Czym powinien charakteryzować się praktyczny samochód rodzinny?

Samochód rodzinny powinien być przede wszystkim bezpieczny, pakowny, komfortowy i ekonomiczny. Okazuje się jednak, że na rynku jest wiele aut, które spełniają te kryteria. Na jakie auto dla rodziny postawić? Czym powinno się charakteryzować?

Auto rodzinne, czyli jakie?

Szukając samochodu dla siebie, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę własny gust, potrzeby, jak i zasobność portfela. Tylko wówczas uda się kupić auto idealne. Co jest do wyboru? Rzeczowo i wyczerpująco samochody opisuje w poradnikach motostyle.pl, więc jeśli szukać informacji, to koniecznie wśród artykułów branżowych. Czym się kierować przy wyborze auta dla rodziny?

Bezpieczeństwo samochodu rodzinnego

Przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo. To nie może być auto powypadkowe. Lepiej zapłacić więcej i mieć pojazd ze sprawdzonego miejsca, niż kupować od handlarza, który auta sprowadza zza granicy, a mają one niepewną przeszłość. Owszem, dzisiaj jest wiele regulacji, które mają zapobiegać takim praktykom, ale zdrowie i życie rodziny jest najcenniejsze, więc nie można ryzykować ich utratą, jeżdżąc niepewnym pojazdem.

Bezpieczeństwo to także wszystkie systemy, które mają za zadanie je zwiększać. Dzisiaj kluczowy jest system kontroli trakcji, ABS i elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy. Bezpieczeństwo to również poduszki powietrzne – im ich więcej, tym lepiej. W górzystych miejscach zamieszkania bezpieczeństwo zapewnia także napęd na cztery koła.

Auto dla rodziny – pojemny bagażnik

Bagażnik jest bardzo ważny, gdy posiada się dzieci. Mówi się, że kluczowa jest jego pojemność – musi zmieścić wózek, rowerek, a na wyjazdach także łóżeczko turystyczne i bagaże. Prawda jest jednak taka, że ważna jest pojemność bagażnika, ale i jego obsługa. Idealnie, gdy ma niski próg załadunku, a klapę da się podnieść bezobsługowo dzięki ruchowi stopą.

Rodzinny samochód: kombi, SUV czy van?

Często wątpliwości budzi to, jakie nadwozie powinno mieć rodzinne auto. Na pewno na starcie warto odrzucić hatchbacka i sedana. To mimo wszystko nieco za małe pojazdy. Lepiej dla rodziny kupić coś pojemniejszego.

Największy jest bez dwóch zdań van. To w zasadzie jedyny wybór, jeśli rodzina jest minimum pięcioosobowa. W przypadku vanów największą zaletą jest to, że choć pomieści wiele osób, to każdy z pasażerów będzie miał mnóstwo miejsca. W vanie można zamontować trzy foteliki dziecięce obok siebie. To również samochód, który ma pojemny bagażnik.

A czy SUV będzie dobrym wyborem na rodzinne auto? Niestety, choć z zewnątrz wydaje się ogromny, w środku już taki nie jest. Mało który pozwoli na montaż 3 fotelików. Ponadto pasażerowie będą mieli wokół siebie mało dodatkowej przestrzeni. Co więcej, bagażnik w autach typu SUV wcale nie jest nad wyraz pojemny. Plusem na pewno jest dobra widoczność, stabilność podczas jazdy i w trudnym terenie.

Do miasta na pewno najlepszym wyborem dla rodziny 2+2 będzie kombi. Jest mniejszy niż van i SUV, ale wcale niekoniecznie mniej pojemny. Kombi to duży bagażnik, który pozwala zapakować wszystko, co najpotrzebniejsze na wakacyjnym wyjeździe.

Jaką decyzję podjąć? Ostatecznie wybór dyktowany jest przede wszystkim tym, jaki się ma gust. Każdemu będzie się podobało coś innego. Przy zakupie auta ogromne znaczenie ma również to, jaki ma się zgromadzony budżet na ten cel.

Artykuł partnera