Ile waży sztabka złota?

Złoto jest kruszcem, w który od lat inwestują najróżniejsze osoby. Wiele z nich kupuje złoto prywatnie, ale interesują się nim również firmy oraz spółki. Nawet Skarby Państwa niektórych krajów zakupują złoto, aby w późniejszym czasie móc odnieść korzyści finansowe z takiego kroku. Złoto jest sprzedawane w różnej postaci, przykładowo okolicznościowych monet. Cenna jest również złota biżuteria, choć zdecydowanie nie jest ona przedmiotem inwestycji. Najczęściej chcąc zarobić, inwestorzy decydują się na zakup sztabki złota. Mogą mieć one różną wagę, a tym samym różną cenę. Warto również pamiętać o tym, że cena złota cały czas podlega wahaniom, jednak pnie się raczej w górę, a nie w dół.

Sztabka złota: waga, cena

Od kilku lat złoto cały czas utrzymuje tendencję zwyżkową. Również w 2021 roku jego cena stale rośnie. Dokładnie 4 stycznia 2021 roku, nastąpił bardzo duży wzrost jeśli chodzi o cenę tego kruszcu. Wzrosła ona o około 23 USD. Kilka dni później wartość co prawda zmalała, ale cena mimo wszystko utrzymała się na wysokim poziomie. Wynosiła ona 1901,50 USD, co w przeliczeniu na złotówki daje nam aż 7035 złotych. Oczywiście trzeba liczyć się z pewnymi wahaniami cenowymi i zdarzają się one praktycznie co kilka dni, tygodni. Jednak złoto mimo wszystko od lat stanowi najbezpieczniejszą inwestycję. Mimo, że jego cena stale rośnie i kosztowny jest jego zakup, to w stosunkowo szybkim czasie można na nim dobrze zarobić. W większości wypadków takie kruszce stanowią inwestycję długoterminową dlatego warto obserwować rynek i starać się dokonać transakcji w odpowiednim momencie.

Złote sztabki to coś, co najczęściej wybiera się w ramach inwestycji. Jeśli chodzi o standardową sztabkę złota, to ważny ona aż 400 uncji. Jest to zatem 14 kilogramów. Bardzo rzadko obraca się takimi sztabkami na rynku prywatnym czy też nawet w inwestycjach firmowych. Są one natomiast użytkowane gdy banki obracają złotem lub też gdy dochodzi do rozliczeń między jakimiś państwami. Taka sztabka to wartość 3 mln złotych.

Oczywiście niewiele osób może pozwolić sobie na dokonanie tego typu zakupu. Dlatego też dla inwestorów prywatnych wprowadzono na rynek mniejsze sztabki, które mają bardziej przystępne ceny. Taka sztabka może ważyć docelowo 1 gram, 5 gram, 50 gram, 250 gram raz 1 kg. Najmniejsza sztabka mająca zaledwie 1 gram, kosztuje mniej więcej 300 złotych na dzień dzisiejszy. Do tego trzeba doliczyć również wartość produkcji i dystrybucji.

W przypadku takich niewielkich inwestycji, dość trudno jest oczywiście na nich zarobić. Dlatego kupując sztabkę mającą 1 gram lub 50 gram, nie można od razu spodziewać się ogromnych zysków. Tutaj raczej trzeba nastawić się na czas oraz na inwestycję długoterminową. Jak pokazała okres ostatnich 7 lat, złoto może nawet podwoić swoją wartość, a wówczas można zarobić konkretne pieniądze.

sztabki złota na pieniądzach

Inwestycja w złote sztabki

Często inwestycje kojarzy się z takimi wartościami, jak przykładowo 1 kg złota. W gruncie rzeczy jednak dla większości inwestorów nie jest to ilość, na którą faktycznie mogą sobie pozwolić. Na ten moment jest to bowiem koszt mniej więcej 227 tysięcy złotych. Na pewno takie wartości nie są przeznaczone dla osób początkujących.

Oczywiście jeśli ktoś obraca takimi pieniędzmi, to może nastawić się na tego typu inwestycję w złote sztabki. Może być to nawet inwestycja krótkoterminowa, aby móc faktycznie zarobić szybko i dobrze. Nim jednak podejmiemy się takich ryzykownych działań, z pewnością warto bardzo dobrze przemyśleć tę kwestię. Dlaczego? Ponieważ inwestycje te względnie bezpieczne, czasem mimo wszystko mogą wiązać się z pewnym ryzykiem finansowym. Osoby niedoświadczone powinny na początek zapoznać się z rynkiem oraz zasadami jego ogólnego działania. Wówczas faktycznie można bardziej rozsądnie podejść do tematu i obrać strategię, która będzie bezpieczna. Warto poradzić się również kogoś w tej dziedzinie, kto być może już miał do czynienia z inwestycją tego typu.

Złote sztabki można teoretycznie kupić w wielu miejscach, ale nie warto. Nigdy bowiem nie wiemy, co dokładnie się w nich znajduje. Czyste złoto, które pochodzi z pewnego źródła, można natomiast nabyć w zweryfikowanych i bezpiecznych mennicach takich jak https://mennica-krakowska.pl/