Agregaty wody lodowej, czyli chillery i ich zastosowanie

Urządzenia, takie jak agregaty wody lodowej są powszechnie stosowane w przemyśle i pełnią funkcję chłodzącą w różnego typu maszynach. Stanowią także rozwiązania alternatywne dla standardowych klimatyzacji. Chillery są cenione z uwagi na niskie koszty użytkowania oraz skuteczne działanie. Agregaty mogą być wykorzystywane nawet na dużych przestrzeniach architektonicznych. Ważne jest, aby dostosować moc urządzenia do metrażu, aby zapewnić optymalne chłodzenie w pomieszczeniu.

Agregaty wody lodowej - sposób działania

Działanie agregatów oparte jest przede wszystkim na wykorzystaniu zimnej wody jako elementu chłodzącego. Budowa chillerów podobna jest do standardowych urządzeń chłodzących. W ich skład wchodzą skraplacze oraz parowniki, tzw. wymienniki ciepła, sprężarka lub inny mechanizm odpowiedzialny za doprowadzanie i odprowadzanie czynnika chłodzącego. Działanie chillerów oparte jest na procesie wymiany ciepła. Agregaty najczęściej pracują w obiegu zamkniętym. Pierwszym etapem jest przetransportowanie substancji chłodzącej do parownika, gdzie następuje proces wymiany ciepła. Do wymiany dochodzi najczęściej z powietrzem lub płynem chłodzącym. Ostatnim etapem jest transport medium w postaci lotnej do skraplacza, gdzie ciecz ponownie zostaje a następnie skraplana. Dzięki takiemu działaniu cały proces może zachodzić bez końca.

Podstawowe typy agregatów chłodzących - zastosowanie

Dostępne są najczęściej dwa typy urządzenia, rozróżniane na podstawie rodzaju skraplacza. Najczęściej spotykane to agregaty chłodzone powietrzem lub wodą. Budowa tych dwóch urządzeń jest do siebie zbliżona, dlatego podczas dokonywania wyboru konkretnego urządzenia ważne będzie jego przeznaczenie oraz umiejscowienie. Agregaty wykorzystujące w procesie chłodzenia powietrze są stosunkowo mniejsze od chillerów wykorzystując w tym procesie wodę. Dlatego te pierwsze znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Większa powierzchnia, potrzebna do poprawnej instalacji chillera chłodzącego wodą, związana jest z dodatkowymi elementami, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania systemu, jak na przykład pompy dystrybucyjne cieczy chłodzącej. Większa liczba elementów wiąże się także z ceną wyższą niż za chillery chłodzące powietrzem.

Chillery - dla kogo są przeznaczone

Agregaty wody lodowej to urządzenia bardzo funkcjonalne, o szerokim zastosowaniu. Swoje miejsce znajdą zarówno na halach produkcyjnych, biurowcach, jak i w domach prywatnych. Wybór odpowiedniego systemu chłodzącego zależny jest przede wszystkim od rozmiarów pomieszczenia. Podczas dokonywania zakupu warto zorientować się na temat mocy urządzeń. W przypadku dużych powierzchni lub wielu pomieszczeń w budynku, niezbędne jest zainstalowanie kilku urządzeń. Agregaty są często wykorzystywane z uwagi na niskie koszta związane z używaniem tego rodzaju urządzeń. Synonimem stosowanym dla chillerów jest także określenie "free-cooler", które oznacza darmowe chłodzenie. Wynika z zastosowania wody lub powietrza jako czynnika chłodzącego.