INCI to międzynarodowy system opisywania surowców kosmetycznych. Jak czytać składy kosmetyków?

INCI – czym jest?

INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to Międzynarodowa Nomenklatura Surowców Kosmetycznych. Została stworzona w celu ujednolicenia nazw substancji stosowanych do produkcji kosmetyków. Nazwy roślin podawane są po łacinie, natomiast nazwy związków chemicznych – po angielsku. System INCI nie jest obowiązkowy na całym świecie. Stosowany jest jednak w całej Unii Europejskiej, a także w wielu państwach spoza Europy.

Czy kolejność składników kosmetycznych jest przypadkowa?

Na etykiecie skład produktu poprzedzony jest słowem „Ingredients”, czyli „składniki”. Ich kolejność nie jest przypadkowa. Im bliżej początku składu, tym większa zawartość procentowa danego składnika w kosmetyku. Wyjątek stanowią związki dodawane w ilościach mniejszych niż 1%. Mogą one być wyszczególnione w dowolnej kolejności.

Czy producent ma obowiązek podać cały skład?

Składniki bazowe oraz substancje czynne kosmetyku muszą być wszystkie wymienione w odpowiedniej kolejności, dopasowanej do zawartości w produkcie. Za składniki produktu nie są natomiast uważane nośniki kompozycji zapachowych i aromatycznych, rozpuszczalniki (stosowane w ściśle niezbędnych ilościach), zanieczyszczenia w stosowanych surowcach, a także dodatkowe materiały techniczne, które są wykorzystywane do przygotowania kosmetyku, lecz w produkcie końcowym lub nie występują. Zdarza się, że producent kosmetyku chce chronić swoją opatentowaną formułę przed kopiowaniem składu przez inne firmy. Wtedy zazwyczaj podana jest jedynie nazwa tej formuły lub numer składnika zamiast jego nazwy.

Dlaczego warto czytać składy kosmetyków?

Producenci zawsze zachwalają składy swoich produktów, ale czy faktycznie są takie dobre? Czym się różni jeden krem od drugiego? Który będzie lepiej dostosowany do potrzeb skóry? Czy będzie odpowiedni dla cery wrażliwej? Czy nie zapcha porów? Na te i wiele innych pytań możemy sobie odpowiedzieć dzięki przeanalizowaniu składu kosmetyku. Obecnie jest dostępnych wiele narzędzi, które to ułatwiają. Są dostępne bezpłatne aplikacje, które po zeskanowaniu telefonem składu produktu go dla nas „rozszyfrują”.

Lista składników kosmetycznych  - popularne INCI

Ilość składników używanych w kosmetykach jest bardzo, bardzo długa. Poniżej wymienimy niektóre z często stosowanych:

  • Aqua – woda
  • Persea Gratissima Avocado Oil – olej z awokado
  •  Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil– olej ze słodkich migdałów
  • Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil – olej z pestek winogron
  • Butyrospermum Parkii (Shea) Butter - masło shea
  • Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter- masło kakaowe
  • Argania Spinosa Kernel Oil –olej arganowy
  • Helianthus Annuus Seed Oil – olej z nasion słonecznika
  • Glycerin – gliceryna
  • Aloe Barbadensis Leaf Juice – sok z liści aloesu
  • Cetearyl Alcohol - Alkohol cetylostearylowy
  • Hyaluronic acid – kwas hialuronowy
  • Paraffinum Liquidum – parafina
  • Tocopherol witamina E
  • Ascorbic Acid – Witamina C
  • Cera alba – wosk pszczeli

Czego unikać w kosmetykach?

To, czego powinno się unikać w produkcie zależy od rodzaju skóry, skłonności do alergii i podrażnień, a także rodzaju produktu, w jakim dany związek występuje. W kosmetykach do pielęgnacji na ogół unika się alkoholi wysuszających (np. alkohol denat., isopropyl alcohol), toluenu, ftalanów, parabenów, triclosanu oraz silnych spieniaczy (SLS, SLES). Substancje zapachowe powinny być jak najdalej w składzie lub nie być obecne wcale. Osoby ze skłonnością do powstawania niedoskonałości skórnych powinny prześledzić skład pod kątem obecności komodogenów – substancji zapychających pory i powodujących powstawanie zaskórników.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/831 z dnia 22 maja 2019 r. zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych.
  2. Diane Koniecki, Rong Wang, Richard P. Moody, Jiping Zhu, Phthalates in cosmetic and personal care products: Concentrations and possible dermal exposure, Environmental Research,Volume 111, Issue 3,2011.
  3. Noszczyk, M. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
  4. Baumann, L. Dermatologia estetyczna.  PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.

Artykuł partnera