Statystyki, liczby i ciekawostki związane z Świętem Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia to jedyne amerykańskie święto, oprócz 4 lipca, które jest całkowicie amerykańskie i wolne od wpływów religijnych. Jest obchodzone przez wszystkich Amerykanów bez względu na ich religię czy przynależność kulturową.

Zacznijmy od indyka. Zacznijmy od indyka. Głównym daniem podczas świątecznego obiadu jest pieczony indyk. Nie każdy indyk trafia na świąteczny stół. Co roku w Białym Domu odbywa się ciekawa ceremonia: ułaskawienie tego ptaka. Po raz pierwszy odbyła się ona w 1947 roku. Przez 71 lat udało się "uratować" najwyżej jednego ptaka.

Każdego roku podczas Dnia Dziękczynienia spożywa się około 46 milionów ptaków. Jeśli ptak waży 16 funtów, oznacza to, że przygotowano ponad 730 funtów. Każdy uczestnik uczty spożywa około 2,7 funta mięsa, albo podczas obiadu, albo następnego dnia rano w kanapce lub sałatce. Wróżba "kości życzeń" jest ważna po zjedzeniu indyka. Ten, kto oderwie najwięcej kości, może liczyć na to, że jego życzenie się spełni.

Więcej ciekawostek i wiadomości ze świata znajdziesz tutaj: Wiadomości.

pieczony indyk

Ciekawe filmiki związane ze świętem dziękczynienia i nie tylko znajdziesz na https://spokeo.pl/filmiki

Pieczony indyk był pierwszym posiłkiem Buzza Aldrina i Neila Armstronga, pierwszych Amerykanów, którzy polecieli na Księżyc

Według historyków, na pierwszych ucztach z okazji Święta Dziękczynienia indyk ustępował warzywom, owocom morza i rybom.

Dzikie indyki potrafią biec z prędkością 20 mil na godzinę, uciekając przed zakusami myśliwych. Najszybszy dziki indyk, któremu udało się uciec przed staniem się głównym daniem Święta Dziękczynienia, osiągnął prędkość 23,5 mili na godzinę.

W 1789 roku George Washington oficjalnie ustanowił Święto Dziękczynienia. Po raz pierwszy obchodzono je w 1621 roku i trwało ono aż trzy dni. Niestety, dzieci i kobiety nie mogły w nim uczestniczyć.

"Pielgrzymi" czyli przybysze z zagranicy najpierw dziękowali za pomyślność i udane zbiory w kolonii Plymouth. Dziś istnieje 37 amerykańskich miasteczek, które noszą tę nazwę.

Święto Dziękczynienia to czas, kiedy spożywa się aż 20%. Używa się go do produkcji sosu żurawinowego i deserów.

Największy placek z dyni miał 12 stóp średnicy, czyli 3,6 metra. Ważył ponad 2000 funtów i zawierał 1869 jaj.

Święto Dziękczynienia to czas wzmożonych podróży. Lotniska O'Hare w Chicago, Los Angeles International Airport i LaGuardia International w Nowym Jorku są najbardziej ruchliwymi lotniskami.

Parada Macy's Thanksgiving Day Parade odbywa się co roku na Mahatanie w Nowym Jorku. Co roku transmituje ją stacja NBC.

Od 2008 roku w Polsce Święto Dziękczynienia obchodzone jest w pierwszą niedzielę czerwca. Ma ono jednak również wymiar religijny.

Dowiedz się więcej na https://spokeo.pl/