Praca online - czy każdy się w niej odnajdzie?

Praca zdalna to coś, co marzy się niejednej osobie zatrudnionej na etacie. Możliwość pracowania we własnym domu, w dogodnych dla siebie godzinach i sprzyjającym otoczeniu kojarzy się z niezmierzoną wolnością. Niektórzy etatowi pracownicy, chcąc zyskać całkowite panowanie nad własnym czasem, decydują się więc odejść z pracy w biurze i przejść całkowicie na pracę online. Dlaczego po pewnym czasie wielu stwierdza, że to nie był jednak najlepszy krok? Warto, przed podjęciem podobnej decyzji, rozważyć nie tylko kuszące plusy, ale i nieuniknione minusy takiej opcji.

Praca online w domu 

Pracując online z pewnością posiada się większy wpływ na organizację swojego czasu. Jednak wpływ to nie wszystko - to nie tylko przywilej, ale i prawdziwe wyzwanie. Oto zestawienie najważniejszych plusów i minusów pracy online.

Dlaczego warto?

1. Pracując zdalnie, można zaplanować swój dzień niestandardowo. To ogromna zaleta, równoważąca co najmniej kilka minusów. Szczególnie istotna będzie dla osób, którym z pewnych względów zależy na możliwości pracowania w nietypowych godzinach lub robienia częstych przerw w ciągu dnia (rodzice małych dzieci, studenci, osoby dokształcające się).

2. Najczęściej to po stronie pracownika leży decyzja dotycząca finalnych zarobków - więcej pracy to wyższe zarobki.

3. Nie trzeba dojeżdżać do pracy ani kupować obiadów na mieście (oszczędność). 

4. To idealna opcja dla osób, które nie potrafią skupić się w biurze, wśród innych pracowników.

5. Można zasiąść do pracy nawet w środku nocy, co w tradycyjnej formie nie byłoby absolutnie możliwe.

6. Praca online to niezły trening organizacji swojego czasu i motywowania się do wykonywania obowiązków.

Czy pracowanie online ma jakieś minusy?

1. Zorganizowanie swojego dnia tak, by nie stał się jednym wielkim pasmem pracy od rana do nocy nie jest łatwe. Trzeba się tego nauczyć.

2. Problemem bywa także motywacja - gdy nikt bezpośrednio nie kontroluje pracy, nie pozostaje nic innego, jak stać się kontrolerem siebie samego.

3. Niektórzy pracując w domu zaczynają po pewnym czasie narzekać na samotność, brak pogaduch w biurze i kontaktu z ludźmi.

4. Trzeba uodpornić się na rozpraszacze, których w domu absolutnie nie brakuje - od serwisów społecznościowych, ciekawej, zaczętej książki, poprzez sprzątanie aż do robienia kawy co pół godziny. Wszystko to może sprawić, że praca rozciągnie się niemożliwie w czasie.

5. Osoba decydująca się na pracę w domu musi nauczyć się stawiać granice pomiędzy obowiązkami zawodowymi, a życiem prywatnym. Brakuje tutaj niestety "naturalnej" granicy w postaci możliwości wyjścia z pracy i pójścia do domu o wyznaczonej godzinie.

praca online

Praca online - oferty

Gdzie najlepiej szukać ofert pracy online? Jeśli obecny zakład pracy nie oferuje takiego trybu, pozostaje jedynie zmiana pracodawcy. Najwięcej takich ofert można znaleźć właśnie w Internecie, np. na stronie zatrudnienionline.pl. W pierwszym rzędzie należy zdecydować się, czy chce się pracować jako freelancer (konieczność założenia działalności gospodarczej i co za tym idzie, odprowadzania podatków) czy pod egidą jakiejś firmy. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy - będąc pracownikiem firmy, nie trzeba się troszczyć o szukanie konkretnych zleceń. Jednocześnie możliwość "przebierania" w nich jest często ograniczona.

Praca online - pisanie tekstów

Jedną z popularniejszych form pracy online jest pisanie tekstów na zlecenie. To bardzo różnorodne zajęcie. Można zajmować się jedynie pisaniem tekstów SEO, a także wyspecjalizować się w marketingu czy też zająć pracą ghostwritera. Taki sposób zarabiania wymaga jednak nieco zdolności i samozaparcia. Początkowo zlecenia mogą być słabo płatne, a klienci nie zawsze będą zadowoleni. Czym powinien charakteryzować się kandydat do pracy online polegającej na pisaniu tekstów? Oprócz zorganizowania i zdyscyplinowania, przyda się także wysoka płynność słowna, umiejętność łatwego formułowania myśli oraz co istotne, poszukiwania informacji. Na pewno plusem będzie też gotowość do dokształcania się w rozmaitych, czasem bardzo nietypowych dla siebie dziedzinach.