Studia dualne – nowoczesny model kształcenia

Sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Uczelnia wyższa może być miejscem, w którym, zamiast czystej teorii, króluje wiedza praktyczna, zdobywanie doświadczenia zawodowego i kształtowanie umiejętności miękkich. Studenci studiów dualnych to jednocześnie pełnoprawni praktykanci zawodu. Zobacz, czym wyróżnia się ten rodzaj nauczania zawodowego i kto może na nim skorzystać.

Studia dualne w praktyce

Studia dualne są specyficznym rodzajem kształcenia zawodowego na wyższym szczeblu. Polegają nie tylko na wdrożeniu zajęć praktycznych, ale głównie na ścisłej współpracy przedsiębiorstwa, uczelni i studentów. Część teoretyczna nauki odbywa się tradycyjnie w systemie uniwersyteckim, natomiast angażujące zajęcia praktyczne przeniesione zostają do specjalnie przygotowanej przestrzeni w firmie. Tygodniowy plan zajęć na takich studiach może zawierać 3 dni nauki w budynku szkoły prowadzonej przez wykładowców szkoły wyższej i 2 dni pełnoetatowej pracy w środowisku przedsiębiorstwa. Taka regularność i powtarzalność pozwala wypracować skuteczny system pracy i nauki. Studenci poznają przedsiębiorstwo, zatrudnionych w nim pracowników i używane technologie. Mogą też na bieżąco konfrontować wiedzę teoretyczną, co sprzyja rozwojowi ich umiejętności i programu nauczania.

Sukces studiów dualnych – korzyści dla studenta, dla firmy i dla uczelni

Współpraca uczelni wyższej z przedsiębiorstwem i praktykującymi studentami przynosi ogromne benefity dla każdej ze stron tego układu. Studenci, którzy postawią na nowoczesne kształcenie zawodowe bardzo dobrze wykorzystują czas studiów dziennych. Od samego początku zdobywają doświadczenie i kształtują umiejętności potrzebne w pracy. Dzięki temu bardziej odpowiedzialnie podchodzą do nauki i pracują na swoją przyszłą pozycję w wybranej firmie. Po ukończeniu studiów są absolwentami z bogatszym CV i mogą płynnie z bram uczelni przejść na etat w przedsiębiorstwie.

Uczelnia, współpracująca z firmą, z pewnością poszerza swoją ofertę edukacyjną. Instytucja pokazuje, że jest nowoczesna, postępowa i skupiona na sukcesach absolwentów. Dzięki wpływowi przedsiębiorstwa szkoła wyższa tworzy atrakcyjny program zajęć i przyciąga większą liczbę studentów.

Właśnie wpływ na program nauczania powinien zmotywować przedsiębiorstwa do zaangażowania się w studia dualne. Dzięki tej możliwości firma może realnie wpływać na to, czego uczą się studenci, którzy niebawem będą kandydatami do pracy. Odpowiedni system nauki sprawi, że przedsiębiorstwo zyska zespół świetnie przygotowanych specjalistów. Tym samym nie będzie tracić czasu i innych zasobów na angażującą rekrutację nowych pracowników, szkolenie ich i wdrażanie. Kolejnym plusem dla firmy jest prestiż i pozytywny wizerunek podbudowany renomą uczelni i wypracowany przez wsparcie rynku pracy oraz zaangażowanie w rozwój młodych osób.

Jak to zorganizować

Jak z większością podobnych, dużych przedsięwzięć, najważniejszy jest pomysł,  podjęta decyzja i plan. Firma, która jest zainteresowana współpracą z uczelnią i studentami, powinna przede wszystkim dobrze poznać instytucję, której profil najbardziej jej odpowiada i daje największe szanse na udaną współpracę. Zanim zostanie podpisana umowa pomiędzy przedsiębiorstwem, a rektorem uczelni, należy ustalić szczegóły i zakres całego procesu oraz np. sposób rekrutacji na studia, organizację staży i to, jakie potwierdzenie odbytych praktyk otrzymają absolwenci. Po dopełnieniu części formalnej  można korzystać z bogactwa możliwości, jakie dają studia dualne.

Materiał partnera