Jakie gry kupić dziecku w prezencie?

Gry planszowe, zręcznościowe i karciane mają pozytywny wpływ na dziecko. Rozwijają jego zdolności orientacyjno-poznawcze, zwiększają koncentrację, a także uczą przestrzegania zasad i godzenia się z porażką. Są to zatem doskonałym pomysłem na prezent. Jakie gry sprawdzą się najlepiej?

Gry zręcznościowe

Doskonale wpływają na zdolności motoryczne naszego dziecka. Rozwijają również umysł, gdyż aby wygrać, dziecko musi opracować pewną strategię, skutecznie planując własne poczynania, jak i przewidując ruchy przeciwnika. Wśród najpopularniejszych gier zręcznościowych wymienić można:

  • La Cucaracha od Ravensburger – to gra zręcznościowa dla całej rodziny. Zadanie jest proste – gracze muszą pozbyć się karalucha, który zagnieździł się w kuchni. Aby usunąć insekta, konieczna jest pomysłowość, dobry refleks oraz zręczność. Dzięki tej grze dziecko rozwija kreatywność oraz koordynację ruchową, a jednocześnie czerpie radość z zabawy.
  • Mistakos – Walka o stołki od Trefl – to niezwykle wciągająca gra, która nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka, ale uczy go również zdrowej rywalizacji. Aby zbudować konstrukcję z krzeseł, bo to jest celem gry, trzeba mieć bystre oko i zwinne palce. Konieczne jest również opracowanie optymalnej strategii – jeden niepewny ruch i cała konstrukcja legnie w gruzach.
  • Pie Face od Hasbro – to niezwykle zabawna, a zarazem prosta gra, w której wziąć udział mogą dzieci już od 3. roku życia. Pozwala ona na grę w pojedynkę, jak i wraz z całą rodziną. Dostarcza nie lada frajdy. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy na czole gracza wyląduje słodka papka.
  • Szalona Kiełbasa od Spin Master – przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci (7 lat). Ma nie tylko zabawny wygląd, ale wydaje również śmieszne komendy. Rozwija sprawność motoryczną graczy.
  • Kot Stefan od Egmont – zaletą tej gry jest nie tylko ciekawa rozgrywka, ale także to, że mogą w niej uczestniczyć dzieci już od 4. roku życia. Co więcej, w zestawie znajdują się pięknie wykonane drewniane elementy, które zachęcają do zabawy. Proste zasady gry to kolejny atut. Gra rozwija refleks i jest niezwykle zabawna.

Gry w karty

To kolejna ciekawa opcja, jeżeli zależy nam na niebanalnym prezencie dla dziecka. Gry w karty uczą zdrowej rywalizacji, a także rozwijają zdolności umysłowe pociechy. Zapewniają przy tym nie lada frajdę. W rozgrywce zwykle uczestniczyć może cała rodzina. Są zatem doskonałym sposobem na zacieśnienie więzi. Dużą popularnością na rynku gier karcianych cieszą się następujące pozycje:

  • Red 7 od Lacrum – uczy podejmowania samodzielnych decyzji oraz przewidywania ruchów przeciwnika. Nieskończona liczba możliwych kombinacji sprawia, że gra ta nie może się znudzić.
  • Party Time od Alibi – jest to nieco bardziej zaawansowana gra, przez co przeznaczona jest ona dla dzieci od 11. roku życia. Gracz ma na celu wyjaśnić członkom swej drużyny znaczenie danego słowa, używając synonimów, antonimów, a nawet rymów. Wiąże się ona z licznymi wyzwaniami językowymi i grą skojarzeń. Dzięki tej grze dziecko poszerza zasoby słownictwa, rozwija kreatywność i zdolności umysłowe. Doskonała rozrywka dla całej rodziny gwarantowana.
  • Bohater do wynajęcia od Portal Games i 2pionki – to kolejna propozycja dla nieco starszych dzieci – od 10 lat. Krótki czas gry, proste zasady oraz zabawne ilustracje sprawiają, że jest to propozycja wręcz idealna na rodzinne spotkania.
  • Holmes Sherlock&Mycroft od Rebel Holmes – przeznaczona jest ona dla dzieci od 10. roku życia. To niezwykle ciekawa gra. Dzięki temu, że postaci wchodzą do gry losowo, każda rozgrywka jest odmienna, przez co gracze muszą inaczej planować swoje ruchy i przewidywać posunięcia przeciwników. Jest to propozycja, która uczy analitycznego myślenia i rozpoznawania związków przyczynowo-skutkowych.
  • Potwory do szafy od Granna – doskonała propozycja dla najmłodszych graczy. W rozgrywce mogą bowiem uczestniczyć dzieci, które ukończyły trzeci rok życia. Propozycja ta rozwija logiczne myślenie, a także uczy działania w grupie. Kooperacja z innymi graczami jest bowiem konieczna, aby pozbyć się potworów z pokoju. Rozgrywka zawiera w sobie również elementy gry pamięciowej. Rozwija zatem umysł dziecka na wielu płaszczyznach.

Gry zręcznościowe i karciane mogą być doskonałą propozycją na prezent dla dziecka. Wybierając je, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy są dostosowane do wieku osoby, którą chcemy obdarować. Tylko wówczas gra gwarantować będzie nie lada frajdę, gdyż dziecko z pewnością zrozumie zasady jej towarzyszące.

 

Materiał zewnętrzny