SARMy i zdrowie kobiet: korzyści i zagrożenia

Selektywne modulatory receptorów androgenowych (SARMy) zyskały popularność w świecie sportu i kulturystyki, oferując alternatywę dla tradycyjnych sterydów anabolicznych. Grupa tych środków jest szczególnie chętnie zażywana przez mężczyzn, którym zależy na szybkiej rozbudowie tkanki mięśniowej. Co ciekawe – ich wpływ na zdrowie kobiet pozostaje przedmiotem intensywnych badań i debaty – głównie pod kątem endokrynologicznym. Zatem, czy kobiety mogą sięgać po SARMy? Jak ta grupa substancji wpływa na ich organizm?

Czym są SARMy?

Selektywne modulatory receptorów androgenowych, znane jako SARMy, to terapeutyczne związki, które mają podobne właściwości do sterydów anabolicznych. Warto jednak podkreślić, że SARMy działają poprzez selektywne wiązanie się z receptorami androgenowymi w organizmie, dlatego też noszą miano bezpieczniejszych. W przeciwieństwie do sterydów anabolicznych, które oddziałują na androgenowe receptory w całym ciele, SARMy są projektowane tak, aby celować wyłącznie w określone tkanki, takie jak mięśnie i kości. Dzięki temu teoretycznie mogą oferować korzyści anaboliczne, takie jak wzrost masy mięśniowej i siły z jednoczesnym pominięciem większości skutków ubocznych.

Potencjalne korzyści

Selektywne modulatory receptorów androgenowych (tj. MK-677, który formalnie nie zalicza się do tej grupy) są nową klasą związków, które mogą oferować szereg potencjalnych korzyści dla kobiet. Jakich?

1. Budowa masy mięśniowej

SARMy mogą skutecznie wspierać wzrost masy mięśniowej, co jest korzystne dla kobiet angażujących się w trening siłowy i kulturystykę. Dodatkowo są popularne wśród tych Pań, dążących do poprawy ogólnej sprawności fizycznej. W przeciwieństwie do sterydów anabolicznych — mają mniej androgennych skutków ubocznych i nie pociągają za sobą np. wirusylizacji — tj.  głębszy ton głosu, wzrost owłosienia twarzy i ciała, łysienie androgenowe (wzorzec męskiego łysienia), które bardzo często występuje przy stosowaniu klasycznych sterydów.

2. Potencjalne zastosowania terapeutyczne

SARMy mogą być stosowane w ramach prewencji — tj. jako sposób na zapobieganie utraty masy mięśniowej, która jest niezbędna dla zachowania siły i poprawnej postawy ciała. Naturalny zanik masy występuje np. u osób starszych lub wśród osób z ograniczoną sprawnością, występującą po kontuzjach i wypadkach. Istnieją dowody na to, że SARMy mogą wspierać zdrowie kości, co ma kluczowe znaczenie w przypadku kobiet narażonych na osteoporozę, która bardzo często występuje po menopauzie.

3. Poprawa wytrzymałości i sprawności fizycznej

Użycie SARMów może przyczynić się do poprawy ogólnej wytrzymałości i siły, co jest korzystne zarówno w codziennym życiu, jak i w różnych dyscyplinach sportowych. Dlatego też w dużym uogólnieniu można przyjąć, że zażywanie tej grupy substancji w przypadku kobiet przynosi podobne rezultaty, co w przypadku mężczyzn.

Czy SARMy mają jakieś skutki uboczne?

Jak wszystkie preparaty i suplementy – SARMy również mogą wywołać skutki uboczne. Ich występowanie zwykle związane jest z przekroczeniem dopuszczalnej, dobowej dawki lub z wystąpieniem innych chorób przewlekłych (tj. cukrzyca). Całkowicie zabronione jest zażywanie substancji z tej grupy w przypadku ciąży lub podczas karmienia piersią.

  • - Hormonalne zaburzenia. SARMy mogą zakłócać naturalną równowagę hormonalną u kobiet — np. doprowadzając do zmian w cyklach menstruacyjnych i w płodności.
  • - Potencjalne skutki androgenne, Mimo że SARMy są projektowane tak, aby minimalizować androgenne skutki uboczne, istnieje niewielkie ryzyko, że mogą one powodować niepożądane efekty, takie jak wzrost owłosienia czy głębszy głos.

Co ważne —  kobiety powinny dokładnie rozważyć potencjalne ryzyko SARMów i skonsultować ich ewentualne zażywanie z lekarzem. Kluczowe jest podejście oparte na wiedzy i świadomej decyzji, biorąc pod uwagę aktualny stan naukowy i regulacje prawne. Zwłaszcza że wystąpienie skutków ubocznych zwykle związane jest z przekraczaniem optymalnej dawki lub z nieuwzględnieniem chorób przewlekłych czy problemów hormonalnych.