Jak wybrać krzesło biurowe?

Od wyposażenia biura zależy w dużym stopniu samopoczucie pracowników, ich wygoda oraz wydajność pracy i zdrowie. Do najważniejszych elementów, które muszą znaleźć się w takiej przestrzeni, należą krzesła i fotele biurowe. Należy wybierać meble wysokiej jakości, które spełniają szereg ważnych wymagań. Przy tym nie ma znaczenia, czy szukamy wyposażenia do firmy, czy do biura urządzonego w domu. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę w czasie zakupów.

Ergonomiczne krzesło biurowe

Kiedy kupujemy krzesło do biura, należy sprawdzić wszystkie podstawowe informacje na temat danego produktu. W tym celu można poprosić o pomoc sprzedawcę lub zajrzeć na stronę producenta. Warto na przykład dowiedzieć się, jakie jest pochodzenie produktu oraz jego komponentów. Zdarza się, że mebel montowany jest w Polsce, ale elementy, z którego został wykonany, produkuje się w Chinach. Niestety takie elementy często mają stosunkowo niską jakość i nie posiadają atestów. W najgorszym przypadku zastosowane materiały mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Takie fotele dostępne są w niskiej cenie, jednak trzeba zachować ostrożność, jeśli zdecydujemy się na ich zakup.

Krzesło biurowe lobos

fot. https://lobos.pl/meble/produkty/krzesla-i-fotele-obrotowe-do-biura/

W czasie poszukiwania idealnych mebli biurowych warto sprawdzić czas obowiązywania gwarancji. Minimum to 5 lat. Trzeba również dowiedzieć się, czy gwarancja obejmuje wszystkie elementy mebla, ponieważ zdarza się, że producent daje gwarancję jedynie na niektóre części, np. podnośnik pneumatyczny.

Chromowane elementy mebli biurowych powinny być ekologiczne, co musi zostać potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Jeśli fotel lub krzesło nie mają takiego certyfikatu, może to oznaczać, że chrom został wyprodukowany z użyciem substancji niebezpiecznych dla środowiska. Istnieje ryzyko, że taki materiał jest nadal toksyczny.

Również tapicerka powinna posiadać odpowiednie atesty. Materiał, z którego została wykonana, musi być wytrzymały. Powinien charakteryzować się odpornością na ścieranie na poziomie 100 000 cykli Martindale. Niezbędny jest także atest potwierdzający trudnozapalność tapicerki.

krzesło biurowe

Wygodne krzesło biurowe

Krzesło biurowe musi być nie tylko wytrzymałe, ale powinno również zapewniać wysoki komfort. Fotel musi spełniać wymogi znajdujące się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej, dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach, które zostały wyposażone w monitory ekranowe. Zgodnie z tymi wymogami oparcie powinno posiadać odpowiednią regulację pochylenia w zakresie 30° do tyłu i 5° do przodu. W ten sposób mebel zapewnia prawidłowe krążenie krwi w żyłach ud. Właściwe pochylenie oparcia zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył. Sprzedawca powinien udzielić informacji dotyczącej zakresu regulacji fotela, także podparcia lędźwiowego, które daje odpowiednie oparcie dla kręgosłupa.

Siedzisko fotela biurowego powinno być wyposażone w opcję wysuwania. Wygodę użytkowania zwiększają również regulowane podłokietniki. Stałe podłokietniki często przeszkadzają w prawidłowym dosunięciu fotela do biurka i powodują uszkodzenie blatów.