Jaki obiektyw do Canona?

Szeroki kąt widzenia daje ogromne możliwości przy niektórych rodzajach fotografii. Zastanawiasz się, w jakich przypadkach warto zastosować obiektyw szerokokątny? Do czego używa się go najczęściej? Sprawdź, do czego może ci się przydać i w jaki sposób działa.

Zależność między długością ogniskowej a kątem widzenia w obiektywie

Aparat odgrywa dużą rolę w tym, jakiej jakości będą fotografie. Wbrew temu, co sądzi wielu fotoamatorów, to jednak obiektyw ma decydujące znaczenie, ponieważ to przez niego światło dostaje się na matrycę. Wygląd kadru determinuje to, jak długą drogę musi przebyć światło oraz w jakiej ilości dostanie się do wnętrza aparatu. Im dłuższa jest ogniskowa, tym większa jest odległość od soczewki do matrycy aparatu. A im większa odległość, tym mniejszy będzie kąt widzenia aparatu, a obraz – bardziej powiększony. Obiektyw szerokokątny, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia szeroki kąt widzenia – a to oznacza, że odległość między soczewką a matrycą, czyli ogniskowa, musi być nieduża.

Obiektyw szerokokątny – do czego służy?

Obiektywy szerokokątne są niezbędne przy fotografii krajobrazowej, gdzie potrzeba objąć obiektywem dużą przestrzeń. Z tego samego powodu sprawdza się również przy fotografii architektury i wnętrz. Obiektyw szerokokątny bywa też często używany w fotografii okolicznościowej. To dziedzina fotografii, która zajmuje się dokumentacją ważnych wydarzeń, takich jak imprezy masowe, koncerty, festiwale, wydarzenia sportowe, a także imprezy weselne.

Jak działa obiektyw szerokokątny?

W przypadku obiektywów szerokokątnych światło ma do przebycia bardzo krótki odcinek. W efekcie kadr obejmuje fotografowaną scenę pod szerokim kątem. Takie właściwości są pożądane w niektórych okolicznościach. Z czego wynikają i jak właściwie je wykorzystać? Dzięki swojej optyce obiektyw szerokokątny umożliwia uchwycenie w kadrze szerokiego kąta – czyli powyżej 60 stopni. W wielu przypadkach przekracza on kąt widzenia ludzkiego oka, który w płaszczyźnie poziomej wynosi ok. 100 stopni. Niektóre obiektywy szerokokątne mogą objąć nawet 180 stopni!

Jakie ogniskowe mają obiektywy szerokokątne?

Mianem obiektywy szerokokątnego określamy obiektywy o krótkiej ogniskowej. Jaka długość ogniskowej jest uznawana za krótką? Zazwyczaj jest to poniżej 35 mm. Trzeba jednak pamiętać, że to, jaki kąt uchwyci obiektyw i jaka będzie głębia ostrości, zależy również od wielkości matrycy. Dla przykładu, zdjęcie wykonane z wykorzystaniem obiektywu o ogniskowej 35 mm ujmie mniejszy kąt, jeśli zostanie zrobione aparatem o matrycy APS-C, a nie pełnoklatkowej. Aby osiągnąć ten sam efekt na APS-C, co przy pełnej klatce, konieczne byłoby użycie obiektywu 20 mm.

Obiektyw szerokokątny a głębia ostrości – czy długość ogniskowej ma znaczenie?

Najkrótsze ogniskowe mogą mieć tylko kilkanaście milimetrów, co pozwala na robienie zdjęć z bardzo bliska przy jednoczesnym ujęciu dużego kąta. Oprócz kąta widzenia bardzo istotna jest również kwestia głębi ostrości. Głębia ostrości zależy przede wszystkim od wielkości maksymalnego otworu przysłony, jednak odległość, jaką pokonuje światło, również ma znaczenie. W przypadku obiektywu szerokokątnego, dociera ono na matrycę względnie szybko i w dużych ilościach. Im dłuższa ogniskowa, tym trudniej uzyskać małą głębię ostrości, która pozwala wyróżnić fotografowany obiekt poprzez rozmycie pozostałych planów.

Jaki obiektyw szerokokątny wybrać?

Ze względu na szeroki zasięg, korzystanie z obiektywów szerokokątnych może wiązać się z ryzykiem dystorsji. To zjawisko polegające na zaburzeniu proporcji fotografowanych w kadrze obiektów i wygięciu linii pionowych i poziomych. Im bliżej środka kadru, tym większy jest obiekt. Efekt ten jest szczególnie widoczny podczas fotografowania architektury i wnętrz, jednak również przy wykonywaniu portretów może dać się we znaki. Jeśli chcesz go zminimalizować, zainwestuj w obiektyw szerokokątny rektilinearny. Koryguje on dystorsję beczkowatą, sprawiając, że deformacja jest praktycznie niezauważalna.

Obiektyw „rybie oko” – do zdjęć sportowych i artystycznych eksperymentów

Ciekawym rodzajem obiektywu szerokokątnego jest obiektyw rybie oko. W jego przypadku korekcja dystorsji została pominięta. Nie jest to bynajmniej przypadek – niektórym fotografom zależy na osiągnięciu efektu zniekształcenia. W przypadku rybiego oka jest on zwielokrotniony. Taki obiektyw chętnie wykorzystuje się między innymi w fotografii sportowej. Z jego wykorzystaniem można również tworzyć ciekawe panoramy. Niektórzy używają go nawet do celowo zniekształconych portretów i tym podobnych eksperymentów z fotografią artystyczną.

Jaki obiektyw szerokokątny do Canona lub Nikona?

Canon i Nikon to najpopularniejsze marki fotograficzne na rynku. Jaki obiektyw szerokokątny do Nikona lub Canona sprawdzi się najlepiej? Nie ma reguły – wszystko zależy od tego, jakim modelem aparatu dysponujesz. Przed zakupem obiektywu sprawdź mocowanie, aby wybrać wariant kompatybilny z aparatem. Ponadto, pamiętaj również o wymiarach matrycy, które wpływają na kąt widzenia i głębię ostrości. Warto również zweryfikować jasność obiektywu. Im bardziej można otworzyć przysłonę, tym mniejszą głębię ostrości uzyskasz, robiąc zdjęcie.

Jaki obiektyw szerokokątny do fotografii wnętrz?

Jeśli zamierzasz robić profesjonalne zdjęcia wnętrz, obiektyw szerokokątny będzie nieodłączną częścią twojej pracy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego obiektywu? Przede wszystkim, na długość ogniskowej – dobry obiektyw do zdjęć wnętrzarskich nie może mieć mniejszej ogniskowej, niż 10 mm. Zbyt szeroki kąt spowoduje bowiem deformacje obrazu, takie jak zakrzywienie prostych krawędzi ścian. Obiektyw do wnętrz powinien również wiernie odwzorowywać perspektywę. Musi więc być wyposażony w dobrą korekcję dystorsji, czyli optycznych zniekształceń obrazu. Obiektywy dla profesjonalistów są drogie, dlatego amatorzy raczej korygują zniekształcenia na etapie obróbki w programach graficznych.

Podsumowując, obiektyw szerokokątny umożliwia objęcie w kadrze dużych obszarów. Najczęściej wykorzystywany jest w fotografii krajobrazu, architektury i wnętrz. Przydaje się też na dużych imprezach, by objąć kadrem większe skupisko ludzi.

Artykuł partnera