Historia sieci VPN

Kiedy wynaleziono VPN i kto wynalazł technologię VPN?

Historia VPN zaczyna się w 1996 roku, kiedy to pracownik Microsoftu (większość źródeł podaje, że Gurdeep Singh-Pall) zaczął rozwijać Peer to Peer Tunneling Protocol (PPTP). W 1999 roku, specyfikacja została opublikowana. W miarę upływu czasu, VPN i koncepcja tej technologii uległy drastycznej zmianie.

Duże korporacje - punkt wyjścia dla historii VPN

Technologia VPN została pierwotnie opracowana tylko przez duże firmy i organizacje dla ich własnych celów, a nie była przeznaczona dla przeciętnych użytkowników Internetu. Firmy potrzebowały bezpiecznej i prywatnej metody umożliwiającej komunikację i dzielenie się plikami pomiędzy różnymi biurami oraz umożliwiającej pracownikom zdalny dostęp do ważnych plików bez ryzyka kradzieży poufnych danych przez nieupoważnionych użytkowników.

Cóż, w tym właśnie tkwiła rola sieci VPN. Zapewniały one pracownikom dostęp do prywatnej sieci biznesowej, pozwalając im na przeglądanie danych firmowych z dowolnego miejsca na świecie, tak jakby byli w biurze.

W miarę upływu czasu zaczęto wdrażać coraz bardziej zaawansowane standardy szyfrowania w celu dalszego zabezpieczenia komunikacji biznesowej.

Wirtualne sieci prywatne dla wszystkich użytkowników Internetu - kolejny krok

VPN długo nie pozostawały ekskluzywnymi narzędziami biznesowymi. Nie trzeba było długo czekać, aby ludzie zdali sobie sprawę, że nawet przeciętny użytkownik Internetu może czerpać korzyści z tego, co oferuje VPN. Dość szybko na rynku pojawili się zewnętrzni dostawcy VPN (jak CactusVPN), aby dostarczyć tę technologię konsumentom.

Ewolucja Internetu przyniosła nowy niesamowity rozwój, ale również narażone użytkowników online do cenzury internetowej, zagrożeń hakerów, eksploracji danych i coraz spammed z reklam. Wszystko to pomogło w rozwoju młodego rynku VPN, ponieważ coraz więcej osób zdawało sobie sprawę, że korzystanie z VPN jest jedną z jedynych rzeczy, które mogą zrobić, aby chronić swoją prywatność w Internecie.

Dlaczego dostawcy usług VPN stali się tak popularni?

Skandale dotyczące prywatności, takie jak WikiLeaks i przecieki Edwarda Snowdena, zaczęły uświadamiać ludziom ich własne prawa do prywatności w Internecie oraz sposób, w jaki agencje rządowe, dostawcy usług internetowych i korporacje ich nadużywają.

Powstały takie platformy jak Netflix, BBC iPlayer, NOW TV i Hulu, oferujące użytkownikom online dostęp do ogromnej ilości materiałów wideo na żądanie, ale również ograniczające je jednocześnie, tak aby nie wszyscy mogli się nimi cieszyć. Ludzie na całym świecie zaczęli korzystać z usług VPN, aby odblokować i uzyskać dostęp do takich platform treści.
W niektórych krajach i regionach, takich jak Rosja, Chiny i Bliski Wschód, obowiązują rygorystyczne zasady korzystania z Internetu i w związku z tym cenzurują wiele treści online. W ostatnich latach usługi VPN pomagają użytkownikom Internetu w takich krajach i regionach omijać nieuczciwe ograniczenia.

Ataki cyberprzestępcze i słabe punkty sieci WiFi sprawiły, że użytkownicy Internetu są bardziej świadomi tego, jak bardzo zagrożone są ich dane osobowe, gdy uzyskują dostęp do sieci w niezabezpieczonych sieciach i nie podejmują dodatkowych środków bezpieczeństwa.

"Rotary proxies change the IP address every few minutes or every request. This is the ideal way to automate tasks and programs for professionals such as SEO. It is also the best solution for traffic bots, scraping websites, bulk accounts registration, tickets order, sneaker sites etc." - mówi właściciel FusionProxy (http://fusionproxy.com). Dla nie znających języka angielskiego nasze tłumaczenie: "Serwery proxy zmieniają adres IP co kilka minut lub każde żądanie. Jest to idealny sposób na automatyzację zadań i programów dla profesjonalistów takich jak SEO. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla botów ruchu, scrapowania stron internetowych, masowych rejestracji kont, zamawiania biletów, stron sneakerskich itp.".

Przyszłość usług VPN

VPN będą coraz bardziej powszechne w następnych latach. Z naszych obliczeń wynika, że w przyszłości każdy użytkownik online korzystający z VPN będzie mógł w pełni zobaczyć, kiedy tylko będzie przeglądał sieć - tak, nawet użytkownicy z krajów mniej rozwiniętych (biorąc pod uwagę, że VPN może kosztować obecnie od 5 do 10 dolarów miesięcznie).

Polecamy usługę Avast Secureline VPN: https://otwarty.pl/avast-secureline-vpn

Przyszłość VPN

I nie tylko spekulujemy. Według badań, liczba użytkowników VPN znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 2 lat. W latach 2016-2018 nastąpił 165% wzrost. Jeszcze ciekawsze, mniej rozwinięte kraje są obecnie głównymi rynkami dla VPN w porównaniu z krajami pierwszego świata, takimi jak USA, Australia, Wielka Brytania czy Niemcy.

Te same dane pokazują, że około 5% użytkowników Internetu korzysta z VPN każdego dnia. Całkowita liczba użytkowników Internetu wynosi obecnie około 3,58 mld, co oznacza, że około 1,79 mld osób korzysta z VPN codziennie.

Można śmiało powiedzieć, że liczba ta będzie stale rosła w przyszłości, ponieważ coraz więcej osób odkrywa, jak bardzo VPN są naprawdę przydatne i jakie są ogromne zagrożenia dla cenzury rządowej i naruszeń danych.

Jeśli chodzi o przyszłość samej technologii VPN, eksperci branżowi oczekują nowych rozwiązań, takich jak:

  • Projekty open source
  • Zaciemnienie protokołu
  • Anonimowe uwierzytelnienie symboliczne
  • Koncentracja na kontroli dostępu do sieci
  • Uwierzytelnianie wieloczynnikowe
  • Pełna automatyzacja klienta VPN

Jak Ty widzisz przyszłość VPN-ów?

Podczas gdy naszym badaniom udało się pokazać nam, co może mieć dla nas przyszłość, jeśli chodzi o VPN, jesteśmy również zainteresowani usłyszeniem, jakie są Państwa opinie na ten temat. Nie krępujcie się więc pozwolić nam - i pozostałym czytelnikom - wiedzieć, jak Waszym zdaniem VPN-y zmienią się w najbliższej lub dalszej przyszłości.