Maty grzewcze — elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze niż tradycyjne?
Jak estetycznie urządzić mieszkanie? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. W ostatnim czasie warto jednak zadać sobie jeszcze jedno: jak tanio ogrzewać mieszkanie? Stosując nowoczesne rozwiązania Thermoval, można cieszyć się i pięknym mieszkaniem, i niskimi rachunkami za energię służącą do ogrzewania oraz niezwykle komfortowymi temperaturami. Trzeba jednak zwrócić się ku elektrycznym matom grzewczym, które coraz częściej wypierają tradycyjne rozwiązania, takie jak grzejniki c.o.
Inwestycja w tradycyjne grzejniki
Tradycyjny system ogrzewania domu jest niezwykle złożony i obejmuje różnorodne urządzenia, które współpracują ze sobą. Do wytwarzania ciepła niezbędny jest kocioł gazowy, piec na paliwo stałe albo pompa ciepła, a następnie grzejniki, które mają rozprowadzić ciepło po całym domu. Te montowane są na ścianach pod oknami, ewentualnie w łazienkach, na ścianie, pod postacią drabinki do suszenia ręczników. Koszt budowy systemu ogrzewania tradycyjnego zależy od wielu czynników: od wybranego pieca i paliwa, od liczby i jakości grzejników, do tego dochodzą ceny materiałów, montażu, koszt budowy kotłowni. Następnie w domowym budżecie należy uwzględnić koszty zakupu paliwa i serwisowania instalacji grzewczej.
Montaż mat grzewczych
Elektryczne maty grzewcze to proste w montażu elementy składające się z dwużyłowego kabla grzejnego mocowanego na siatce z tworzywa sztucznego. W przeciwieństwie do mat grzewczych wodnych instalacja nie wykorzystuje rurek, przez które przepływa ciecz, tym samym ułożenie ich trwa zaledwie kilka godzin. Codzienna eksploatacja ogrzewania jest prostsza, tańsza i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnej awarii.
Maty grzewcze układać można pod różnymi posadzkami: betonem, drewnem, panelami winylowymi i laminowanymi, pod terakotą i płytkami ceramicznymi. Wystarczy wybrać odpowiedni typ produktu. Tutaj jednak wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: ile kosztuje korzystanie z mat grzewczych zasilanych prądem, który wciąż drożeje? Okazuje się, że mniej, niż palenie węglem, pelletem czy używanie gazu!
Maty grzewcze w połączeniu z grzejnikami
Nie trzeba ogrzewać całego domu czy mieszkania matami grzewczymi. To także świetne rozwiązanie w domach, w których są już kaloryfery i piec. W ten sposób dogrzewać można toaletę, łazienkę, salon, w którym grzejniki nie są wystarczająco wydajne albo ułożyć maty w nowych, dobudowanych pomieszczeniach. Podwójny system ogrzewania w przypadku mat grzewczych sprawdza się doskonale, zapewniając jeszcze większy komfort cieplny.
Wzrost cen na rynku paliw
Jak to możliwe, że ogrzewanie mieszkania prądem może być tańsze od stosowania gazu, pelletu czy węgla i tradycyjnych kaloryferów?
- W porównaniu z 2021 rokiem o 58% wzrosły ceny gazu dla gospodarstw domowych, które używają go do ogrzewania. Cena gazu rośnie na całym świecie, zwłaszcza od czasu wybuchu konfliktu w Ukrainie. Odcięcie od dostaw gazu z Rosji sprawia, że zapasy maleją, a cena może jeszcze wzrosnąć.
- Tona węgla w 2021 roku kosztowała ok. 950 zł. Wiosną 2022 cena tony węgla wzrosła do 3000 zł, a zakup tego paliwa, z powodu braku na rynku surowca z Rosji, jest coraz trudniejszy.
- Trzykrotnie wzrosła także cena pelletu, kolejnego paliwa używanego do ogrzewania domów i mieszkań. Obecnie cena tony zbliżona jest do ceny tony ekogroszku.
Elektryczne maty grzewcze mogą okazać się ratunkiem dla osób, które poszukują niezawodnych i ekonomicznych sposobów ogrzania domu. Inwestycja w piece gazowe czy na paliwo stałe jest obecnie nie tylko nieekonomiczna, a także nieekologiczna i krótkofalowa. Już w 2030 roku w krajach na terenie Unii Europejskiej nie będzie można instalować pieców gazowych. Pojawia się duży nacisk osób decyzyjnych w Parlamencie i Komisji Europejskiej, by zmobilizować mieszkańców UE do kupowania niskoemisyjnych urządzeń do ogrzewania domów i do zasilania budynków w energię odnawialną.
Koszt użytkowania mat grzewczych
Jak to możliwe, że maty grzewcze zasilane energią, która przecież także jest droga, mogą taniej ogrzewać mieszkanie niż piec węglowy czy gazowy?
- Podłogowe ogrzewanie jest instalacją niskotemperaturową. Aby czuć ciepło, nie potrzeba tak wysokiej temperatury powietrza, jak w przypadku ogrzewania kaloryferami. W pierwszej kolejności bowiem nagrzewają się stopy, co przyspiesza pojawienie się odczucia komfortu. W mieszkaniu, w którym jest 18 stopni Celsjusza, będzie niezwykle ciepło.
- Maty grzewcze bez wody nagrzewają się bardzo szybko i równie szybko oddają ciepło do otoczenia. Nie trzeba więc ogrzewać mieszkania cały czas. Ogrzewanie można włączyć po powrocie do domu, a w przypadku zamontowania regulatorów z WiFi można je włączyć przy pomocy telefonu lub tabletu, operując nimi zdalnie z samochodu, autobusu lub z biura.
- Maty grzewcze nie muszą być serwisowane i można je ułożyć samodzielnie. Jedynym elementem widocznym jest regulator temperatury montowany na ścianie.
- Nie trzeba kupować paliwa, co uniezależnia od cen surowców. Właściciel domu z ogrzewaniem matami korzysta tylko z prądu, a ten może być całkowicie lub częściowo darmowy.
Maty grzewcze zasilane energią słoneczną
Maty grzewcze na prąd doskonale sprawdzą się w mieszkaniach zasilanych panelami fotowoltaicznymi. Te przecież produkują prąd przez cały rok, by zapewniać sprawne działanie urządzeniom domowym. Mogą także produkować go po to, by maty ogrzewały mieszkanie. Jeśli z pomocą fachowca dobierzesz odpowiednio moc paneli fotowoltaicznych, może szybko okazać się, że za ogrzewanie nie płacisz nic. A co się stanie, gdy nie będzie prądu? Awarie przecież się zdarzają, a działanie paneli fotowoltaicznych zależy od funkcjonowania elektrowni. Warto przemyśleć montaż magazynu energii i zasilania awaryjnego. Dzięki nim niezależnie od sytuacji dom będzie mógł korzystać z prądu.
Jeśli budujesz lub remontujesz dom, mieszkanie, firmę, poszukujesz ogrzewania taniego i bezobsługowego, zwróć uwagę na maty grzewcze marki Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/). Producent z wieloletnim doświadczeniem produkuje maty do pomieszczeń o różnych powierzchniach, pod posadzki drewniane oraz wylewki betonowe. Dostarcza także regulatory, które ułatwiają ekonomiczne korzystanie z elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Artykuł partnera