Mosty protetyczne - rodzaje, wskazania, alternatywa dla mostków na zęby

Mosty protetyczne to nic innego jak specjalne uzupełnienia, które składają się z dwóch przęseł oraz filarów. Wykorzystuje się je, w sytuacji, gdy pacjent nie posiada jednego lub kilku zębów, jeżeli istnieją zęby sąsiednie. Wyróżnić można różne rodzaje mostów protetycznych np. mostki zębowe jednobrzeżne, dwubrzeżna oraz deubrzeżno-jednobrzeżne. Ceny poszczególnych produktów są bardzo różne, wiele zależy od tego jakie materiały będą wykorzystane. Warto zaznaczyć, że alternatywą dla mostków mogą być korony protetyczne lub protezy szkieletowej. 

Czym jest i jak wygląda most protetyczny?

Jak powszechnie wiadomo, protezy zębowe można podzielić na ruchome oraz stałe. Mosty protetyczne to uzupełnienie, które umieszcza się na stałe w jamie ustnej pacjenta. Zdjęć je może jedynie lekarz stomatolog. Mosty protetyczne powinno się stosować, kiedy brakuje jednego, dwóch lub trzech zębów, a obok luki znajdują się zęby, które mogą być swego rodzaju podporą. 

Budowa mostu protetycznego

Most protetyczny składa się ze specjalnego przęsła, a także z dwóch filarów, czyli koron protetycznych, które zakłada się na szlifowane zęby, które sąsiadują z luką. Przęsło to element, który uzupełnia braki w uzębieniu. 

Mosty zębowe są bardzo korzystne dla układu zębowego pacjenta, ponieważ przenosi siły żucia w prawidłowy sposób, przez ozębną na kości. 

Dla kogo przeznaczone są mosty protetyczne?

Jak wspomniano wcześniej, mosty protetyczne są skierowane przede wszystkim dla pacjentów, którym brakuje jednego, dwóch lub trzech zębów, a obok luki znajdują się inne zęby. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy ząb może być filarem dla mostu. Jeżeli zęby są mniejsze lub są uszkodzone przez próchnicę, jest to duże przeciwwskazanie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy przypadek został rozpatrzony indywidualnie przez lekarza. Warunki w jamie ustnej czasem mogą nie być wystarczająco dobre, aby móc zdecydować się na most. 

Mosty zębowe - rodzaje

Można wyróżnić różne rodzaje mostów zębowych. Podziału można dokonać ze względu na to w jakim miejscu w łuku zębowym się znajdują. Można wyróżnić:

  • - mosty przednie, 
  • - mosty boczne, 
  • - mosty przednio-boczne,
  • - mosty okrężne (występujące w odcinku przednim oraz w bocznych).

Mosty protetyczne można także podzielić ze względu na rozmieszczenie filarów, wyróżniamy:

  • - mosty dwubrzeżne - tradycyjne, które zbudowano z dwóch filarów i przęseł między filarami,
  • - mosty jednobrzeżne - są zakotwiczone na jednym filarze,
  • - mosty dwubrzeżno-jednobrzeżne - to połączenie obu rodzajów.

Można także dokonać podziału mostów ze względu na materiał, który zastosowano. Można więc wyróżnić mosty jednolite z metalu, porcelany, akrylu lub kompozytu, a także mosty złożone z połączenia metalu i porcelany, metalu i akrylu, a także metalu i kompozytu. 

Mostek na zęby - jak się go wykonuje?

Aby wykonać most, należy udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, gdzie przeprowadzony zostanie wywiad, a także badania. Jeżeli stomatolog uzna, że braki w uzębieniu spełniają warunki i nadają się do odbudowy przy wykorzystaniu mostu protetycznego. Dentysta sprawdzi także jaki jest stan zębów filarowych. 

Jeżeli filary są w nienajlepszym stanie, w pierwszej kolejności trzeba je odpowiednio przygotować. Po zakończeniu tego etapu lekarz pobiera wyciski, z których wykona modele gipsowe. Następnie lekarz wykona most tymczasowy, który może zostać wzmocniony włóknem szklanym. 

Wyciski wrócą do laboratorium, a tam technicy wykonają konstrukcję mostu. W czasie kolejnej wizyty dentysta mierzy most wykonany przez dentystę i dobierze właściwy kolor zębów. Po zaakceptowaniu przez pacjenta, lekarz może wykonać ostateczną pracę. 

Kolejne wizyty u stomatologa polegają na zacementowaniu mostu, a także na przeprowadzaniu regularnych kontroli. Wykonanie mostu trwa zwykle około 4 tygodni. 

Most protetyczny - cena, zalecenia i trwałość 

Wiele osób zastanawia się, czy decydując się na wykonanie mostu protetycznego należy się liczyć z bólem. Przygotowywanie filarów odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie należy mieć obaw. 

Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest cena. Trudno jednoznacznie wskazać ile może kosztować założenie mostu. Cena zależy m.in. od tego z ilu punktów składa się most, a także z jakiego materiału go wykonano. Ceny zwykle wahają się od 1000 do 2500 zł. Tańszą alternatywą jest most porcelanowy na metalu, który kosztuje około 650 zł. Dodatkowo należy doliczyć cenę mosty tymczasowego.

Warto zaznaczyć, że pacjenci, którzy zdecydują się na odbudowanie protetyczne, powinni dbać o bardzo dobrą higienę jamy ustnej. Szczególnym miejscem, o które trzeba dbać jest błona śluzowa pod przęsłem. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie irygatora.

Co można wykorzystać zamiast mostu protetycznego?

Warto zaznaczyć, że most protetyczny to nie jest jedyne rozwiązanie. Obudowę utraconych zębów można także przeprowadzić za pomocą implantów, na których zostanie zacementowana proteza. Tanim rozwiązaniem jest proteza szkieletowa. Jest ona zalecana bardziej niż proteza częściowa akrylowa, która może być refundowana przez NFZ. 

Dowiedz się więcej o protezach zębowych na https://cdcstomatologia.pl/protetyka/korony-zebowe-i-mosty-protetyczne.