Kiedy leki prowadzą do choroby

Lekarstwo to substancja, która ma nam pomóc walczyć z bólem, różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami. Niestety, dość częstym zjawiskiem jest występowanie lekomanii, czyli uzależnienia od przyjmowanych lekarstw. Choroba jest równie groźna jak nałóg alkoholowy, czy narkotykowy. Co gorsza, jest również dość trudna do zdiagnozowania. Jak rozpoznać, czy bliska nam osoba cierpi na lekomanię i w jaki sposób możemy jej pomóc?

Co najczęściej uzależnia?

Do lekarstw o działaniu uzależniającym zaliczamy przed wszystkim leki przeciwbólowe, nasenne, lub uspokajające, a także leki na łaknienie i przeczyszczające. Uzależniać mogą jednak również leki na katar czy kaszel, dostępne w aptece bez recepty. Nie ma wiec reguły i w zasadzie każdy lek może okazać się niebezpieczny dla nas lub bliskiej nam osoby. To, czy wystąpi uzależnienie, w dużej mierze zależy od konkretnego człowieka i jego podatności.

Objawy lekomanii

Objawy uzależnienia od leków są czasem dość trudne do zauważenia. Za równo dla samego pacjenta, jak i dla jego otoczenia, przyjmowanie danego leku jest przecież oznaką walki z chorobą i chęci powrotu do zdrowia. Często długo widzimy tylko pozytywny efekt, jakim jest łagodzenie objawów choroby. Co jednak powinno zwrócić naszą uwagę? Jednym z pierwszych sygnałów są częstsze wizyty u lekarza. Charakterystyczne dla osób uzależnionych jest uczęszczanie do wielu różnych lekarzy, w celu zdobycia kolejnej recepty. Odpowiedzialny lekarz może bowiem odmówić pacjentowi wypisywania zbyt dużych ilości danego leku. W przebiegu lekomanii dochodzi również do rozwijania się tolerancji na leki. Pacjent zwykle zaczyna z czasem zażywać coraz większe ich dawki. U chorego pojawia się również przymus zażywania leku. Na przykład, jeżeli wcześniej zażywał na przykład środki przeciwbólowe wtedy, kiedy doświadczał bólu, to razem z wystąpieniem uzależnienia może on je stosować niezależnie od tego, czy odczuwa takie dolegliwości, czy też nie. Naszą czujność powinno wzbudzić też to, w jaki sposób chory reaguje na uwagi dotyczące zażywania zbyt dużej ilości leków. Może być on drażliwy, a rozmowy na ten temat często kończą się kłótnią. Dzieje się tak, ponieważ pacjent nie chce się przyznać do uzależnienia ani przed sobą, ani przed swoimi bliskimi. Należy w takiej sytuacji zachować wyjątkową delikatność, w przeciwnym razie będzie nam ciężko pomóc bliskiemu, który ukrywa przed nami swoje problemy.

lekomania

Lekomania w Polsce

Według statystyk, lekomania to bardzo poważny problem, który dotyka wielu Polaków. Ofiarami od uzależnienia od leków często padają kobiety w wieku 40-60 lat*.  Nie oznacza to jednak, że problem lekomanii nie dotyka również mężczyzn. Problem w Polsce jest dosyć poważny, zwłaszcza przez to, że często jest lekceważony. O ile uzależnienie od alkoholu, czy narkotyków szybciej wzbudza niepokój otoczenia, uzależnienie od leków, które jest równie poważne, często dłużej pozostaje niezauważalne.

Leczenie uzależnienia od leków

Walka z lekomanią to trudny i złożony proces. Odstawieniu leków towarzyszą takie objawy, jak przy innych rodzajach uzależnień. Mogą to być między innymi: wahania nastroju, bezsenność, potliwość, nadciśnienie i problemy z krążeniem. Podczas leczenia uzależnienia od leków konieczna jest ścisła kontrola lekarza. Pacjent musi przeżyć najcięższy okres tzw odtrucia pod okiem specjalisty. Osoba zmagająca się z uzależnieniem potrzebuje również pomocy psychologicznej w postaci terapii grupowej lub pojedynczej.