Zastosowanie i specyfikacja kół łańcuchowych wykorzystywanych w przemyśle

Przekładnia łańcuchowa zalicza się do przekładni mechanicznych. Ma ona charakter cięgnowy – w roli cięgna stosowany jest w niej łańcuch. Koło łańcuchowe w miarę ruchu przekładni zazębia się z łańcuchem, przenosząc w ten sposób napęd. Istnieje bardzo wiele różnych typów i modeli łańcuchów, jakie mogą być stosowane w tego typu przekładniach. Sprawia to, że na przestrzeni lat stworzono również wiele typów kół łańcuchowych. Przekładnie łańcuchowe stanowią zatem bardzo szeroki temat. W zależności od ich konkretnej budowy i rodzaju zastosowanych w nich elementów mogą one być wykorzystywane na różne sposoby; znajdują zastosowanie w nierzadko bardzo odmiennych gałęziach przemysłu i gospodarki. Najczęściej można je spotkać we wszystkich mechanizmach, w których obecne są duże obciążenia. Pozwalają one na przenoszenie takich ciężarów bez uszczerbku dla całej konstrukcji.


Koła łańcuchowe - rodzaje
 

Koła łańcuchowe mogą być dzielone na kilka różnych rodzajów. Do najbardziej podstawowych kryteriów należy obecność piasty – najważniejszymi typami są zatem koła łańcuchowe z piastą oraz bez niej.


Koła łańcuchowe bez piasty



Ten rodzaj kół jest wykorzystywany głównie w tych mechanizmach, gdzie mają one odpowiednio stabilną pozycję i nie istnieje żadne ryzyko, że w czasie pracy wpadną w jakikolwiek niepożądany ruch. Piasta jako zabezpieczenie przed takimi zagrożeniami staje się w tym przypadku zbędna. Przy zastosowaniu odpowiednich metod produkcji – między innymi dzięki odpowiedniej obróbce zębów – koła bez piasty są bardzo wydajne, wytrzymałe i ciche w pracy. Na rynku spotyka się obecnie łańcuchy jedno, dwu oraz trzyrzędowe; podobny podział widoczny jest również w kołach łańcuchowych. Jest to przy okazji kolejne ważne kryterium, według którego przebiega podział kół łańcuchowych.


Koła łańcuchowe z piastą
 

Koła łańcuchowe z piastą są przystosowane do pracy w nawet bardzo trudnych warunkach. Wykonuje się je z wysokiej jakości stali oraz przy zastosowaniu standardu DIN. Są przy tym bardzo uniwersalne i mogą pracować z wieloma różnymi rodzajami łańcuchów. Również w tym przypadku dostępne są koła jedno, dwu oraz trójrzędowe. Koła te są bardzo wytrzymałe i zapewniają bezproblemową pracę przez długi czas. Nie sprawiają również problemów przy konserwacji.

rodzaje kół łańcuchowych
 

Przykłady kół łańcuchowych
 

Koła łańcuchowe mogą być dzielone według wielu różnych kryteriów. Najczęściej jest to rodzaj ich budowy oraz zadania, do jakich mogą być wykorzystywane. Ich przykładami są między innymi koła łańcuchowe z piastą,  z łożyskiem, z otworem, nierdzewne koła łańcuchowe, wzmocnione koła łańcuchowe hartowane oraz koła łańcuchowe tarczowe.


Podsumowanie
 

Istnieje bardzo wiele dziedzin i gałęzi przemysłu, w których powszechnie wykorzystywane są mechanizmy opierające swoją pracę na kołach łańcuchowych. Koła te odgrywają w takich mechanizmach kluczową rolę i są absolutnie niezbędne do ich prawidłowej, sprawnej pracy. Z tego powodu stworzono już tak wiele różnych typów kół łańcuchowych. W zależności od konkretnego mechanizmu mogą one stanowić jeden z wielu podzespołów lub kluczowy element, odpowiedzialny między innymi za przenoszenie napędu. Spotkamy je obecnie w bardzo wielu różnych maszynach powszechnie wykorzystywanych w przemyśle, rolnictwie, motoryzacji i szeregu innych dziedzin.

Bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie kół łańcuchowych. Koniecznie muszą one być trwałe i wyprodukowane z materiałów odznaczających się najwyższą możliwą jakością. Zazwyczaj pracują one w trudnych warunkach i są stale poddane działaniu wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, przez co zwykle do ich produkcji stosuje się specjalną stal nierdzewną. Zapewnia to bezproblemową pracę przez długi czas, nawet przy bardzo wymagających i trudnych procesach.