Najlepsze fakty

Kwiaty konkurują między sobą

Kwiaty, podobnie jak ludzie czy zwierzęta konkurują między sobą, a robią to przybierając najróżniejsze kolory. Wiosną, tulipany czy krokusy mienią się na żółto czy czerwono po to, by przyciągnąć do siebie owady, które przeniosą ich pyłki, siejąc ich geny nie tylko po najbliższej okolicy ale i na dalsze odległości. „Ulubione” kolory pszczół to żółty, niebieski i biały – stąd też najwięcej kwiatów właśnie w tych kolorach znajdziemy na wiosennych łąkach.

Czy ciemna materia w ogóle istnieje?

Teoretycznie ciemna materia jest tylko uzupełnieniem wiedzy naukowców tak, aby zgadzał się ogólny bilans grawitacyjny. Ten czysto teoretyczny pomysł na ciemną materię powstał tylko po to, by wyjaśnić czym jest brakujący budulec we Wszechświecie – ogólnej masy powinno być 5,5 razy więcej niż „widać” to okiem narzędzi do obserwacji kosmosu. Niektórzy astrofizycy całkowicie odrzucają istnieje ciemnej materii a czym ona tak naprawdę jest – tego jeszcze nie wiadomo.

Dzieci płaczą i rozumieją w różnych językach

Czy kiedy dziecko się rodzi to jego płacz i tok rozumienia jest „uniwersalny”? Okazuje się, że nie – płacz niemowlęcia i tok myślenia zależy od języka jakim posługują się jego rodzice. Badania dowiodły, że w płaczu dzieci z różnych kultur powtarzają się melodyjne schematy charakterystyczne dla mowy rodziców. Dowodzi to na fakt, że jeszcze w łonie matki dziecko rejestruje i uczy się poprzez dźwięk.

Czy bakterie same wybierają sobie miejsce?

Nasze dłonie są zamieszkiwane przez ogromną ilość bakterii – jest ich aż 4700 gatunków i jak się okazało, tylko 17  procent z nich pokrywa się obecnością na obydwu dłoniach. Dlaczego na lewej dłoni osiadają inne bakterie niż na prawej? Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado wyjaśniają, że to zróżnicowanie czynności do jakich wykorzystujemy daną rękę odpowiada za „skład” bakterii na naszych dłoniach.

Sprinter wśród lodowców

Czy lodowiec może przemieszczać się z prędkością do 20 metrów na dobę? Ogromna bryła lodu o nazwie Jakobshavn, niegdyś część Grenlandii jest jednym z najszybciej przemieszczających się lodowców na świecie a jej prędkość to od 18 do 22 metrów w ciągu dnia. Grenlandia „generuje” średnio 40 tysięcy lodowców w ciągu roku.

Zatarte odciski palców da się odczytać

W kryminalistyce ważnym dowodem zbrodni są odciski palców – ten popularny trop często jest jednak zacierany, celowo przez samych sprawców, bądź też przypadkowo przez osoby postronne. Wynaleziono jednak metodę, dzięki której można odczytać zatarte odciski. Narzędzie zbrodni – nóż, pistolet czy inny ostry przedmiot umieszcza się w barwnym roztworze chemicznym podłączonym do prądu, gdzie tworzy się wielobarwna powłoka. Tam odcisk linii papilarnych z dłoni przestępcy będący mieszanką potu i naskórka „odkształca” się na powłoce niczym szablon. Technika ta jest wyjątkowo czuła, stąd też jej ogromna skuteczność – do uzyskania zadowalających wyników wystarczy odcisk palca o grubości nie mniejszej niż kilka nanometrów.

Czy leje krasowe mogą nas zabić?

Niebezpieczne są wszelkiego rodzaju wyrwy czy jaskinie, jednak leje krasowe są dla nas o tyle groźne, bo zapadają się samoistnie w najmniej spodziewanym momencie. Przyczyna powstawania lejów to nasiąkanie wody przez glebę – woda wypłukuje podziemne warstwy skalne i drąży przestrzenie, które w pewnym momencie narażone są na zbyt wielki nacisk i zapadają się wraz z tym, co jest na powierzchni Ziemi dokładnie nad lejem – ich rozmiary mogą być imponujące, dziury powstałe po zapadnięciu się lejów mogą osiągać głębokość nawet stu metrów i być szerokie na bagatela 40 metrów. Najbardziej narażone na to zjawisko są obszary, gdzie bogato występują skały wapienne – tak więc są to między innymi takie stany jak Floryda w USA czy nasza polska Jura Krakowsko-Częstochowska. W czerwcu 2013 roku lej krasowy zapadł się pod ziemię na terenie placu zabaw w… Sosnowcu.

Chmury występują nie tylko na Ziemi

Naukowcy dowiedli, że chmury występują nie tylko na Ziemi, ale także na odległych nam egzoplanetach – zebrano silne dowody na obecność chmur w atmosferze planety GJ 1214b dzięki danym zebranym przy użyciu teleskopu Hubble’a. Planeta ta jest oddalona o 40 lat świetlnych od Ziemi a jej masa kwalifikuje ją do grupy Super-Ziem, czyli planet, których masa oscyluje pomiędzy masą Ziemi a Neptuna. Obserwacje GJ 1214b trwały przez 11 miesięcy i były najdokładniejszymi badaniami skupiony tylko na jednym obiekcie spoza naszego Układu Słonecznego. Na razie nie wiadomo z czego składają się chmury na obserwowanym ciele niebieskim, naukowcy mogą się jedynie domyślać, że ich skład znacząco różni się od składu chmur na Ziemi.

Usuwanie kosmicznych śmieci jest możliwe z powierzchni Ziemi

Na niskiej orbicie okołoziemskiej dryfuje swobodnie około 300 tysięcy odpadów kosmicznych – mogą być one dla nas potencjalnie groźne kiedy ich orbita drastycznie się zmniejszy, efektem czego będzie wpadanie tych kosmicznych śmieci do atmosfery Ziemi. Naukowcy postanowili usuwać niektóre z orbitujących odpadów za pomocą… lasera umieszczonego na powierzchni naszej planety. Odpychanie ich skutkować będzie zwiększeniem orbity lub całkowitym usunięciu niechcianych elementów nadając im odpowiednią prędkość początkową, aby nieskończenie dryfowały w czeluściach Wszechświata. Kosmiczne śmieci to pozostałości wszystkiego, co wystrzeliliśmy w przestrzeń od początku „ery kosmicznej” – są to więc zarówno małe śrubki jak i spore części rakiet.

Najstarszy minerał na Ziemi ma prawie tyle lat co Ziemia

Naukowcy odnaleźli ostatnio pewien odłamek skalny, który okazał się być najstarszym odkrytym minerałem na Ziemi. Wiek znaleziska oceniono na podstawie analizy jego atomów uranu i ołowiu. Minerał ten ma cztery miliardy czterysta milionów lat, a więc powstał zaraz po uformowaniu się naszej planety. Odkrycia dokonano na zachodzie Australii w piaskowcu w rejonie Jack Hills. Ten malutki odłamek wskazuje na to, że skorupa ziemska uformowała się znacznie szybciej niż dotąd sądzono, jednocześnie poddając pod wątpliwość okres, w którym pojawiło się życie na Ziemi.