Najważniejsze meble w pokoju dziecka - łóżko i biurko

Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym, spędza wiele czasu przy biurku. To nie tylko miejsce odrabiania lekcji, ale też rozwijania kreatywności. Rysowanie, czy różnego rodzaju prace plastyczne, wymagają odpowiedniego blatu. Dlatego biurko jest najważniejszym meblem w pokoju dziecka.

Jak wybrać biurko dla dziecka?

Zaczynamy od wyboru miejsca, w którym chcemy postawić biurko. Najlepiej ustawić je przy oknie, tak by dziecko miało dostęp do światła słonecznego i nie zasłaniało go sobie. Po wymierzeniu dostępnej przestrzeni, możemy wybrać się na zakupy.

Parametry biurka

Dla małego dziecka, najlepiej wybrać mebel, który będzie rósł wraz z nim. Dla dziecka w wieku 6 lat, odpowiednia będzie wysokość około 55 cm. Blat powinien mierzyć 50cm na 65cm. Im większy blat, tym więcej miejsca na kreatywne zabawy. Regulowana wysokość, pozwoli na zmianę, gdy dziecko urośnie. Mebel powinien być dobierany indywidualnie, do wzrostu dziecka. Bardzo wygodne są biurka z nachylanym pod kątem 30 stopni blatem. Stwarzają optymalne warunki do pracy. Bardzo ważne jest, by biurko było wyposażone w szuflady i przegródki i półki. Dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad twórczością dziecka.

Klasyczne biurko odpowiednie jest dla dziecka w wieku szkolnym. Ma wysuwaną półkę na klawiaturę i miejsce na jednostkę centralną. Warto rozważyć wybór mebla z nadstawką na przybory szkolne itp.

Biurko narożne, to dobre rozwiązanie w małym, dziecięcym pokoiku. Ma dużą powierzchnię blatu, łatwo dostępną dla dziecka. Najpraktyczniejsze będzie z szufladami i szafkami, a także półkami nad biurkiem.

Łóżko dla dziecka

Dziecko w wieku przedszkolnym, wyrasta z dziecięcego, małego łóżeczka. Potrzebuje łóżka, w którym będzie mu wygodnie. Będzie mu one służyło przez następnych parę lat, warto więc wybrać model, z którego szybko nie wyrośnie. Najlepiej, by łóżko rosło wraz z dzieckiem. Najważniejsze jest, by mebel był wygodny, ale przede wszystkim bezpieczny. Dziecko nie tylko będzie na nim spało, ale także się bawiło. Łóżko musi być na tyle solidne, by wytrzymać skakanie po nim i inną aktywność ruchową.

Rodzaje łóżek dla dzieci

Łóżko drewniane o wymiarach 180x90 cm, to mebel, który będzie wykorzystywany przez wiele lat. Jest odpowiednie zarówno dla malucha w wieku przedszkolnym, jak też nastolatka. Drewno jest solidnym materiałem i można je z czasem przemalować i odnowić. Przeznaczone dla młodszego dziecka, należy wyposażyć w barierkę ochronną.

  • Łóżko bajkowe, w kształcie samochodu, łabędzia, czy biedronki, ma fantazyjny kształt. Młodsze dzieci je uwielbiają. Decydując się na taki mebel, upewnijmy się, że jest to klasyczne, drewniane łóżko z dodatkowymi elementami ozdobnymi. Dziecko zmienia zainteresowania i wyrasta z tego rodzaju ozdób. Można je wtedy zdjąć i dalej korzystać z łóżka.
  • Łóżko piętrowe, to nie tylko rozwiązanie do pokoju dwojga dzieci. Posłanie może znajdować się na górze, a pod łóżkiem można wygospodarować miejsce na biurko, półki lub wolną przestrzeń do zabawy. Sklepy oferują różne warianty łóżek piętrowych. Małym dzieciom z pewnością spodobają się modele ze zjeżdżalnią. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by zwrócić baczną uwagę na solidność mebla, a także na maksymalne, dopuszczalne obciążenie. Ma to wpływ na bezpieczeństwo dziecka.
  • Łóżko rosnące z dzieckiem, to propozycja, w której rama łóżka jest rozsuwana. Gdy dziecko urośnie, wystarczy rozciągnąć ramę i zmienić materac na większy.

Wybierając łózko dla dziecka, starajmy się, by było ono odpowiednie do jego wieku, bezpieczne i wygodne. Warto wybierać modele z szufladami, gdyż pomieszczą one pościel i inne przedmioty.

Aranżacja pokoju

Dziecko uczy się przez zabawę. Dlatego jego pokój powinien stwarzać mu możliwości do niej. Przestrzeń dziecka nie może być urządzona w taki sposób, jak dla dorosłych. Bardzo dużą rolę odgrywają tu kolory i dekoracje. Meble powinny być proste, z zaokrąglonymi kantami, ale porządnie wykonane. Sprzęty dla dzieci muszą spełniać Europejskie Normy Bezpieczeństwa.  Zastosowane materiały, farby, czy kleje, nie mogą być toksyczne. Bezpieczny, kolorowy pokój, to miejsce, w którym dziecko z przyjemnością będzie spędzało czas.