Autonomiczny robot sam wykonał zabieg dentystyczny

Naukowcy z Chin opracowali robota, który już niedługo może zastąpić stomatologów. Maszyna przeprowadziła nawet już swój pierwszy zabieg dentystyczny i to na prawdziwy pacjencie.

South China Morning Post opublikował  informację, że w Chinach przeprowadzony został pierwszy zabieg dentystyczny, który od samego początku do końca wykonywał autonomiczny robot. Trwał on 60 minut i zakończył się pełnym powodzeniem. Robot przeprowadził implantację dwóch zębów, które wydrukowano za pomocą drukarki 3D. Robot wszystkie czynności wykonał całkowicie sam. Lekarze wprowadzili tylko do niego przed zabiegiem dane dotyczące uzębienia pacjentki. Poza ty ustawili ją w odpowiedniej pozycji i dokładnie zdezynfekowali wszystkie elementy. Ponadto w czasie zabiegu wymienili  wiertło.

Zabieg dentystyczny

Oczywiście naukowcy i lekarze przez całą godzinę dokładnie obserwowali wszystkie ruchy robota dentystycznego, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów wkroczyć od razu do akcji . Na szczęście nie było to jednak potrzebne, gdyż praca maszyny została oceniona niemal celująco. Była bowiem niezwykle dokładna i precyzyjna, co zostało wielokrotnie podkreślone w mediach.,

Zgodnie z najnowszymi danymi w Chinach zapotrzebowanie na dentystów jest ogromne i cały czas rośnie. Obecnie aż 400 milionów osób wymaga wymiany i naprawy zębów. W tym przypadku takie roboty mogą okazać się prawdziwy wybawieniem. Dzięki nim nie trzeba będzie bowiem zbyt długo czekać na wizytę w gabinecie.