoim klientom usługi w oparciu o rezerwację czasu. Docenią ją przede wszystkim salony fryzjerskie, zakłady mechaniki samochodowej, gabinety lekarskie czy firmy oferujące usługi hotelarskie. Dzięki niej w prosty sposób można stworzyć usługę rezerwacji on-line. Integracja Bookings z kalendarzem Office 365 pozwoli na błyskawiczny dostęp do listy zadań na dany dzień. Rozbudowane cechy aplikacji umożliwiają przypisanie konkretnych działań do pracowników – podsumowuje Konrad Nieboj, specjalizujący się w rozwiązaniach Microsoft w firmie Senetic.