Który język jest łatwiejszy niemiecki czy hiszpański?

​Zarówno niemiecki jak i hiszpański cieszą się dużą popularnością w Polsce jako języki obce. Chociaż niemiecki od lat obecny był w szkołach publicznych oraz językowych jako chętnie wybierany język obcy, to hiszpański w ostatnich latach bije rekordy popularności i coraz częściej wprowadzany jest również do szkół publicznych. Który z tych języków jest łatwiejszy do nauczenia i przydatniejszy w codziennym życiu?

Niemiecki, a hiszpański – który język bardziej przydatny?

Chociaż niemiecki oraz hiszpański są popularnymi językami obcymi w naszym kraju, każdy z nich wydaje się zawdzięczać swoją popularność zupełnie innym aspektom. 

Z racji naszego położenia geograficznego oraz stosunkowo zażyłych i rozwijających się stosunków gospodarczych między naszym krajem a Niemcami, naturalnym wyborem języka do nauki wydaje się być język niemiecki. W końcu to on najpewniej przyda nam się prędzej czy później, czy to w kontekście prywatnym, czy też zawodowym. 

Niemniej jednak, cytując znanego podróżnika, każdy człowiek potrzebuje znać jedynie dwa języki obce – hiszpański, ponieważ za jego pomocą dogada się w Hiszpanii i w całej Ameryce Południowej oraz angielski, ponieważ nim dogada się w pozostałych częściach naszego globu. Jest w tym sporo prawdy, w końcu to właśnie hiszpański, a nie niemiecki, jest drugim pod względem ilości użytkowników (zarówno native speakerów, jak i tych, dla których jest to drugi język). 

To właśnie zdecydowanie większa uniwersalność języka hiszpańskiego przemawia na jego korzyść – w końcu z Niemcem, prawdopodobnie bez problemu dogadamy się po angielsku. 

Hiszpański kontra Niemiecki – który język jest łatwiejszy?

Główne różnice między niemieckim a hiszpańskim spowodowane są tym, że są to języki wywodzące się z zupełnie innej rodziny języków. Niemiecki to język germański, hiszpański zaś romański. Wpływa to znacząco na gramatykę jak i używane słownictwo – pod tym względem znacznie bliższe, a co za tym idzie, prostsze do zrozumienia będą nam zasady gramatyki hiszpańskiej. 

Według instytutu Goethego osiągnięcie poziomu B1 (średnio-zaawansowany) wymaga poświęcenia od 350 do 650 godzin lekcyjnych! Według obliczeń statystycznych szkoły języka hiszpańskiego Salut-Hola: https://salut-hola.com/zajecia-online/hiszpanski – czas potrzebny na uzyskanie podobnego poziomu znajomości języka hiszpańskiego mieści się w przedziale 155 do 210 godzin lekcyjnych!

Artykuł partnera