Mocznica u psa od objawów po leczenie. Kompletny poradnik

Każdy element ludzkiego czy zwierzęcego organizmu posiada określone zadania i funkcje. Kiedy którykolwiek z nich przestaje działać poprawnie, upośledzeniu ulega praca całego ciała. Na przykład, zadaniem nerek jest współuczestniczenie w przemianie materii oraz produkcja moczu. Biorą również udział w utrzymywaniu równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, pojawia się wiele problemów zdrowotnych. Przede wszystkim organizm nie jest w stanie pozbywać się trafiających do niego toksyn. Dodatkowo zaburzeniu ulega produkcja niektórych hormonów i witaminy D.

Mocznica u psa

Chorobą poważnie upośledzającą funkcjonowanie tego organu jest mocznica – znana także jako przewlekła niewydolność nerek. Choroba ta jest nieuleczalna. Wśród zwierząt atakuje głównie koty, które posiadają genetyczne uwarunkowania, narażające je na takie niebezpieczeństwa. Mocznica u psa – rokowania Niewydolność nerek może mieć zarówno postać przewlekłą, jak i ostrą. Postać ostra pojawia się zwykle przez nagłe czynniki, takie jak zatrucie pokarmowe. Jeśli jednak leczenie zostanie podjęte odpowiednio szybko, to choroba jest jak najbardziej uleczalna. Zobacz wątek na forum: Mocznica u psa  + dodatkowe niepokojące objawy

Czy mocznica u psa jest uleczalna?

Postać ostra może zmienić się w przewlekłą przede wszystkim wtedy, gdy pomoc nadejdzie zbyt późnio. Pojawia się wówczas ryzyko, że nerki całkowicie przestaną produkować mocz, a organizm straci możliwość jego wydalania. Jeśli dojdzie do przewlekłej niewydolności, to szanse na całkowite wyleczenie spadają do zera. Można jednak zrobić bardzo wiele, aby zapewnić zwierzęciu możliwość normalnego życia. Bardzo ważne jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednią dietę psa. Potrzebna będzie również stała kontrola jego zdrowia. Lekarz przepisze stosowne leki, które pomogą w utrzymaniu zdrowia psa na prawidłowym poziomie. Nierzadko potrzebna jest również dializa – dzieje się tak w sytuacji, w której nerki całkowicie przestają pracować. 

Mocznica u psa – objawy

Mocznica może objawiać się na różne sposoby. Choroba ta prowadzi do upośledzenia wielu różnych procesów zachodzących w organizmie. Do tego istnieje wiele dolegliwości, które są mocno powiązane z niewydolnością nerek i często występują w parze z nią – do tego grona zaliczane są między innymi nowotwory, stany zapalne, amyloidoza, babeszjoza, hiperkalcemia czy nefropatia cukrzycowa. O ile na niewydolność nerek może zachorować każdy pies, o tyle istnieją rasy, które mają do tej choroby szczególne predyspozycje. Choroba atakuje przede wszystkim duże rasy psów, takie jak golden retrievery, bernardyny, owczarki niemieckie, berneńskie psy pasterskie i samojedy. Wśród mniejszych psów posiadających predyspozycję do chorowania znajdują się na przykład pudle.

mocznica u psa objawy

Mocznica u psa – czy boli?

Objawy choroby oznaczają zwykle, że organizm nie jest w stanie poradzić sobie z gromadzącymi się w nim toksynami. W przypadku mocznicy można zaobserwować również wyższe ciśnienie tętnicze; serce przestaje pracować prawidłowo. Pies chorujący na mocznicę zaczyna oddawać mocz znacznie częściej, niż zwykle; w moczu mogą również pojawiać się ślady krwi. Występują wymioty i biegunki. Pies staje się apatyczny i osłabiony, może mieć problemy z chodzeniem. Z powodu upośledzenia pracy układu nerwowego pojawiają się objawy takie jak otępienie, brak kontaktu z rzeczywistością i świąd. W przypadku przewlekłej niewydolności nerek, upośledzenie funkcji tego organu postępuje stopniowo. Efektem tego jest zaburzona produkcja hormonów i brak prawidłowej filtracji krwi, co prowadzi z kolei do gromadzenia się w organizmie toksyn. Nerki potrafią działać dość długo nawet przy częściowym upośledzeniu ich funkcji. Z jednej strony sprawia to, że mamy więcej czasu na reakcję i podjęcie leczenia. Z drugiej może jednak spowodować, że objawy zostaną zauważone zbyt późno. Na samym początku mocznica jest właściwie niemożliwa do rozpoznania, bowiem nie pojawiają się tu żadne widoczne objawy. Kiedy poszczególne komórki nerek ulegają uszkodzeniu, natychmiast pojawiają się "zapasowe", które je zastępują. Kiedy jednak ów zapas się skończy, organizm staje się praktycznie bezbronny. Jedynym sposobem na rozpoznanie wczesnego stadium niewydolności nerek jest badanie moczu.

Mocznica u psa – leczenie

Aby zapewnić psu z mocznicą komfortowe życie, trzeba zadbać o jego dietę. Powinna ona zawierać stosunkowo niewielkie białka i fosforu. Na rynku dostępne są obecnie specjalne karmy o składzie przygotowanym właśnie dla psów cierpiących na tę chorobę. Gotowe diety znajdziesz na: Mokre diety weterynaryjne dla psów z niewydolnością nerek. Jeśli pies otrzyma troskliwą opiekę, to długie życie z chorobą będzie dla niego jak najbardziej możliwe.