Języki urzędowe Azji

Różnorodność krajów azjatyckich można dostrzec niemal w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to również języków urzędowych, których na tym kontynencie jest wiele.

Oficjalnie kontynent azjatycki składa się z 48 państw. Obejmuje to sześć krajów, które nie są uznawane na arenie międzynarodowej, 14, które są niezależnymi terytoriami i sześć, które nie są. Tak szeroki wachlarz narodowości oznacza, że w Azji istnieje wiele języków. Najlepiej widać to, gdy przyjrzymy się ich podziałom.

W Azji mówi się wieloma językami. Należą do nich liczne rodziny językowe, a niektóre z nich są ze sobą spokrewnione. Do głównych języków kontynentu azjatyckiego należą:

  • - Języki ałtajskie: dzielą się na turkijskie, mongolskie i tungusko-mandżurskie; używane przez około 151 milionów ludzi zamieszkujących wiele regionów, w tym Syberię, chiński Daleki Wschód i inne obszary.
  • - Języki austroazjatyckie dzielą się na języki Mundaj, Mon-Khmer; używane przez około 117 milionów ludzi, głównie w Indiach i Bangladeszu.
  • - Języki austronezyjskie dzielą się na ataeańskie i bununijskie, wschodniotajwańskie i pajanijskie; posługuje się nimi ponad 250 milionów ludzi z wysp Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii.
  • - Języki kaukaskie: Szeroka grupa języków używanych w regionie górskim Kaukazu, który leży między dwiema rzekami, Morzem Kaspijskim i Morzem Czarnym. Czasami mylnie nazywana rodziną języków.
  • - Języki drawidyjskie: Rodzina 85 pomniejszych języków, którymi mówi się w Indiach lub na Sri Lance. Posługuje się nimi około 200 milionów ludzi.
  • - Języki indoaryjskie to podrodzina języków, którymi posługiwali się niegdyś Indo-Aryjczycy i które stale się rozwijają. Posługuje się nimi ponad 700 milionów ludzi w Indiach i Pakistanie.
  • - Języki indoeuropejskie to jedna z najstarszych i największych grup językowych. Obejmuje ona wiele setek języków współczesnych, jak również angielski i hiszpański. Posługuje się nimi około 40% ludności Ziemi (około trzech miliardów ludzi).
  • - Języki afroazjatyckie są najczęściej używane w Afryce, ale także na Bliskim Wschodzie. Kiedyś były one częścią plemienia Chamito-Semitów.
  • - Języki mongolskie: Rodzina języków ałtajskich używanych w Mongolii przez około 8,5 miliona ludzi w Azji Środkowej i Europie Wschodniej.

Języki urzędowe Azji - Popularność i występowanie

Analiza języków urzędowych Azji jest łatwa. Można określić, które języki są najczęściej używane i które dominują w poszczególnych krajach. Ponieważ w wielu przypadkach jeden język jest używany przez dużą liczbę osób w danym kraju, rozpiętość wszystkich rodzajów nie jest tak duża, jakby się mogło wydawać.

  • - Chiński mandaryński: 1,2 miliarda (Chiny kontynentalne i Singapur, Republika Chińska);
  • - Języki indyjskie: 1 miliard ludzi (Indie);
  • - Język rosyjski: 145 mln ludzi (Rosja, Kazachstan);
  • - Język japoński: 130 mln osób (Japonia);
  • - Język koreański: 78 mln osób (Korea Południowa, Korea Północna);
  • - Język wietnamski: 70 mln osób (Wietnam)
  • - Język perski: 62 mln osób (Afganistan i Iran);
  • - Język tajski: 48 mln osób (Tajlandia);
  • - Język paszto: 45 milionów ludzi (Afganistan);
  • - Język farsi: 40 milionów ludzi (Iran).

Sprawdź: Różnice między językami chińskim, japońskim i koreańskim - http://tlumaczymyangielski.pl/tlumaczenia-techniczne/tlbx/roznice-miedzy-jezykami-chinskim-japonskim-i-koreanskim.html

Języki urzędowe Azji

Mniej popularne języki urzędowe w Azji

48 krajów, które są oficjalnie niepodległe na kontynencie azjatyckim, można zaliczyć do krajów o największej liczbie używanych języków. W mniejszych krajach istnieją również języki tubylcze, które są znane tylko mieszkańcom danego terytorium.

Arabski jest pierwszym językiem używanym w Arabii Saudyjskiej (Bahrajn), Jemenie i Katarze. Jednak większość jego użytkowników to obywatele krajów afrykańskich, takich jak Algieria, Czad i Egipt, Libia i Maroko.

Bengali, oficjalny język Indii i Bangladeszu, używany jest odpowiednio przez 120 milionów i 60 milionów ludzi. Siedem milionów ludzi w Kambodży używa khmerskiego do komunikacji między sobą, podczas gdy Laos używa laotańskiego (około pięć milionów użytkowników).

Ethnologue Languages International przeprowadziło analizę i stwierdziło, że najczęściej używanymi językami w Azji są:

Tetum należy do grupy języków malajo-polinezyjskich, używany głównie w Timorze Wschodnim (obok oficjalnego portugalskiego) i części Indonezji. Uważa się, że posługuje się nim od 750 000 do 800 000 osób. Można go podzielić na cztery dialekty: Tetun-Prasa Tetun-Terik Tetun-Belu i Nana'ek.

Dzongkha jest językiem urzędowym Bhutanu od 2003 roku. Występuje również w indyjskim stanie Sikkim. Często używany jest w połączeniu z dialektami tybetańskimi. Według ostatnich obliczeń jest językiem urzędowym dla około 470.000 osób.

Malediwski jest członkiem indoaryjskiej rodziny języków, którym posługuje się około 340 000 osób na Malediwach i Minicoy, które jest częścią terytorium federalnego Lakszadiwa.

Język angielski jest językiem urzędowym w Azji

Pomimo różnorodności azjatyckich dialektów i kultury, angielski jest najczęściej używanym językiem na świecie. Jest on językiem urzędowym Filipin, po filipińskim.
Indie, Malezja (obok malajskiego), Pakistan, (obok urdu) i Singapur (obok mandaryńskiego chińskiego i malajskiego).

Liczenie języków urzędowych w Azji jest trudne

Wszystkie oficjalne listy określające liczbę języków azjatyckich podają, że jest ich od 50-60. Może być ich nawet kilkaset. Dzieje się tak, ponieważ istnieje tak wiele języków, które nie są uznawane przez większość ludzi, że policzenie ich wszystkich jest prawie niemożliwe.

Dobrym przykładem trudności w liczeniu języków urzędowych w Azji jest język arabski. Wiele organizacji boryka się z tym problemem, ponieważ trudno jest określić, czy dany język powinien być liczony jako jeden język, czy też jako grupa wielu dialektów. Pomimo tego, że obywatele Arabii Saudyjskiej i Syrii mówią tym samym językiem, mogą mieć problemy ze zrozumieniem siebie nawzajem.

Języki urzędowe w Azji, a wszystkie inne języki na świecie

Od wielu lat kontynent azjatycki jest domem dla największej liczby ludności na świecie. W naturalny sposób prowadzi to do rankingu najczęściej używanych języków. Istnieją trzy języki, które są uznawane za języki urzędowe w Azji, dlatego w rankingu znalazły się one w pierwszej trójce.

Mandaryński chiński (1,2 miliarda ludzi, 897 milionów jest rodzimymi użytkownikami)

Mandaryński chiński jest często określany jako "jeden język", ale w rzeczywistości jest to zbiór wielu pokrewnych języków. Mandaryński jest największym z nich. Jest on oficjalnie uznawany w Chinach, na Tajwanie i w Republice Chińskiej (Tajwan). Jest on zapisywany za pomocą chińskich znaków (czasami nazywanych "znakami Han"), które są starożytnym systemem obrazkowym. Aby przeczytać gazetę, trzeba znać od 2000 do 3000 znaków.

Angielski (983 miliony ludzi; 611 milionów jest rodzimymi użytkownikami)

Angielski jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie, ze względu na jego historyczną dominację przez Imperium Brytyjskie i obecną potęgę gospodarczą Stanów Zjednoczonych.

Język hindustani (544 miliony ludzi, 329 milionów jest rodzimymi użytkownikami)

Hindustani to zbiorcza nazwa języka hindi i urdu, które są dwoma dialektami tego samego języka. Jest on używany w społecznościach w środkowych i północnych Indiach, podczas gdy urdu jest najbardziej rozpowszechnionym językiem w Pakistanie.