Jak zachowywać się w czasie burzy?

Burze najczęściej występują wczesną wiosną i w okresie letnim. Synoptycy i łowcy burz mówią, że najniebezpieczniejsze nawałnice przechodzą przez Polskę w maju, lipcu i sierpniu, siejąc ogromne zniszczenia, a nawet zabijając. Co roku w wyniku silnych nawałnic i uderzenia pioruna ginie w Polsce kilkadziesiąt osób. Odpowiednie zachowanie w czasie burzy jest niezmiernie ważne i może uratować życie.

Oto kilka cennych wskazówek.

1. Chowaj się w zabezpieczonych miejscach

Nie wierz filmom, w których bohaterowie chowają się przed burzą pod drzewem lub mostem, nie zapewni ci to bezpieczeństwa. Podczas nawałnic należy unikać otwartych przestrzeni.Podczas burzy staramy się schronić w zamkniętym miejscu, np. w aucie lub budynku. Unikamy chowania się w lesie lub otwartej wiacie, to tylko zwiększa ryzyko porażenia piorunem. Jeśli jednak burza złapie nas na otwartym terenie, należy przykucnąć, trzymając stopy, jak najbliżej ciała, to ochroni nas przed uderzeniem pioruna.

2. Kiedy jesteś w domu…

Mimo że dom kojarzy nam się z bezpieczeństwem, w czasie burzy trzeba być przezornym również tu. Jeśli wiemy, że zbliża się nawałnica, w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć dom przed piorunami.  Jeśli budynek zaopatrzony jest w piorunochron nie musimy się o to martwić. By zabezpieczyć się przed piorunami kulistymi, należy jednak zamknąć wszystkie okna i usiąść z dala od nich. Dla bezpieczeństwa wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe wraz z zaworami i bezpiecznikami. Nie dotykaj metalowych przedmiotów, ponieważ mogą przewodzić prąd, nie korzystaj również z telefonu. Kontakt z tymi sprzętami może zwiększyć ryzyko porażenia piorunem. Kiedy wiesz lub wyczuwasz, że zbiera się na burzę, zanim wyjdziesz z domu, pozamykaj wszystkie okna i odłącz od prądu urządzenia elektryczne. Zniwelujesz tym samym ryzyko poniesienia szkody w czasie burzy.

Bezpieczeństwo w górach

3. Podczas pobytu w górach

Góry to najniebezpieczniejsze miejsce w czasie burzy. Warto więc poznać kilka ważnych zasad, jak zachowywać się podczas nawałnicy w terenie górzystym .Kiedy widzimy, że zbliża się burza, udajemy się do najbliższego schroniska, aby tam ją spokojnie przeczekać. Jeżeli jesteśmy daleko od zabudowań, na otwartej przestrzeni, pamiętajmy, żeby nie dopuszczać do kontaktu ciała z podłożem. W takim wypadku należy usiąść na plecaku lub głazie. Jeśli jesteśmy blisko szczytu, należy zejść co najmniej 100 metrów niżej. Tu ryzyko uderzenia piorunem jest o wiele mniejsze. Podczas burzy w górach należy unikać przebywania w dużej grupie. Pod żadnym pozorem nie chowamy się przy pojedynczych drzewach. Tu również pamiętamy o wyłączeniu telefonów komórkowych, ponieważ wytwarzają one niebezpieczne pole elektromagnetyczne, które może przyciągać pioruny.

4. Kiedy jesteś nad wodą lub w wodzie

Podczas burzy należy unikać zbiorników wodnych. Woda świetnie przewodzi prąd, dlatego kontakt z nią w czasie burzy jest niewskazany. Nie spacerujemy po plaży, jeśli zbiera się na burzę, kończymy opalanie - i tak nic z tego nie będzie i pod żadnym pozorem nie wchodzimy do wody.

5. Kiedy jesteś w lesie

Burza zaskoczyła cię w lesie? Jak najszybciej go opuść. Tereny leśne podczas nawałnic są narażone na pożary. Należy pamiętać, że w takim wypadku nie chowamy się pod drzewami, czy w namiocie, żeby uniknąć rażenie piorunem.

6. Unikaj rozmów przez telefon i nie używaj urządzeń elektrycznych

Używanie telefonu, zarówno stacjonarnego jak i komórkowego, zwiększa ryzyko porażenia piorunem. Podobnie jest w przypadku korzystania z innych urządzeń elektrycznych podczas burzy. Może się zdarzyć, że piorun uderzy w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się będzie nią aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Dla bezpieczeństwa na czas burzy warto wyłączyć całą instalację elektryczną.

Powyższe porady mogą uratować ci życie, warto o nich pamiętać szczególnie latem, gdy burze i nawałnice są naprawdę niebezpieczne.