Dlaczego srebro ciemnieje?

Srebrna biżuteria jest jedną z najczęściej wybieranych ozdób. Kolczyki czy łańcuszki z tego metalu szlachetnego to coś, co ma w swojej kolekcji niemal każda z nas. O tę delikatną substancję trzeba jednak dbać, ponieważ szybko ciemnieje – jest to cecha każdego srebra, nawet najlepszej jakości.

Dlaczego srebro ciemnieje? Chemiczne właściwości srebra

Nosząc srebrną biżuterię przez dłuższy czas, możemy obserwować powolny proces jej ciemnienia. Wiele osób zastanawia się, czy jest to związane z jakością srebra. Warto rozwiać ten mit – proces czernienia srebra jest całkowicie naturalny i zachodzi na skutek styku tej materii z tlenem. Jak to działa? Mówiąc w skrócie, za ciemnienie metalu odpowiadają związki siarki, obecne w tlenie, które wchodzą reakcję ze srebrem. Na jej skutek, pierwiastek pokrywa się ciemnym nalotem.

Te same związki występują w wodzie oraz wydzielinach z ciała człowieka, co sprawia, że srebro zmienia kolor również w kontakcie ze skórą. Jeśli zauważymy na srebrze taki nalot, warto odpowiednio o nie zadbać. Jak wyczyścić srebro czytaj na www.doradztwo.net, znajdziesz tutaj praktyczne porady, jak dobrze przechowywać i konserwować ten metal. Odpowiednia reakcja na ciemnienie sprawi, że biżuteria na dłużej zachowa blask, warto jednak wiedzieć, że takie mętnienie jest naturalnym stanem rzeczy, który trzeba zaakceptować.

Co wpływa na ciemnienie srebra?

Mając srebrną biżuterię, warto przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób ją przechowywać. Ponieważ niszczący wpływ na srebro ma kontakt z wodą, przetrzymywanie go w łazience nie jest najlepszym pomysłem. Również kontakt z tlenem sprawia, że metal szybko ciemnieje; dlatego też zaleca się trzymanie srebra w próżniowych opakowaniach.
W potocznym ujęciu przyjęło się mówić, że srebro ciemnieje na skutek choroby właściciela. Choć może się to wydawać zabobonem, niekoniecznie przekonanie to jest bezpodstawne – chory człowiek wydziela różnego rodzaju substancje, które reagując ze srebrem, powodują zmianę jego koloru. Dlatego też ciemnienie srebrnej biżuterii wskutek kontaktu z chorym właścicielem jest jak najbardziej możliwe, choć nie do końca jeszcze zbadane w sposób szczegółowy.

Jak często i czym czyścić srebro?

Oprócz odpowiedniego przechowywania srebrnej biżuterii niezwykle ważne jest odpowiednie jej czyszczenie. Ważne jest, żeby do tego procesu nie używać silnych detergentów. Można natomiast wyczyścić srebro delikatnym płynem do mycia naczyń oraz pastą do zębów. Innymi sposobami na doczyszczanie metalu jest szorowanie go sodą oczyszczoną z octem, lub popiołem. W niektórych przypadkach można także zastosować proszek do prania.

Srebro, z którego wykonane są materiały użytkowe, należy czyścić dokładnie co najmniej raz w miesiącu. Biżuterię warto myć przynajmniej dwa razy w roku, wszystko jednak zależy od sposobu jej użytkowania, i tego, jak często nosimy ją na skórze. Jeśli srebrny łańcuszek lub kolczyki są przez nas noszone codziennie, prawdopodobnie konieczne będzie czyszczenie srebra przynajmniej raz na miesiąc.

Artykuł partnera