Jak przygotować się do studiów medycznych? Top 5 rad!

Studia medyczne są niewątpliwie bardzo prestiżowe. Cóż, nie tylko trudno się na nie dostać, ale też trudno na nich utrzymać. W tym przypadku dewiza studencka: "zakuć, zdać, zapomnieć" zupełnie się nie sprawdza, bo jednak, co jak co, ale lekarze to akurat muszą posiadać dużą wiedzę. Jeżeli jesteście jeszcze w liceum, ale już na poważnie myślicie o tym kierunku, to poznajcie top 5 rad, jak przygotować się do studiów medycznych.

Top 1: regularna nauka jest niezbędna

Nawet jeżeli należycie do tych szczęściarzy, którzy uczą się szybko i łatwo zapamiętują, to jednak nie możecie uczyć się na ostatnią chwilę, czyli przed sprawdzianami czy samą maturą. W tym przypadku regularność ma znaczenie, podobnie jak rzetelność, co oznacza, że konieczne jest także powtarzanie materiału. Nie wystarczy tylko nauczyć się na sprawdzian, bo także po sprawdzianie należy nadal dysponować swoją wiedzą. Nie wystarczy tylko dostać się na studia medyczne, lecz trzeba się na nich utrzymać i w tym przypadku nikt nie będzie dawał Wam czasu na przypomnienie sobie wiedzy czy nadrabianie zaległości. Trzeba dany materiał znać i koniec. Nie można liczyć na żadne pobłażanie czy też przesuwanie terminów. Jednocześnie powinniście też wiedzieć, że to właśnie na pierwszym roku najwięcej osób jest skreślanych z listy studentów.

Top 2: postaw na przedmioty ścisłe

Oczywiście musicie uczyć się z każdego przedmiotu. Ale jednak na studiach medycznych nikt Was nie przepyta z wiedzy na temat "Ferdydurke", za to z anatomii już tak. Co oznacza, że nacisk musicie kłaść szczególnie na naukę przedmiotów ścisłych, ale nie tylko matematyki czy chemii, ale też fizyki oraz biologii. Jednak, aby dostać się na studia medyczne musicie mieć i dobre oceny i świetnie napisać maturę także z j. polskiego, zatem oznacza to nic innego jak to, że musicie się uczyć wszystkich przedmiotów. Cóż, nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

Top 3: wybór liceum ma znaczenie

Wybór szkoły średniej także ma duże znaczenie, stąd jeżeli czeka Was rekrutacja do niej, to zamiast zastanawiać się, jak liczyć punkty do liceum, weźcie się za naukę. Najlepiej wybrać profil liceum z rozszerzonymi przedmiotami z biologii i chemii bądź też z matematyki i chemii. Jeżeli jednak już chodzicie do liceum np. humanistycznego, to jednak czeka Was jeszcze więcej roboty, bo musicie zdobyć wiedzę z przedmiotów ścisłych, ale w wersji rozszerzonej. Zatem warto już zawczasu zapisać się na zajęcia dodatkowe, a jeżeli macie możliwość uczestniczenia w przygotowaniu do matury w Waszej szkole, to koniecznie skorzystajcie.

Top 4: mniej imprez, a więcej spania

Gdy skończycie 18 lat, to najchętniej większość z Was spędzałaby czas na imprezach, ale tutaj musicie wiedzieć, że imprezy i studia medyczne zupełnie się wykluczają. Już będąc w liceum należy wziąć się za pilne przygotowanie do studiów, a na studiach także nie macie co liczyć na imprezy. Prawdopodobnie o jednym, o czym będziecie marzyli to sen, a spania będzie mało. Zatem teraz warto się wysypiać, bo potem czeka Was wiele nieprzespanych nocy spowodowanych nawałem nauki. Ponownie przypominamy, że poziom na studiach medycznych jest bardzo wysoki i naprawdę sporej grupie naprawdę dobrych uczniów nie udaje się zaliczyć pierwszego semestru. Dodatkowo niektórzy już teraz nerwowo liczą punkty do liceum – kalkulator jest w tym pomocny, ale jednak pamiętajcie, aby nie tylko liczyć punkty, ale przede wszystkim nadrabiać zaległości spowodowane nauką zdalną.

Top 5: zdrowe odżywianie jest ważne

Nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Ale poza tym pamiętajcie o wysypianiu się, a także dobrym odżywianiu, które dodaje energii. Warto do zbilansowanej diety wprowadzić też przekąski z orzechów. Natomiast należy zrezygnować nawet z małej dawki alkoholu, podobnie jak papierosów. Do tego także ruch jest ważny, zatem pamiętajcie jeszcze o aktywności i wyrobieniu kondycji, bo będzie ona niezbędna na studiach.

Studia medyczne są trudne, a nawet bardzo trudne, dlatego też już teraz pamiętajcie, aby dobrze się do nich przygotować. Nie ma szans na przejście przez nie bez wysiłku. Szczególnie na pierwszym semestrze będzie ostra selekcja i wytrzymają tylko najlepsi.

Artykuł partnera