Koła łańcuchowe znane również jako koła zębate

Koło łańcuchowe stosowane w napędzie jest sposobem przenoszenia mocy mechanicznej z jednego miejsca na drugie. Najczęściej siła jest przenoszona przez łańcuch rolkowy, zwany łańcuchem napędowym lub transmisyjnym, przechodzący przez koło łańcuchowe, którego zęby zazębiają się z otworami w ogniwach łańcucha. Koło łańcuchowe jest obracane, a to pociąga za sobą łańcuch, wprowadzając do systemu siłę mechaniczną. Czasami moc jest wytwarzana poprzez zwykłe obracanie łańcucha, co może być wykorzystane do podnoszenia lub ciągnięcia przedmiotów. W innych sytuacjach umieszcza się drugie koło zębate, a moc odzyskuje się poprzez dołączenie do niego wałków lub piast. Chociaż łańcuchy napędowe są często prostymi owalnymi pętlami, mogą one również omijać zakręty poprzez umieszczenie więcej niż dwóch kół zębatych wzdłuż łańcucha; koła zębate, które nie wprowadzają mocy do systemu lub nie przekazują jej na zewnątrz, są ogólnie znane jako koła zębate napędzane. Zmieniając średnicę kół zębatych wejściowych i wyjściowych względem siebie, można zmienić przełożenie, tak że na przykład pedały roweru mogą obracać się dookoła więcej niż raz na każdy obrót koła zębatego napędzającego koła. Koła łańcuchowe mogą mieć 1 splot łańcucha, simplex, lub do 4 splotów, quadplex.
 
Koła łańcuchowe są często używane do przenoszenia mocy na koła pojazdów, zwłaszcza rowerów i motocykli. Stosuje się je również w wielu różnych maszynach i systemach przenośników. Systemy schodów ruchomych wykorzystują kombinację łańcuchów i kół łańcuchowych do napędu bieżni, części, na której się stoi, oraz poręczy. Niektórzy producenci pojazdów powrócili do napędu łańcuchowego zamiast stosowania nowocześniejszego paska rozrządu w silnikach. Koła łańcuchowe są używane w kolejkach górskich do podnoszenia samochodu na szczyt pochyłości, aby samochód mógł rozpocząć swój swobodny spadek w dół pod wpływem grawitacji.

Koła łańcuchowe napędowe i pasywne

Płytkowe koła łańcuchowe produkowane są w 2 wersjach, do napędu łańcuchowego (koła napędowe) i do montażu na nienapędzanych wałkach zwrotnych (koła pasywne).

W ofercie znajdują się koła do łańcuchów tulejkowych, rolkowych i sworzniowych oraz koła gwiazdowe  czy koła specjalne produkowanych przez firmę Janus. Sprawdź ofertę na https://www.janus.com.pl/produkty/kola-lancuchowe/.

Wersje produkowanych kół:

  • - koło dzielone - łatwy montaż na wałkach bez konieczności ich demontażu,
  • - koło nie dzielone - wymagający demontaż wałków.

Zakres produkcji:

  • - ilość zębów na kole (w zależności od serii) od 13 do 34,
  • - średnice zewnętrzne kół od D56mm do D360mm,
  • - średnice otworów dla wałków okrągłych od d18mm do d45mm,
  • - wymiary otworów dla wałków kwadratowych od 25mm x 25mm do 90mm x 90mm.
  • - koła napędowe o ażurowej konstrukcji umożliwiającej automatyczne usuwanie zanieczyszczeń (optymalna żywotność, podwójny rowek na klin),
  • - koła powrotne (bierne) z acetalową tuleją ślizgową lub z łożyskami kulkowymi (mocna konstrukcja, otwarta powierzchnia skraca proces czyszczenia lub mycia).

Materiały użyte do produkcji kółek:

  • - wzmocniony poliamid dla kół produkowanych metodą wtrysku,
  • - poliamid PA6 na koła obrabiane na maszynach numerycznych z pełnego wału lub materiału płytowego,
  • - stal węglowa C45,
  • - metalowe elementy kół (śruby, nakrętki, szpilki, tuleje), stal nierdzewna, stal niklowana lub mosiądz.